şükela:  tümü | bugün
 • "batınım sen oldun zahirim sensin" *
 • paulo coelho bu kelimenin tanımını aynı adlı romanında şöyle yapmıştır: arapça "görünmez olamayan, var olan". bir zamanlar karşılaştığımız bir kişi veya düşünce, başka hiç bir şeye yer vermeyecek biçimde yavaş yavaş bütün düşüncelerimizi kaplar. encyclopedia of the fantastic'e göre bu kişi veya düşünceye zahir deniliyormuş.
 • zevahiri kurtarmak diye bir deyim vardır.

  insanlar hakikatin yaradılış hikmetlerini tutarlar, kendi elleriyle vehimlerinin ürünü olan çok fonksiyonlu öğretilere çevirerek, türlü türlü dünya dinleri icad ederler.

  icadları çoğaldıkça mutsuzluğu artar huzur denilen şey hormanel bir kavonoza dönüşür.

  nefsleri onlara huzur kavanozun kapağını; yeni model bir araba aldığında, bir üst mevki ile müjdelendiklerinde, diğer akranlarından/dostlarından daha fazla metaya sahip olmaları ile açar, böyle uzayıp sürüp gider.

  karşılarında aynı halde olanları gördüklerinde bir yalancılar kulübü oluşturup diğerleri ile yarışa yine bu sınırları vehmi olan kurumlarla iletişirler. bunlar arasında hep ''haklı'', ''haksız'' tartışması vardır. ortada hakk olmayınca bu yokluk onlara ağzından alevler saçan ejderha gibi bu klişe kelime ile zevahirlerini kurtarmaya çalışırlar.

  böylelikle bu dünya dini mensuplarının zevahirleri onlara kurtulmuş bedenleri ışıklar içinde uyumuş gösterilsede batınları bomboş kalıp kendi kendisini yakan bir oduna dönüşürler.

  hakikat kulübesi ise rahimdeki yumurtalık gibidir. önüne geleni içeri almaz. mücadele edeni, batını dileyeni, sırrı tutacak kalb sahiplerine geçitlerini açar.onlar için zahirde bir ışık yoksa da, batında nurların himayesinde güven içindedirler.

  zahir özü emilecek bir yemiştir. sen özünü ye sözünü bırak.
 • '' farz et ki iki itfaiyeci küçük bir yangını söndürmek üzere ormana girdiler. sonra işlerini bitirip bir nehir kenarına vardıklarında birinin yüzü tümüyle siyaha boyanmışken diğerinin yüzü tertemizdir. sorum şu : ikisinden hangisi yüzünü yıkayacaktır sence?''

  ''aptalca bir soru bu, elbette yüzü kirli olan''

  ''hayır, yüzü kirli olan diğerine bakacak ve kendi yüzünün de onunki gibi olduğunu sanacak ve tersine yüzü temiz olan da yüzü kir içinde olan meslektaşını görüp kendi kendine ben de kirlenmiş olmalıyım en iyisi yıkayayım diyecektir''

  (paulo coelho- zahir s.170)
 • dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli şekillerde ortaya çıkan ve göründüğü kişiyi durmaksızın kendisini * düşünmeye tutsak eden, bu kişinin zihnini gittikçe daha fazla kaplayıp, sonunda ele geçiren ve o zihindeki tek düşünce haline gelerek, kişinin delirmesine ve ölümüne sebep olan şeylerin genel adı.
  dahi
  jorge luis borges
  hayal gücü
  eseri
  öykü
 • (bkz: zaar)
 • görünüş, görünen yüz.
 • gözümüzle görebildiğimiz , algılayabildiğimiz herşey.
 • suskunlar adlı ihsan oktay anar romanında muhteşem neyzen batın efendi'nin oğlu olarak zikredilmiştir. aşikardır ki batın adı ile romanda zikredilen allah ise zahir'de hz isa'dır. muhteşem neyzen batın efendi'nin mahdumu olarak anılması bu bilgiyi doğurmuştur.
 • batında ne varsa zahire o ihraç olur.