şükela:  tümü | bugün soru sor
  • uluslararası kadınlar için kadın yani women for woman international organizasyonunun -akımının- öncüsüdür. bu uğurda iki kitap yayınlamıştır. kadınlara destek olmak için sürekli olarak kampanyalar düzenleyen başarılı hatun, arkasındayım.

    kadınların tutsak olmadığı, ve kendi içsel tutkularıyla yaşamsal aktiviteler için lider olduklarını her yazısında ve konuşmasında dile getirmiştir.ayrıca bill clinton'ın kendisine pek hayran olduğu dedikoduları da bir süre washington yerel basını vasıtasıyla yankı bulmuştu.
  • babası saddam hüseyin'in pilotlarından olan ıraklı kadın hakları aktivisti. ailesinin saddam'dan çektiği işkence, abd'ye yerleşip kadın hakları için mücâdele etmesinde büyük rol oynamıştır.
  • az önce diktatörün gölgesinde adlı kitabını okumayı bitirdiğim ıraklı aktivist. yaşadıklarını iyi ki kaleme almış. sırf teröristlerin öldüğünü sandığımız ya da öyle sanmamızın istendiği savaşlarda asıl mağdurların kadınlar olduğunu göstermiş kitabında salbi. gerek tecavüze uğramakla, gerek eşini-çocuğunu savaşta kaybetmekle, gerek bu olayların yarattığı psikolojik yıkımla, kadınların asıl savaş mağduru olduğunu göstermiştir. yazdığı bu kitapla bir kadın olarak şahsımı çok etkilemiştir zainab salbi. hatta o kadar ki hemen internet sitesine girip bir kız kardeşe sponsor oldum bile. inşallah dünyada onun gibi kadınların sayısı hep artar da acılarını içine gömmesi beklenen, konuşamayan kadınların sayısı azalır.