şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: 8 mart 2014 malezya hava yolları uçağı kazası) hadisesinde mh 370 sefer sayılı boeing 777 - 200 uçağının kaptan pilotu olan kişi.

an itibariyle uçak halen kayıp ve şüpheler radikalleşebileceği düşünülen ahmed şaha yönelmiş durumda. olay tarihi itibariyle 53 yaşında olduğu ve 1981 den bu yana malezya hava yollarında görev yaptığı belirtiliyor. olası bu eyleme gerekçe olarak da ahmed şah'ın hükümeti protesto etmek bu yola başvurmuş olabileceği belirtiliyor.

olayın ilk anlarından beridir ketum davranan hatta zaman zaman yalan söylemekten de geri durmayan malezya hükümetinin, neden bu yola tevessül ettiğini de böylece anlayabiliyoruz.

açıkçası hükümet yetkilileriyle ahmed şah'ın görüşmüş olabileceğini, bir nevi pazarlığın döndüğünü (hapis cezası alan muhalefet lideri için), istediğini alamayınca uçağı düşürerek kendi dahil 239 kişinin canına kastettiğini bile düşünüyorum. ve bunların ortaya çıkması ancak kokpit konuşma ve seyrüsefer kayıtlarını tutan karakutuların (cvr-fdr) ortaya çıkmasıyla olacak gibi. kim bilir karakutular ortaya çıkarsa, belki de ahmed şah'ın sesinden olan bitenin özetini, nedenlerini ve son bir bildirisini cvr'dan duyacağız.

şayet tahmin ettiğim gibiyse ve malezya hükümeti sırf kendi götünü kurtarmak için bir perdeleme yapıyorsa, iş bu tarih itibariyle devlete kumanda eden akp hükümetinden farkları yok demektir.

hasılı; ilginç şeyler dönüyor sözlük.
  • 370 no.lu uçuşta olanların tek sorumlusu olduğunu düşünüyorum bu adamın. uçaktaki sorunlar ile ilgili bütün teoriler çürütülebiliyor ve yeni akla yatkın herhangi bir teori de yok.

bence bu adam bir sebeple bu uçağı hint okyanusunun derinliklerine sürdü ve kimsenin uçağı bulamayacağı bir yerde uçuşu sonlandırdı. bu adamın çok büyük bir derdi vardı ve hayatını bu şekilde sonlandırmayı tercih etti. bu yüzden asıl incelenmesi gereken bu adamın hayatıyla ilgili uçuştan önceki detaylar, iyi incelenirse mutlaka bir şeyler bulunacaktır bence.

bu teoriyi destekleyen en önemli tespit ise uçağın rotasından sapmasından sonra penang adası üzerinden uzunca bir dönüş yapmış olması. bu adam penang adasında doğmuş, büyümüş yani memleketine son bir kez havadan bakmak istedi muhtemelen sonra da ölüme doğru sürdü uçağını.
  • (bkz: #63440072)