şükela:  tümü | bugün
  • istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nin önemli medeni hukuk profesörlerinden birisidir. galatasaray lisesi mezunudur. hasan erman tarafından hala güncellenen "miras hukuku" kitabı ile, artık güncellenmeyen son baskısını da uzun süre önce yapmış "medeni hukuka giriş: temel kavramlar ve başlangıç hükümleri" isimli kitabı vardır.
  • prof. dr. zahit imre 23 ağustos 1918'de doğdu. galatasaray lisesi'nden sonra istanbul hukuk fakültesi'ni bitirdi. aynı fakültede lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı. isviçre'nin zürich, almanya'nın frankfurt ve fransa'nın paris hukuk fakültelerinde çalışmalar yaptı. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nde doçent oldu. daha sonra medeni hukuk kürsüsü profesörlüğüne atandı. 1986 yılında emekli olan prof. dr. zahit imre 8 kasım 1989 tarihinde vefat etti.

    bibliyografya

    doktrinde ve türk hukukunda kusursuz mesuliyet halleri (1949), zilyetlik menkul mülkiyeti ve menkul rehni dersleri : 1951-52 ders takrirleri (1952), türk miras hukuku (1968), la résponsabilité civile provenant des choses dangéreuses en droit privé turc (1968), medeni hukuka giriş: medeni hukukun temel kavramları ve medeni kanunun başlangıç hükümleri (1971), türk miras hukukunda tenkis talebi hakkına ilişkin bazı önemli sorunlar (1979), miras hukuku (hasan erman ile -1989)