şükela:  tümü | bugün
  • insan her yönden gelişemez. duygusal, fiziksel yönden kendini geliştirirken bir ya da birkaç şey onun zaafı haline gelir. yani her insanın zaafı vardır. lakin bu zaafları hayat denen uzun süreçte yok edebilme imkanı da vardır. örneğin sevgilisine çok değer veren birisi, kendisine bu durumu zaaf olarak edinen birisi, üç - beş kere terk edildiğinde, bu zaafından kurtulur. ya da kurtulamaz.. ama kurtulma ihtimali vardır, tek zayıflığı bu olan kişi, bundan bu şekilde kurtulursa, o bir zaafları olmayan insan olur.

    zaafları olmayan insanlar da dünyanın en cesur insanlarıdır. bu yönden loser denen kavramla tam ters kutupta yaşayan insanlar bu güruhtan çıkar.

    edit: * *
  • son iki üç sayfaya gelmeden önce kesinlikle paul muaddib atreides lisan'ül gayb kuisatz haderah usul idi ama insan yedisinde neyse yetmişinde de o olurmuş. ama çok lacancı bir şekilde insanın en az bir zaafı vardır, o da kibridir, denir. zaafı olmama halini de onun sayesinde hayal edebilmektedir zaten. yumurta tavuğu yolda görmüş, tanımamazlıktan gelmiş.
  • biz korkularımızız. biz hatalarımız, zayıflıklarımızız. nasıl zevklerimiz ve arzulaımız olmadan eksik kalıyorsak, zayıflıklarımız olmadığında da eksiğizdir. "dün doğmuş bir bebeğe girebilen mikrop misali, içimizde hem kötü var hem iyi."

    zaafları olmayan insan eksik insandır ve kendi değildir.
  • yoktur efendim.