şükela:  tümü | bugün
  • isveç akademisi, üyesi, yazar selma lagerlöf’ten, 1920 yılında, finlandiya’ya büyük emek vermiş gazeteci, yazar, devlet adamı isveç kökenli zacharias topelius hakkında biyografik bir eser kaleme almasını istemesi üzerine; yazarın kaleme aldığı biyogrofik eseridir.

    zacharias topelius’un ailesi sömürge döneminde, isveç’ten gelip finlandiya’ya yerleşmiştir. aile bireyleri ticaretten, eğitime, din adamlığına kadar yerleştikleri bu yeni ülkede görevler almışlardır. ülke, içişlerinde bağımsız olma koşuluyla 1808’de isveç krallığı’ndan, rus çarlığı’na bağlandığında, bu dönemde de rusya ile ilişkileri yürütme görevi yine eski müstevlilerin ülkede kalan yurttaşlarına düşmüştür. yüz yıllık rus yönetiminde, kendi dönemlerinde, ari ırktan olmadıklarından pek küçümsedikleri soumenlerin dillerinin, edebiyatlarının ve tarihlerinin oluşması için çaba sarfedenlerin başında zacharias topelius gelmiştir.
    bu biyografi kitabı, üstelik nobel de almış selma lagerlöf’e yazdırılarak; isveçlilerin soumelilere bak bizler sizin için neler de yaptık armağanı gibi olmuştur.

    eser, 1957’de, mahir yalnız’ın çevirisiyle milli eğitim bakanlığı tarafından türkçe’de de yayınlanmıştır.