şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ırak asıllı ingiliz mimar. dekonstrüktivizm'in öncülerinden. kendisi rus konstrüktivizminin bir uzantısı olarak görür kendi dekonstrüktivizmini
 • bir itfaiye binası dışında inşa edilmiş dişe dokunur başka projesi olmayan mimar. ama bu bir başarısızlık göstergesi değildir.
 • yuksek ego sahibi, ugur tanyeli yorumuna gore bir ihtimal fiziksel gorunusunun unutulmazligi nedeni ile gundemde kalmayi basarmis, calisanlarina "kendini zaha hadid mi saniyorsun, kendi kendine tasarim yapiyorsun!" diyen* , arkitera'ya gore sik sik istanbulda ciragan sarayinda kalan hatun mimar kisi. akla gelen tek hatun star mimar kisilik.
 • dunyanin en unlu kadin mimarinin kendi bedenine bu kadar az saygi duymasi ne yazik. giydigi tek renk olan siyahin (zaten mimarlar sadece siyah giyer) kendini zayif gostermesini bir yana, vucudundaki orantisizligi daha da one cikardigini farketmiyor olsa gerek. bide erkekleri hic sevmedigi, ofisinde calisan erkeklere cehennem hayati yasattigi soylenir. gonurusune ve huyuna ragmen zekasina diyicek hicbisey yok, mimari tarzin bir nevi architectural prostitution oldugunu itiraf edicek kadar da cesurdur kendileri. oma da calisirken cikardigi yaygarayi dusunmek bile urpertici..
 • internet sitesinde projelerinden çok kendisinin fotoğrafı bulunan, issey miyake tarafından giydirilen çağdaş, huysuz, kadın mimar.
  http://www.zaha-hadid.com/
  ve zaha hadid'in şahane pozları için, özellikle, tıklayınız:
  http://www.zaha-hadid.com/profile.html
 • derridanın "deconstructivism" quote lerini almaktansa kendini dekonstruktivist olarak kabul etmeyen, "there are 360 degrees, so why stick to one" söylemiyle bilinen cok başarılı kadın mimar.
 • mimarlığın popüler kültüründe kültleşmesi sonucunda architectural association'da 1977'de yaptığı 4. sınıf projesi ("malevich'in tektoniği") bile internette ve basılı yayınlarda boy gösteren ünlü mimar.
  ayrıca tanıştığım bir alman kadın kadının türk olduğunu zannetmiş ve (mimarlık okudugunu ogrendigi) bana geçen gün dergide çok çok ünlü bir türk kadın mimar hakkında bir yazı okuduğundan ve onun işlerini çok beğendiğinden bahsetmişti (bu arada killer rabbit'in düşünce balonu : hmm hem türk, hem çok çok ünlü, hem de kadın. mümkünatı yok! acaba tülin hadi filan mı? ehehe daha neler. zaha hadid'i türk zannetti galiba...). tabii ki kendisine zaha hadid'in gerçekten de çok ünlü olduğunu ama ırak asıllı bir ingiliz olduğunu söyledik.
 • varlikli bir aileden gelmis zat. bir peter eisenman lectureinda sacinin bir bolumune sari renk golge attirttigini gordukten sonra kendi kendime "bu kadar iyi bir tasarimci bile bu isi yaptirtiyorsa bir bildigi vardir herhalde" yargisina varmami saglamistir.

  hadid'e bir magazinci gözüyle baktıktan sonra en az kendisi kadar çalışkan olan ortağının patrick schumacher olduğunu belirtmek isterim. ga'da okudugum bir soyleside zaha hadid, architectural association'daki 4. ve 5. sinifta aldigi egitimin bugunku tarzini sekillenmeye basladigi soyluyordu. tabi diledigi gibi mimarligi yorumlayabilmesini saglayanin, onu serbest birakan hocasinin rem koolhaas oldugunu da unutmamamiz gerekiyor. rem koolhaas zaha hadid'e cizmeyi ogretebilmek icin aylarca aa'de kendisini bir odada kilitler, zaha hadid de surekli baska bir kapidan kacarmis...
 • basel konser salonu yarışmasını kazanan mimar.