şükela:  tümü | bugün
 • 1946'da doğdu.1969'da ankara üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü'nü bitirdi. 1971'de londra üniversitesi'nde alan araştırmaları konusunda yüksek lisansını tamamladı. 1981'de londra üniversitesi'nde ekonomi doktorasını verdi.halen boğaziçi üniversitesi'nde ekonomi ve toplum tarihi profesörü olarak görev yapmaktadır. tarih vakfı'nın başkan yardımcısı ve boğaziçi üniversitesi atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi enstitüsü'nün kurucu başkanıdır.türkçe, ingilizce, fransızca ve almanca olarak basılmış, on dokuzuncu ve yirminci yüzyıllarda osmanlı imparatorluğu ve türkiye cumhuriyeti'nin ekonomik, sosyal ve kültürel tarihleriyle ilgili yüz elliden fazla makalesi bulunmaktadır.

  eserleri( bazıları)
  1908-1918 yılları arasında türk milli ekonomisi, ankara, 1982; türkiye'de tarımsal yapılar 1923-2000, ankara, 1988; sümerbank: kurumsal bir tarih, istanbul, 1990; ulusal ekonomi - ulusal burjuvazi, istanbul, 1995; ittihat ve terakki ve devletçilik, istanbul, 1995; imparatorluk borçlarından global arzlara - istanbul menkul kıymetler borsası'nın yükselişi, istanbul, 1995; geçmiş için bir gelecek - akbank'ın kurumsal tarihi, istanbul, 1998.
 • koç üniversitesi'nde hist kodlu birçok derse giren (benim aldıklarım hist 301 ve 302, mühendislik okuduğumdan), ingilizceyi çok zorlama bir aksanla konuşan profesör.

  her nedense mason olduğu hissini uyandırdı etrafımdaki birçok kişide.
 • orhan pamuk'un yeni hayat'a ismini vermesinde etkili olmuş adam.

  (bkz: #5937782)
 • kitapları ıcın 150 metrekarelik bir ev tutan, eskı kıtap hastası ulvi kisilik.
 • yalın anlatımıyla kitaplarını bir çırpıda ve büyük bir keyifle okuduğum, ancak konferansları pek aynı tadı vermeyen, bildiğim kadarıyla da taksim'de yaşayan bilge insan.
 • bu hocanin dersinde hocanin soyledigi her kelimeyi yazan kiz modeli* olmak hic de zor olmaz(idi). cunku kendisi hem cok yavas konusur, hem de tek bos kelime etmezdi, filtrelemek gereksizdi. kitap gibiydi, hersey tek tek yazilabilirdi. hala oyle midir ki.. (hocam sizi karistiriyo muyum baska bir humanities serisi hocasiyla, oyle ise affedin.) velhasil zaman kavramini dusunurken bu naciz akla gelen iki sahsiyetten biri olmasinin en buyuk sebebi cok yavas ama emin adimlarla muthis uzun islerin kisa zamanda halledilebilecegi gerceginin canli bir ornegi olmasidir. bu baglamda zihinlerde bir umut deposudur.
 • ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler ve diplomasi bölümü'nden mezun olan toprak, londra üniversitesi'nde (soas-lse) iktisat tarihi yüksek lisans programını tamamladı. doktorasını istanbul üniversitesi iktisat fakültesi'nde yaptı. londra üniversitesi, boğaziçi üniversitesi tarih bölümü, abd minesotta üniversitesi ve fransa ehess'te öğretim üyesi olarak çalıştı. toprak, geç osmanlı ve çağdaş türkiye'nin ekonomik ve toplumsal tarihi üzerinde uzmanlaştı, çeşitli kitap ve makaleler yayımladı, sergiler düzenledi. cumhuriyetin 75. kuruluş yıldönümü nedeniyle hazırlanan "bir yurttaş yaratmak-muasır bir medeniyet için seferberlik bilgileri" ve "demir yol - tren çağı" sergilerinin küratörlüğünü üstlendi. halen boğaziçi üniversitesi atatürk enstitüsü'nün yönetiminde bulunuyor. homer yayınevi'nde genel yayın direktörü olarak görev yapıyor.
 • kütüphane olarak kullandığı yeni hayat apartmanındaki dairesinde elcezire'yi ağırlamış boğaziçi üniversitesi atatürk enstitüsü direktörü ve eski tarih bölümü başkanı. derslerini anlatırken mutlaka visual aid kullanır ve nerdeyse her zaman powerpoint sunuları üzerinden gider. bu sunuları hazırlarken kemal karpat'ın belli kitaplarını temel alır. derslerin neredeyse yarısında türkiye'de edinemeyeceğiniz belgeseller izletir. her yıl mithat alam film merkezinde propaganda temelli bir film haftası düzenler. kendisi bir dersinde bu belgeselleri amazon'dan her ay koli koli sipariş vererek tedarik ettiğini söylemiştir. daha kendisiyle tanıştığımız ilk dersinde 'türkiye'deki tarihçiler aferdesiniz ama hiçbir boka yaramıyor' diyerek bizi dumura uğratmıştır.
  kasım 2007'de açılan iş bankası müzesi'nin de küratörüdür.

  (bkz: binnaz toprak)
 • kendisinin hicbir makalesini okumamis, adini duymamis kisilerin benimle ataturk, turkiye tarihi, gec donem osmanli tarihi tartismasina, konusmasina, hatta mevz-u bahis acmasina tahammulum olmayan; degerini bilemedigimiz, tanimadigimiz, tanitmadigimiz, okuzlugumuze doymayalim - tanismadigimiz bir arastirmaci, ogretmen, profesordur.

  bu makalesini okumayanlari tarihten sinifta birakiyorum aha da entrysini girdim
  yapacak birsey yok, kendim host edecegim artik dokumani. oradan buradan silinip duruyor - neden acep?
  https://www.dropbox.com/…r_bir hayal urunu.pdf?dl=0

  [addendum] sagolasin sofuckingspecial "link cokuk" uyarisi icin
  [addendum] sagolasin sakallibebek "link ucmus yine" uyarisi icin

hesabın var mı? giriş yap