• güzel projelerin, güzel açıların, hareketin, mimarinin önemli isimlerinden biri gitti... unutulmayacak izler bıraktı
  • ölümüne ilk anda inanamadım, biri şaka yapıyor zannettim. birkaç günün yorgunluğunun üstüne gelince beni ağlattı. ki tasarımlarına öyle çok hayran değilimdir(yanlış anlaşılmasın böyle ağzım açık baktıklarım da var, ayrıca ne haddime), fakat öyle ya da böyle her şeyiyle çok ilham verici, çok karizmatik, artizan bir kadındı. yaptığı işin hakkını verenlerdendi. daha önceki gün eserlerinden esinlenerek dizayn ettiği takı koleksiyonunu inceleyip çok beğenmiştim. bir fenomen ve ekol yaratıcısıydı. hakkında -di'li geçmiş zamanla yazmak sinirimi bozduğu için devam edemeyeceğim.
    iyi mimarlar asla ölmez, tek tesellim bu dame zaha hadid.

edit: "gigi hadid ehehe gigi hadid'in nesi oluyor acaba" gibi şeyler okuyunca sinir tepeme çıkıyor, haşa ikisini aynı cümle içinde bile geçirmeyiniz.
  • bir anda twitter'da görünce insan gerçekten inanamıyor. daha dün öğleden sonra ingiliz doçent bir hocamızla 1 saat kentsel mimarlık ve zaha hadid konuşmuştuk. hayat çok garip, bazı insanlar sanki hiç ölmeyecekmiş gibi.

mimarlık dünyasının ufkundan tüm zamanların en büyük, en çarpıcı yıldızlarından biri geçti. hadid hiç şüphesiz 1000 sene sonra bile konuşulacak işler yaptı ve arkasında eşsiz bir iz bıraktı. starchitect kavramının ete kemiğe bürünmüş haliydi.

dekonstrüktivizm artık biraz eksik.

elveda zaha...
  • ırak doğumlu, miami'de hayatını kaybetti, ingiliz vatandaşı. bu durum bile tasarladığı binalar kadar ilginç.
  • yaptığı işlere hayran olmasam da ölümüne çok üzüldüğüm mimar.

uzun uzun yazacaktım vazgeçtim, elimizde değişik ve yeni şeyler deneyen mimar sayısı azaldı ne yazık ki. dünyayı kutu binalarla donatan mimarlardan çok daha iyidir yeni şeyler deneyenler. çıkan işler çok iyi olmayabilir ancak tasarım felsefesi denemek ve bu deneyimi sonraki nesillere aktarmaktır. zaha hadid bunu başardı, işlerini beğeniriz beğenmeyiz ama tasarımın felsefesini benimsediği ve iyi uyguladığını düşünüyorum. böyle deneysel insanlara dünyanın ihtiyacı var.

onun yolundan gidenler böyle işler yapacaklar, denemeye devam edecekler. umuyorum dünya daha estetik ve daha yeşil olacak bu insanlar sayesinde.
    gerçi zaha hadid yeşil kullanmazdı ama oldun, bir tasarım diğerini etkiler.
  • ardından muhteşem eserler bırakan. ölmesi üzmüştür.
  • son dönemin en büyük tasarımcısı...

esas mesleği olan mimarlık üzerinden konuşuluyor ama mobilyasından yatına bir sürü dizaynı olan birisi, tabii ki ofisinde çalışan bir çok kişi var, çizimler çoğunlukla onlara ait ama konsept tasarım kendisinden çıkıyor...

ölümünü üzüntüyle öğrendim, adı ve tarzıyla marka olabilen çok kişi yok, bunu başaran kişinin gözümde yeri büyüktür, hele de bu ırak'tan çıkan bir kadınsa...
  • ölümüyle dünyada ünlü kadın mimar kavramını yok etmiş,kaprisliymiş,sinirliymiş ama koca bir dönem olan uçların mimarı.kadındır,mimardır,ölümsüzdür.
  • estetik anlamda eserleri çok tartışılan bir mimardı. "haters gonna hate" mottosuyla inancını kaybetmeden devam etti. adı mimarlık tarihine kalıcı olarak yazıldı. çok önemli bir insan.
  • yaptığı çoğu tasarımı takip edip bu sefer ne yapacak acaba dediğim, çok erken vefat ederek üzmüş kişidir.
hesabın var mı? giriş yap