şükela:  tümü | bugün
 • boğaziçi gösteri sanatları topluluğunun yeni oyunu olan zabel, 6 mart 2017 tarihinde boğaziçi üniversitesi demir demirgil tiyatro salonu'nda seyirci ile buluşacak. oyuncu kadrosunda aysel yıldırım, duygu dalyanoğlu, elif karaman, maral çankaya ve nihal albayrak yer alıyor. diğer gösterim tarihi ise 20 mart 2017 moda sahnesi. alkışları bol olsun.
 • ara dinkjian müzikleri (truth&hope albümü), dilek şenyürek resimleri, şelale yılal kostümleri şeklinde her şeyi ile özenli, özel ve güzel hazırlanmış bir oyun. dekor değişimleri bile estetik. oyun ilk dakikalarında, acaba sıkıcı olur mu bir otobiyografi der demez, değişen sahne, gölge oyunu ve müzikleriyle sizi içine alıyor, keyifli bir seyir başlıyor. 1930lar istanbul u; özellikle üsküdar, ermeniler, osmanlı bünyesindeki gayrı müslimler açısından güzel bir dönem tasviri. konusu; şair, yazar zabel yaseyan ın mücadelesi, sanatsal ve politik duruşu, kısaca başından geçenler.

  erkeksiz oyun metni bulmak da pek kolay değildir. bu anlamda da oyun, sayısı az eserlerden. sahnede farklı renklerde ve rollerde 5 kadın, birden fazla karakterde kendilerini izletiriyorlar.

  "bir erkek vasat bir yazar olabilir, ancak bir kadın asla."

  "vay ruhları boş olanların haline. vay geçmişten kopuk, gelecekten yasaklıların haline!"

  nisan ayında moda sahnede izlenebilir.
 • osmanlının son döneminde yaşamış ermeni kadın yazar zabel yesayan'ın hayatının anlatıldığı, sadece kadın emeğinden oluşan, bgst tiyatro'nun muhteşem oyunu. oyun tarihlerine ve grubun diğer oyunlarına şu linkten ulaşabilirsiniz.

  beş yıldız, muazzam.
 • nihayet izleyebildim. öncelikle çok güzel kurgulanmış ve sahne geçişleri gayet bir basarili kotarılmış bir oyun zabel. yukarıda da belirtildigi gibi zabel yesayan'in hayatını anlatmakta. doğumundan başlayarak mahkumiyet yıllarına uzanan zabel'in yasam serüveni yer yer eglenceli ve olabildiğince akici anlatılmış. ıki saat nasil geciyor anlayamiyorsunuz o derece akici bir oyun.
  oyuna yönelik eleştirim ise zabel'in doğumundan başlayarak ilk gençlik yıllarının anlatıldığı kısımlara çok yer verilip zabel 'in siyasi aktivist tavrının oyunda etkili şekilde islenmemesiydi. o kısımlarda bir acelecilik ve kopukluk vardı. süre uzatilmaliydi veya ilk bölüm daha mi kısa tutunmalıydı yoruma göre değişir ama siyasi mücadele kısmı eksikti bu kisim layigiyla verilseydi oyun daha akilda kalıcı olurdu. bu haliyle keyifli ama eksik bir oyun olarak ozetleyebilirim zabel'i.
 • moda sahnesinde izlediğim oyun. tiyatro ödüllerinde sıkça ismi geçtiği için gittim. kötü bir oyun değil ama süper de değil. ermeni bir kadın yazarın hikayesi olması nedeni ile prim yaptığını düşünüyorum. sade bir dekor var. üçlü pano arkasındaki gölge oyunları güzeldi. kadınların ayaklarını yıkadığı bölümü de komik buldum ama oyunun genel bütününe uymuyordu. genel akışı oyunu izlettiriyor ama fazla uzun gibi geldi. daha derli toplu bir anlatım ile tek perdede bitirilebilir.
  oyunun sonunda kadınların sahnede kalmaya devam edeceğiz ve her oyun sonunda da ismail kahraman'ı istifaya davet edeceğiz demeleri hoştu.

  kadınlar kazandıklarını kaybetmemeli, sahnede kalmaya devam.