şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • marvel'ın "bizim neden darkseid gibi karizmatik kötümüz yok yaaaa!" diyerek 1971 yılında dc çizgi romanlarında görülmeye başlayan darkseid'ı kopyalayarak iki sene sonra, 1973 yılında yarattığı thanos karakterini sinemada önce izlediği için "darkseid ne ya, thanos'tan kopyalanmış" diyen malların yorum yaptığı film.

(bkz: for autumn)
  • tostumu yedim ve eyyorlamaya geldim; ağır spoiler veriyorum ona göre.

--- spoiler ---

- öncelikle bir film düşünün ki iki kere izleyince 1 mesai günü bitiyor, öyle uzun bir film ama bittiğinde ben 4 saattir film izliyorum demiyorsunuz; akıyor, izlettiriyor.

- joss ibnesinin sıçmığıyla hiç bir alakası yok; evet konunun ana noktaları aynı, evet ortak sahneler var ama joss whedon'unki justice türkiye süper league ise bu film justice bundesliga olmuş, justice la liga olmuş.

- ilk filmdeki taşakoğlanı batsy gitmiş yerine justice league'in kurucusu ve lideri; taşaklı batman gelmiş; hoş gelmiş. bir bale batman'i değil ama gönlümde yeri var bu batfleck'in.

- martian manhunter'ı görmek çok güzeldi; gelecek filmde (olursa) ana karakterlerden biri olacağı gösterildi; dc dünyasını bilmeyenler için şöyle izah edeyim; superman çok ama çok güçlü bir karakterdir; mm işte en az onun kadar güçlüyken yanında prestige paket ile ek ücrete dahil olarak gelen shapeshifting, telepati, görünmezlik, tam otomatik klima, ön ve arka park sensörleri ve kör nokta uyarı sistemi gibi özelliklerle gelir.

- batman olmuş dedik, ama o kısacık ekran zamanında olan başka biri daha var; joker! hoca önümüzdeki mücadelelerde rol verirse bu joker sinema tarihinin 2. en ikonik joker 'i olabilir. 1. asla olmaz elbette.

- steppenwolf çok daha derinlikli, motivleri olan; yaptığını çeşitli sebeplere dayalı olarak yapan bir kötü adam olmuş; öyle ki en son sahnede darkseid steppenwolf'un kopmuş kafasını top durdurur gibi ayağıyla istop edip çıtırt diye ezince üzülüyorsunuz, lan adam kendini sana kabul ettirebilmek için neler yaptı, senin reva gördüğün muamele bu mu darkseid ibnesi diyorsunuz.

- darkseid var; hem de baya var öyle 3-5 saniye laf olsun diye konmamış. bilmeyenler için şunu da açıklığa kavuşturayım darkseid tüm taşlara sahip thanos'u alır, eldiveninden taşları tek tek söker ve thanos'un götüne sokar; thanos'u orospusu yapar.

- ve flash; hem filmin neşesi, hem de anahtar elemanı; justice league üyeleri ne alıyorsa kendisine %10 daha fazla ödemesi lazım bruce wayne'in.

- aquaman; bence güçler anlamında zayıf kalıyor bu ekipte; teketekte süpro, sayborg, fevkalada bağyan ve hatta batman'den dayak yer ki bu diyorsunuz içinizden. ama karizması tabi fezada; varlığı bile parademon'ların ıslanmasına sebep oluyor. tridentini gödümüze sok reyiz.

- amber heard, mera, meram; sen dünyanın en güzel detayı olabilirdin, johnny abimize yaptıkların olmasaydı... bros over hoes; sorry bitch.

- wonderwoman; bir rönesans heykeltraşı olsam heykelini yapar; sonra gerçeği kadar taş olmadı bu diye baltayla kırardım. mesaj kutumu yeşillendir; varımı yoğumu, çoluğumu çocuğumu bırakıp gelmeye hazırım, köprüleri yaktım. haber et.

- lex luthor; jess eisenberg senden bu iş olmayacak; lex luthor değil cem uzan belki olursun; filmin zayıf halkası, hollywood yahudi kontenjanından girenlerin maaşını en haketmeyeni. her filmde neyse o, lex luthor değil, jess eisenberg.
    --- spoiler ---

uzun lafın kısası bu film doğmadan ölmüş seriyi diriltir; bize en az 2 film daha izlettirir.

eyyorlamam bu kadar.
  • arkadaş siz neden bu kadar geri zekalısınız lütfen açıklasanıza biraz. gelen giden "ne farkı olacakmış mehe mehe" diye mal mal yazmış yine.

bakın çok zor bir şey değil, ingilizce bilmenize gerek yok, süper zeki bir insan olmanıza da gerek yok. maymun seviyesinde bir zekanız ve azıcık okumanız varsa başlığın ilk 3-5 entrysini okuyorsunuz ve bakınız ne görüyorsunuz?

(bkz: #107612998)
    (bkz: #107607620)

ne diyor yavrucum bak?
    sen şimdi ona girmeye de üşenirsin, ben yazayım sana:

adam 214 dakikalık bir çekim yapıyor, 140 dakikasını teslim ediyor fakat asıl yönetmenin kızı öldüğü için başka bir yönetmen (avengers serisinin bazı filmlerinin yönetmeni) başa geçiyor ve filmi neredeyse baştan çekiyor. filmi bildiğin rakip yönetmene veriyorlar adamlar zekaya bak.

sonra warner bros önceden de yaptığı gibi "uzun film istemezük hacı millet sıkılmasın" diyerekten filmi daha da kırpıp anasını sikiyor ve en sonunda ortaya justice league garabeti çıkıyor.

eğer ki şimdiye kadar söylenenler yalan bir hype üretip seyirci silkelemek için söylenmediyse, yeni gelecek olan film eskisinden çok çok farklı olacak gibi görünüyor.

ha bu arada zack snyder öyle efsane senaryolar üreten, izleyenin aklından yıllarca çıkmayan filmler çeken bir adam değil, bvs ve man of steel gibi filmlerin senaryolarında bol bol saçmalık vardı.

fakat zack snyder denen adam inanılmaz bir görsellikle çok epik filmler yapabilen bir adam. justice league denen boku sinemada izlemiş biri olarak iğrenç bulmuştum ve yeni filmden umutluyum. eğer ki bir filmden hayatın sırrını falan beklemiyorsanız, sizin de eğleneceğinizi düşünüyorum.

edit: film çıktı. hakkındaki yorumlarım buradadır efenim.

(bkz: #120874839)
  • çıkmamış filmi izlemeden inceleme yapanları da gördük ya.
  • bu zack snyder denilen adam nasıl bir adam lan. herif resmen bir çöpü bir altına çevirmiş. gerek aksiyon, gerek normal sahneler bambaşkaydı ve mükemmeldi.

siktiğimin ergen marveltardları dışında bok atan kimsenin olabileceğini düşünmüyorum 10/9 puanım

not: “zack snyder’ın kızının babasının filmleri yüzünden intihar ettiğini iddia eden dallama ergenleri görmüş olduk bu film sayesinde. ulan ne kadar kin dolu dallama bebelersiniz. kim bilir nasıl bir hayatınız var..
  • şu filmin metascore puanı 55, joker filminin metascore puanı 59 ama ne hikmetse marvel'ın boktan filmleri dahil çoğu filminin metascore puanı 70'in üzerinde. abi hadi işinize gidin, aklımızla alay etmeyin.
  • bıyıkların cgı ile daha iyi silindiğini yazanlar olmuş...

zack snyder filmde joss whedonın çektiği hiçbir sahneyi kullanmadı. zaten bıyık problemi joss whedonun reshootlarında ortaya çıkmıştı.
  • şöyle özet geçeyim:

zack snyder 214 dakikalık çekim yapıyor.

warner bros'a 140 dakikasını teslim ediyor.

joss whedon filmin %70'ini baştan çekiyor ve 120 dakika ile sınırlıyor.

hala aynı film olacağına düşünen yoktur herhalde.
  • martian manhunter kimdir bilmeyen cahil cühelanın martha gözünden ışık saçıyor diye bokladığı film.

allah akıl fikir ve biraz da araştırma yapacak beyin versin ne diyeyim?
  • watchmen'den aldığımız tadı yıllar sonra bu filmden alacağımız aklıma gelmezdi. çok güzel olmuş.

dc evreninin en iyi filmlerinden biri. ayrıca,

--- spoiler ---

sondaki joker sahnesi muazzam ötesiydi. jokerimiz aynı joker ama suicide squad filmindeki joker ile bu joker kesinlikle farklı joker. o çekimler, diyalog, oyunculuk... ağlamıyorum, gözüme iyi bir yönetmen, oyunculuk ve sanat kaçtı...

--- spoiler ---