şükela:  tümü | bugün
 • antakyalılar yapar. taze kekikler, ince ince kıyılıp, tuzla ovulup yıkanarak acısı alınır. nar ekşisi, maydanoz, ince kıyılmış yeşil zeytin, domates ve zeytinyağı ilave edilerek karıştırılır.
 • mayhos kokulu kekik salatasi, çiyada yapilani özlenir özlenir yenir
 • antakyaya has güzel bir yemek/meze. taze kekik, az miktarda taze soğan ve maydonoz güzelce kıyılır, tuzu biberi katılır, üzerine nar ekşisi ve zeytinyağı gezdirilir *

  edit: kekik salatası başlığından taşınınca tekrar olmuş bu tabi. çayla güzel gider diyim bari de daha fazla kötülenmesin gariban... ama çayla da gerçekten hoş olur, yanlış anlaşılmasın. bi de maydonozsuz da yapabilirsiniz daha az acı olur.
 • antakyalı öğrencilere annelerinin gönderdiği kolilerin içinde kavanozlarla gelir. mükemmel pişirilmiş, biberli ekmeklerin üzerine sürülerek tüketildiği çok görülmüştür. her türlü yemeğin pezevengi olarak, ama özellikle et yemekleriyle çok iyi gider. tadını bir kez alınca antakyalıları daha çok seversiniz. bu coğrafyanın lezzet kültüründe kendine has, özgün tatları için ahanda (bkz: antakya mutfağı)
 • hataylılar kahvaltıda ekmeğe sürüp tüketiyorlar bunu. ilkin şaşırmıştım. lan salata bu ama diye. sonra çiya'da bir denedim bunu. yani kahvaltıda tüketemem o kadar değil de böyle salata yok oldaşlar. bileşenlerinin doğal ve taze olması şartı ile. özellikle kekik. bulursanız yiyin, yedirin.
 • ilk olarak horhor'da hatay has kral sofrası isimli kebapçıda yediğim, tadından delirdiğim, kahvaltı sofrası başta olmak üzere herşeyin yanından eksik etmediğim lezzet. (bkz: orgazmik lezzetler)
 • akdeniz hatay sofrasında da çok iyi yapıyorlar. hataya özgü koyu zeytinler de cabası
 • tarifini uygulasanız dahi lezzetlisini yapmanız gerçekten çok zor, hangi elden çıktığı çok önemli. kekiğin acısını almayı beceremezseniz, nar ekşisini altın oranda koyamazsanız, yeterli kalitede zeytinyağı kullanamazsanız, hatta bana göre kekileri zırhla kıymazsanız bir şeye benzemez, ha ama ''doğru el'' değilse eliniz, gene de güzel olmaz, bıçak sırtıdır.
  sanırım ancak bir hataylının elinden çıkarsa yenir.
 • zahterin iyisi, nar ekşisinin koyu kıvamlı, gerçek, antakya'da, elde yapılanı, zeytinyağı'nın soğuk sıkım ve düşük asit oranlı olanı kullanılarak, antakya mutfağını bilen biri tarafından yapılırsa tadından yemeye kıyılamaycak; yabancılar tarafından et yemekleriyle bilinen-yanlış bilinen, daha ziyade binbir çeşit baharat, ot ve aromaları ve bunların zengin kullanımlarından müteşekkil muhteşem antakya mutfağının baş tacıdır zahter salatası...
 • zahter amanos dağlarında yetişen bir çeşit dağ kekiği. bulması ve toplaması biraz zahmetli bi’ şey bu zahter. sadece mayıs-temmuz ayları arasında, dağın kayalık ve sarp yerlerinde yetişiyor ve yöre köylüleri tarafından toplanıyor. kaya tuzu, zeytin yağı ve biber salçası ile harmanlanıyor. isterseniz içine başka salata malzemeleri de koyabiliyorsunuz. üşengeç olduğum zamanlarda, canım bir şeyler yemek istediğinde çok kez hayatımı kurtarmışlığı var. bu yüzden ona “joker” salata da diyebiliriz. bulması, toplaması zor diye üzülmeyin ben de üzülüyordum ama artık migros ve macrocenterlarda satışına başlanmış.