şükela:  tümü | bugün
 • zeus ile persephone'nin oğlu. zeus bir yılan şekline girerek persephone'a yaklaştı ve birlikteliklerinden zagreus doğdu.
 • phrygia ya da girit kokenki tanri. orpheus kultunde onemli bir rolu mevcuttur.
 • yunan mitolojisinin tanınmayan ama biz insanların varlığı adına çok önemli bir tanrıdır zagreus. çünkü oluşumuzu ona borçluyuz. hikayesi şöyledir:

  zeus kız kardeşi demeter ile birlikte olur ve bu birliktelikten kore doğar (ki kendisi daha sonra hades ile evlendikten sonra persephone adını alır). kore çok güzel ve alımlı, melankolik, münzevi ve gizemlidir. iş olacağına varır, zeus kızı kore’ye aşık olur ve yılan kılığında ona sahip olur.
  kore zagreus’e hamile kalır. kore’yi bilhassa çok seven zeus, oğlunu da çok sever ve mirasçısı olmasını ister. „benim bütün iktidarım, zenginliğim, kabiliyetim ve bilgim onun olsun“ diye buyurur.
  zeus’un birlikte olduğu bütün kadınları ve bu kadınlardan doğan bütün çocukları kıskanan hera zeus’ün kendisinden olmayan bu çocuğa bu kadar önem vermesine dayanamaz. bunu hisseden zeus zagreus’ü bir mağarada saklar ve çocukken kendisini de koruyan kuretler’e emanet eder. bunun üzerine hera titanlar’a zagreus’ü bulup öldürmeleri emrini verir.
  titanlar heryerde zagreus’ü aradıktan sonra onu saklandığı magaradan bulup çıkarırlar. kuretler bile titanların bu küçük yavrunun üstüne atlayıp onu parçalamalarına, parçalarını yemelerine mani olamaz. en çok sevdiği oğlunun ölümüne sinirlenen zeus titanların üzerine şimşeklerini savurur ve onları yakar, geride bir kül yığını kalır.
  bu küller iki temel öge barındırır:
  zagreus: iyilik, güzellik, sevgi
  titanlar: kötülük, çirkinlik, gaddarlık.
  ve bu küller yerde öyle yığılıyken üzerlerine yağmur yağar ve çamur oluşturur. bir titan ve zeus’ün yarı kardeşi olan prometheus gelir ve bu çamurdan insanı yaratır. işte bu hikayede biz insanların içinde neden hem iyiliğin hem kötülüğün olduğunu anlatır.

  goethe’nin prometheus adlı şiirinin son kısmında şöyle geçer:
  hier sitz ich, forme menschen
  nach meinem bilde,
  ein geschlecht, das mir gleich sei,
  zu leiden, zu weinen,
  zu genießen und zu freuen sich,
  und dein nicht zu achten,
  wie ich!
  [burda oturuyorum ve insana şekil veriyorum
  bana benzer,
  bir soy, benim gibi
  acı çeken, ağlayan,
  zevk alan ve sevinen
  ve sana saygı duymayan,
  aynı ben!]
 • (bkz: zaegrus)
 • dionysus/bacchus/zagreus için bir playlist.

  spotify