şükela:  tümü | bugün
  • günün en güzel videosu..
    diksiyonu naifliği insanı mutlu etmeye yetiyor.

edit: izlemek isteyenler için link https://twitter.com/…tatus/1242224136979648512?s=21
    edit2: amcamız ordu’da yaşıyor.
  • videosu mevcut olmayan amcadır.

büdüt: hakikaten pamuk gibi amcaymış. orijinal video kaynağı şurada.
  • aşağıdaki videodaki amcadır. çok tatlıdır. candır. senin poğaçana kurban be.

https://twitter.com/…tatus/1242238653725802496?s=20
  • izleyince, "dünyayı güzellik kurtaracak" dedirten video. "poğaça alır mısın, poğaça?" diyişine komple pastane alınası dünya tatlısı bir amca, karşısında sabırla her soruya cevap veren güzel kalpli bir insan. ne güzel bir an yahu. sar başa izle dur.
  • amca çok tatlış ama ben anlamıyorum zabıtalar yanında kameraman ile mi geziyor?
  • ya bu amcanin iletisimine ulasan biri beni de yesillendirebilir mi? birebir gitmek cok riskli kimse ziyaret etmesin ama yardimda bulunalim istiyorum.

hatta keske orgutlenilse de boyle ihtiyaci olan insanlara gencler gonullu gidip market alisverisi yapsalar. var mi boyle bir organizasyon turkiyede?

not: afad in bu konuda baslattigi gonullu bir organizasyon varmis arkadaslar. vefa sosyal destek grubu isimleriymis. bu bilgi icin (bkz: ucan insanlar) a tesekkurler :)
  • izlerken tebessümle birlikte garip bir his de yaşatan amca.

amcada toplumun çoğunluğunda artık olmayan bir şey mevcut; mahcubiyet. bir şey isterken ne kadar da mahcup. utana sıkıla isteklerini söylüyor. emir kipinin üstünlük aracı olduğu günümüzde pamuklara sarılması gereken bir amca gerçekten. aynı zamanda hitabeti, diksiyonu mükemmel. modern cumhuriyetin başarılı bir ürünü kesinlikle.
  • ya sen ne tatlı, ne kibarsın. ilerde senin gibi bi beyefendi olarak yaşlanabilirim umarım. sağlıklı uzun ömürlerin olsun güzel amca.
  • bu güzel insanlar doğru bir kararla evlerine kapatıldı ama büyük çoğunluğu karı koca olarak ya da tek başına yaşıyorlar. aile fertleri ya uzaklarda ya da yok. ne yer ne içerler, günlük ihtiyaçlarını nasıl karşılarlar diye ince ince düşünülmeli içişleri bakanlığı ve belediyeler özellikle 65 yaş üzeri insanlar için sistemli ciddi bir organizasyon ağı kurmalı ve reklam yapmadan, insanların -bu kısmı özellikle vurguluyorum- "videolarını çekmeden" günlük ihtiyaçlarını karşılamalılar.

böyle münferit durumları çekerek şirinlik toplamak yerine yaşlılarımızı kimseye muhtaç etmeden yaşatmak devletin görevidir.
  • bilinçli çekilmiş bir video ya da değil, bilemeyeceğim ama videoda dikkat ettiğim tek bir şey var, kilitlendim kaldım adeta:

başkalarının, otoritenin koyduğu bir kurala riayet eden bir insan, evladı yaşındaki bir insandan bir şeyler isterken ellerini önünde birleştirip, mahçubiyetle dolu bir şekilde; kibar, naif, saygı ve sevgi dolu bir şekilde konuşuyor.

dün birader biraz kafamız dağılsın diye internette gördüğü bir videoyu atmıştı, yaşlı bi adam ‘dışarıda gezmemen lazım’ diyenlere;
    ‘ne virüsü amına koyayım? sikerim virüsünü onların ben ağzına tüküreyim’ diyordu.

videoyu çeken de dışarıda dayı da dışarıda demek istediğim o değil de...
    üslup var, üslup var.
    insan var, insan var.
    ne zaman bu hale geldik, biz böyle değildik romantizmi de yapmayacağım da...

içine sıçayım böyle işin, balık baştan kokuyor hep. kibarlıktan, naiflikten, güzellikten uzak olanlarla iletişim kurmak için biz üslubumuzu bozuyoruz.