şükela:  tümü | bugün soru sor
 • server tanilli'nin altıncı cildini bir iki yıl önce tamamladığı ve adam yayınları'dan çıkan uzun bir tarihi araştırma serisi.
 • -beni ilgilendiren kısmı için- ilk cildinde [antik çağ] inanılmaz kavram abartıları veyahut, yoğurdun kaymağı gibi yüzeysel bilgilerin olduğu tarih serisi.

  server hoca'nın dili de inanılmaz devriktir, efendim. okurken bazen, ne dediğini anlamazsınız, zordur bazen anlamak onu, hem de nasıl ki, bir okusanız.. <<< örnek
 • ilk cildini okuduğum ve gerçekten üzüldüğüm kitap serisidir.

  bir tarih kitabı neden devrik cümlelerle dolu eğrik büğrük bir anlatımla yazılır?

  öyle bir devrik cümle kullanımı ki; kitap inandırıcılığını yitiriyor. halbuki tarih okuyucusu ilk olarak, okuduğu yazara inanmayı ve güvenmeyi ister. ama bu saçma şiirsel dil, kitabın inandırıcılığına bile engel oluyor. amaç neydi? bir tarihçi neden böyle bir yol seçer anlam veremedim.

  tarihsel açıdan çok bulanık dönemlere ait olmasına rağmen çok net ve kendinden emin, ama hiçbir kaynağa dayanmayan bilgiler var.

  güncel değil. örneğin tüm kitap henüz göbeklitepe'nin tarih sahnesinde olmayan zamanlara ait bilgiler üzerine kurulu. deniz halkları neredeyse yok. likya yok.

  aslında muhteşem bir kaynak olacak iken önce devrik cümle anlatımlarıyla sonra da kaynaksız sallamalarla yazık edilmiş bir seri. 2. kitaba başlar mıyım bilmiyorum. açıkçası aldığıma pişman oldum.