şükela:  tümü | bugün
 • ankara'nın çankaya ilçesinin mahallelerinden biridir

  mahalle muhtarlığı telefon numarası : 312 4313016
  (bkz: sokak sokak çankaya)
 • ankara'da çankaya'ya bağlı bir mahalledir.
 • sarışın bir kurda benziyordu
  ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
  yürüdü uçurumun başına kadar,
  eğildi, durdu.
  bıraksalar
  ince, uzun bacakları üstünde yaylanarak
  ve karanlıkla akan bir yıldız gibi kayarak
  kocatepe'den afyon ovasına atlayacaktı.

  (bkz: kuva-yı milliye)

  (bkz: kuvayi milliye destanı)
 • büyük taarruzun nihai büyük muharebesi olan aslıhanlar muharebesinin ya da bilinen adıyla başkomutanlık meydan muharebesinin komuta edildiği tepe. dumlupınar'ın kuzeydoğusunda, bugün zafertepeçalköy adını taşıyan yerleşim yerinin güneyindedir.

  taarruzun 5. günü olan 30 ağustos'ta yunan 1. ve 2. kolorduları çembere alınmıştır ve meydan muharebesi şiddetle devam etmektedir. mustafa kemal paşa sabah saatlerinde afyon'dan muharebeyi yönetmek için cepheye gelmiştir. muharebe alanına hakim olan bu tepeyi uzaktan görür, komuta heyetine oraya gitmeyi teklif eder ve muharebenin kalanını oradan idare eder.

  1924 yılında muharebenin ikinci yıldönümü vesilesiyle aynı bölgede bir anma gerçekleştirilir. o anma töreninde mustafa kemal paşa o anı şöyle anlatacaktır: "daha ileriye, ateş yerine gitmek için kesin bir zorunluluk ve ihtiyaç duyuyordum ve bu noktayı, şimdi üzerinde bulunduğumuz bu tepeyi gösterdim. oraya gitmek gereklidir ve buyurun gidelim dedim. otomobillere atladık bu tepeye gelen yola girdik. ara sıra yolumuzun soluna düşman mermileri düşüyordu. dördüncü kolordu’nun tümenleri doğudan batıya yolumuzu katederek hızlı adımlarla ilerliyorlardı. biraz önce dediğim gibi saat ikide şuraya çıkmış bulunuyorduk."

hesabın var mı? giriş yap