998 entry daha
  • 3-5 sene öncesine kadar benim de, her üst nesil insanı gibi önyargılı yaklaştığım, ancak son dönemde kendileri hakkında yapılan araştırmalar arttıkça ve bu neslin ilk çocukları 20'li yaşlara geldikçe gözlemleyebildiğim kadarıyla baya sevdiğim nesil.

derin analizlere dalmayacağım. bu nesilden en büyük beklentim, kafamızdaki kuralları yıkmaları.
    ben 88 doğumlu bir y kuşağıyım, iş insanı, yönetici denince kafamda oluşan tek düşünce, çok sıkıcı bir takım elbise(döpiyes) ve berberden yeni çıkmış bir saç tıraşı. kafam yeni yeni alışıyor, tişörtlü, saçı sakalı birbirine karışmış birinin yönetici olabileceğine.
    bu nesil ise idol iş insanı olarak, cigara sarıp canlı yayına katılan elon musk'ı, tüm gün tişört ve şıpıdık terlikle gezen mark zuckerberg'ü görüyor.

küpe takan biriyim ben. kendi kuşağımdan ve dünyanın en sikindirik jenerasyonu x'ten bir sürü insan ''yeaa erkek adam küpe takar mı?'' diyordu. yaptığım iş dolayısıyla z kuşağı ile çok içli dışlı ve samimiyim. şimdiye kadar hiç kimse ''yeaa abi o küpe olmamış'' demedi. muhtemelen dikkatlerini bile çekmiyor çünkü kafalarında ''erkek böyle olur/kadın böyle olur'' kalıpları yok.
    nefis şeyler bunlar.

modernizm can çekişiyor artık. x kuşağı ve benim kuşağımın bir kısmı ayakta tutmaya çalışıyor. z kuşağı ise tabuta çiviyi çakacak.
    bu çocuklar postmodern.

edit: arkadaşının sikini taşağını tutup ''istiklal marşını tersten oku'' diyen, mahalle mahalle gezip zillere basıp kaçan y kuşağı arkadaşlarım; en büyüğü 21 yaşında olan z kuşağına ''salak bunlar, ellerinde hep instagram'' diyor.
    arkadaşınız sikini taşağını tutacağınıza, telefon tutun sevgili z bebeleri. tek avantajı 2003 yılında sosyal medya olmaması olan benim gibi abileriniz, ablalarınızın yargılamalarını da siktir edin. tik toka az girin ama lan, o harbiden dandik.
  • yazınızı okudum hocam,ben de 88 li hayatın ortalarına gelmiş bir bireyim.bahsedilen kuşağın iyisi,akıllısı tabii de çok fazla ancak ben sizden daha karamsarım bu konuda.çevremde,iş hayatımda ve sosyal hayatımda da var bu jenerasyon bireyler.ancak çoğu hayatı sosyal medyadan ibaret sanıyor.birinin düşüncesini beğenmeyince yapılan sert eleştiri adeta atılan bir yumruk gibi adlediliyor.(halbuki karşısında olsa ağzını açamaz gerçek hayatta)özetle bu kuşak gerçek hayatı değil gerçek hayatın simülasyonunu yaşıyor ve gerçek hayatı da bu simülasyondan ibaret sanıyorlar.tüm karakterleri şarjları bitene kadar genç dostlarımın.sevgi sorunum veya önyargı problemim yok hiç kimseye ancak mahalle maçının,misket,taso oynamanın tadına varamayacak olan jnrsyndur kendileri.ben y kuşağının daha güvenilir dostluklar içerdiğine inananlardanım.
  • doğuştan yorgun, her şeye üşenen, çaba sarf etmeden sonuç elde etmek isteyen, hiç sıkıya gelemeyen, öğrenme azmi sıfıra yakın, az yakıp çok kaçan araba modeli gibi yıllarda doğan çocuklardan oluşan kuşak.
  • bunlarla çok içli dışlıyım. kusura bakmayın ama sik gibi bir nesil oldu bu. baştan yapsınlar bu çocukları belki düzelir gibi.
  • herşeyi
    biliyorlar ürkütücüler
  • zeki olanları çok zeki aptal olanların çok aptal olduğu nesil ortası yok.
  • yayıncılık sektörünün dizlerini zangır zangır titreten nesil. piyasa bu kuşağa kalmadan önce hepsi yükünü tutma derdinde. bunların kitap okumayacakları hele hele kalın kitapları asla okumayacakları konusunda hemfikirler. kimisi incikli boncuklu süslü resimli kapaklarla bir şeyler satma derdinde, varsın okumasın biz satalım da diyorlar. bazıları ise bu kuşağın insanlığın fetret devri olduğunu arkasından gelen alfa kuşağının nitelikli kitaba bunlar kadar mesafeli olmayacağı görüşündeler. sonuç ne olursa olsun ortada aşılması gereken bir sorun var ve bu süreç süslü resimli kitaplarla geçiştirilemeyecek kadar ciddi.
  • çoğunluk olarak iktidarın sonunu getireceğini düşündüğüm kuşak ! umarım yanılmam.
  • benim gördüğüm kadarıyla kendileri kibar ve şanssızlar. düşünsene akp dönemi dışında bir dönem görmemiş, döviz ucuzken yurtdışında koşturma şansı olmamış, gençliği de covid muhabbetine kurban gitmekte.
  • yıl olmuş 2021, hangi köyde yaşıyorsanız, x kuşağı küpeye çok takıyormuş da, z kuşağının umrunda değilmiş.

kusura bakma abi, bu meselenin z kuşağıyla ilgisi yok, sen anadolu'nun köyünde yaşıyorsun. ya da anadolu'nun köyü temalı bir çevren var.

en son " erkek adam küpe takar mı ?" muhabbetini ben 2010 yılında falan hatırlıyorum. tüm kuşaklar dahil. birkaç istisna elbette çıkar arada ama bu devirde küpesine laf atılan adam mı olur ya?

neyse, konuya döneyim. aralarında iyileri var. ama çok az. diğer nesillere göre inanılmaz az. ve işin kötü tarafı kafası boş olanların kafasında cidden bir şey yok. hiçbir şey yok yani. her şeyleri ezber. kendisi hiçbir şey öğrenmemiş, her şeyi ınstagram, twitter ve diğer sosyal medya postlarından öğrenmiş. başka hiçbir bok bilmiyor.
1279 entry daha
hesabın var mı? giriş yap