şükela:  tümü | bugün
 • dr. ziya özen tarafından kansere çare olabileceği iddia edildikten sonra bir çok insanın kaynatıp suyunu içtiği ve sonunda ölmesine sebebiyet veren bitki. daha da ilginci, bu bir takım insanların mantıksız yaklaşımlarından dolayı ziya özen'in t.c sınırları içerisinde doktorluk yapma izninin kaldırılmasına sebebiyet veren bitki. ayrıca ziya özen'in yılmayıp amerika'ya giderek araştırmalarına devam edip sonunda oliyandder isimli ilacının amerika'da kullanılmasına sağlayan bitki. kansere çare olmasa da bir çok açıdan hasta hücrelerin direncini kırdığı için faydalı bi ilacın ortaya çıkmasını sağlayan bitki... bi de ziya özen'in amerika'da bu ilacın satışından kazandığı paralarla marmaris'te yaptığı oliyandder diye bi oteli var...

  aaa bi de güzel bi görüntüsü vardır... eflatun ve beyaz...

  mariapuder'in düzeltmesi; doktorun ismi dr. ziya özen değil ziya özel'dir...
 • ozu zikkimdan gelir
 • nerium oleanderdir latincesi ve apocynaceae familyasindandir..
 • dalyanda çok şirin ve iyi insanların sahipliğini yaptığı pansiyonun adı. çok samimi ve hoş bi ortam.
 • sadece kökleri çok zehirli olan bitki.
  zıkkımın kökü lafı bu çiçekten türemiştir.
 • dinimizce* haram bitkilerden*, bahçeye filan diktiğinizde uğursuzluk getireceğine inanılır. nedeni cehennem çiçeği olması*.
 • saffat suresine göre cehennemin dibinde yetişen bir ağaçtır (evin önünde de bi tane büyükçene zakkum var acaba öldüm de cehennemin dibini mi boyladım...):

  "şimdi ziyafet olarak, cennet ehli için anılan bu nimetler mi daha hayırlı, yoksa zakkum ağacı mı?.
  biz onu (zakkumu) zalimler için bir fitne (imtihan) kıldık.
  zira o, cehennemin dibinde bitip yetişen bir ağaçtır.
  tomurcukları sanki şeytanların başları gibidir.
  (cehennemdekiler) ondan yerler ve karınlarını ondan doldururlar.
  sonra zakkum yemeğinin üzerine onlar için, kaynar su karıştırılmış bir içki vardır.
  sonra kesinlikle onların dönüşü, çılgın ateşe olacaktır. "
 • 6 metreye kadar yükselebilen, kışın yaprak dökmeyen, pembe veya kırmızı çiçekli bir bitkidir. dere yatakları ve yol kenarlarında yetişir. zehirli bir bitkidir. ağı çalışı, ağı çiçeği, ağı dalı, ağu, avu, ayan, fattak, kan ağ, zekkum da denir.
 • özellikle güney bölgelerimizde yetisen, görüntüsü hos, bi ara "kansere care buldum" diyerek ortaligi ayaga kaldiran doktor ziya bey'in de kullandigi cicek.
 • peyzaj açısından pek çok önemli özelliği bulunduğunu düşündüğüm bitki, yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır, sık sık sulanmak istemez, bol ve güzel çiçeklidir, kışın yaprak dökmeyerek yeşillik sağlar, zehirli olduğundan hayvanlar yemez, çocuklar rahat bırakır, fazla zararlısı yoktur, ilaçlama istemez, çabuk gelişip dallanır, hava kirliliğine dayanıklıdır hatta egzos dumanının bileşiğindeki bilmemne gazını sevdiği için yol kenarlarında hızla çoğalır. bu yüzden yetişebileceği her yerde yetiştirilmelidir derim - türkiye'de akdeniz, ege ve marmara bölgeleri ile kısmen karadeniz ve güneydoğu anadolu bölgelerinde. (ne varki güneşsizliğe ve kış soğuklarına bir parça duyarlıdır bu bitki -7 / -8 c 'un altındaki ısılar öldürür)