şükela:  tümü | bugün soru sor
 • adliyelerde yazı işleri, icra, idari işler, muhabere gibi işleri yürüten, daha çok davalarda hakim önünde yazı yazarken tahayyul edilen memur popülasyonuna verilen isim.
 • evet evet adalet bakanlığı bünyesinde çalışır bunlar. şu sıralar yurt çapında çok sayıda bunlardan edindi bakanlığın adaleti, adaletin bakanlığı...
 • her tutanakta imzaları bulunan,reddedilebilen (cmukmadde 30,cmk 32) karar ve tutanakta imzaları yoksa,kararın bozulmasına sebebiyet veren,adliyenin en cefakar personelidirler.
 • yargılamada hakim kadar "zorunlu" bir unsurdur. sadece mahkeme salonunda değil keşif gibi hakimin "sahaya" indiği durumlarda da onun yanında bulunur. ayrıca nasıl ki belli durumlarda hakimin reddi mümkünse zabıt katiplerinin de reddi mümkündür.
 • 2 seferdir açılan zabıt katipliği kadroları için yırtınan ben, bu seferde mülakatta elenme şerefine nail oldum..
  ne mutlu bana ve benim gibi bir sürü kişiye....
 • aha bu benim lan
 • yargının 4. ayağı. haklarını verelim. katibin kötüsüne denk geldiniz miydi dosya elden gider alimallah.

  fakat gel gör ki, bu zabıt katiplerinin avukatlara aralarını acilen düzeltmeleri lazım. bir yerinden kalkmama, kalsa da bir üflenme püflenme, tanıdığı avukatın olmayacak işini oldurup tanımadığını adam yerine koymama... sevgili katip arkadaşlar, bizlere surat asarak karizma yaptığınızı sanıyorsunuz ama duruşmalarda hakimlerden nasıl azar yediğinizi de görüyoruz biz. üstelik, canınızın istediği avukata dosyayı elden verdiğinizi hakiminize bi uçursak sizin kalem olduğu gibi yanar. şurada beraber çalışıyoruz, neden bu kapris, neden bu tafra, bi anlasam.

  uyap, her ne kadar bu katip arkadaşlara "uyap gitti" bahanesiyle işten kaçma imkanını yaratmışsa da, sırf hatır gönül ayağına süresi geçen dilekçeyi alma imkanlarını da yok etti.

  uyap demişken... sevgili stajyer avukat arkadaşlar, eğer katip size "uyap gitti" diyerek işinizi yapmıyosa, 5 dakika arayla o kaleme gidip uyap'ı ısrarla sorun. hiç üşenmeyin. "e madem uyap yokmuş oldu o zaman" deyip havlu atmayın. inanın ki, üçüncü gidişinizde uyap birden geliverecektir. istisnalar kaideyi tabii ki bozmaz, fakat bu kaide öyle iki günde de oluşmadı öte yandan.
 • adliyede bütün işi yapan ameledir. bir tanesinin elinde toplamda ortalama 1000 dosya bulunur. bunların birkaç tanesinde dahi hata çıksa hakim veya savcıdan kamyon yüküyle fırça yer ancak onların hatasını bulup kapattığında yada işini düzgün yaptığında kimse teşekkür etmez, hatta gülümsemez bile katibe çünkü o adalet kölesidir. mesai saati kavramı pek yoktur. gece gündüz çalışır. ameledir.
 • türkiyenin en cefakar ve en çalışkan memurlarıdır. avukatların "ekleyeceğim bir husus yoktur" cümlesiyle 150 tl küsür para aldığı bu ülkede hala daha varını yoğunu işine katan, bütün dosya yüküne rağmen vatandaşla ilgilenen, nöbet parasının kesilip hakim ve savcılara zam olarak yansıtıldığı bu kamu düzeninde 170 tl fazla mesai parasına muhtaç edilen, yaptıkları keşifler karşılığı ödenmesi gereken tutarın neredeyse tamamının maliyeye yatırıldığı bu bozuk düzende köpeğe kemik atar gibi verilen 11 tl keşif ücretini bozdurup bozdurup harcayan, tapu kadastro, emniyet ve jandarma gibi iş yükünün fazla olduğu bir başka kurum olan adliye "saray"larında köle olarak görülen, çalışmasının karşılığını alamayan ama dosya çıkardıkça hakim savcılara maaş ve terfi sağlayan, başka bir şehirde yaşayan müştekinin ya da sanığın ifadesini almak için o ile talimat yazılması gerekirken bunun yerine müştekinin yaşadığı yerin kolluğuna zorla getirme yazısı çıkaracak kadar hukuk bilgisinden yoksun paralı hukuk fakültesi bitirmiş savcı ve hakimlere dayanabilen, misal orman müdürlüğündeki orman memuru 9 ay boyunca yan gelip yatarken üstüne de sos olarak tazminat verilirken kendisi dosyalarla cebelleşen, bütün bunlara rağmen inatla yılmadan yıkılmadan en düşük memur maaşıyla çalışmaya devam edebilen,

  icra işinden çok tebligat yapan ve fotokobi çeken icra "müdür"leriyle birlikte tarihe not düşülecek asil memurlardır.

  edit: imla.
 • cumhuriyet savcısının yürüttüğü bir soruşturma veya bir mahkemede görülen davanın her safhasında her alan 657 ye tabi devlet memurudur. zabıt katibi denilince direk " yaz kızım" akla gelir. bu meslektenseniz ilk sorulacak soru " hakimin dediklerini nasıl yazıyorsun" dur. halbuki bunlar sadece görünen kısımlardır. zabıt katibi hakim veya cumhuriyet savcısının asli yardımcısıdır. son yıllarda hukukçu zabıt katiplerinin yetişmesi ayrıca gözle görülür şekilde artmıştır. bu da soruşturma ve kovuşturmalara olumlu olarak yansımaktadır.