şükela:  tümü | bugün
 • yunanistanin ionian adalar toplulugundandir. onemli yerlesim yerleri tragaki, laganas, tsilivi, agios nikolaos ve kalamaki dir.
 • bünyesinde şu şekil sahiller de bulunduran kısmi cennet.
  http://ealuxe.com/…05/navagio-zakynthos-greece1.jpg
 • yunanistan'ın güneyinde 35.000 nüfuslu turistik bir ada. adanın tarihi ikiye ayrılıyor. 1953 yılında yaşanan büyük bir deprem sonrasında yeniden yapılanmış. adanın en önemli gelir kaynağı turizm. herkes turizmle ilgilenyor. evinin bir bölümünü otele çeviren insanlar turizm dışında zeytincilikle ilgileniyorlar. adanın her yeri zeytin ağacı dolu ama kahvaltıda bir tane bile zeytin yok. bunun nedeni burdaki zeytinlerin sadece yağ olarak iyi olmasıymış.

  adanın bir tarafındaki kıyı kesimi yüksek kayalık, bu bölgede foklar yaşıyor. diğer kısmı ise kum sahil. buralar da deniz kaplumbağalarının yumurtlama bölgesi. adanın yüksek kesimlerinde kilise ve birkaç tarihi bölge var. tavernalarda akşamları güzel yemekler çıkıyor.

  adanın havaalanına tek bir hava yolu geliyor. olimpic airways. en ürkütücü şey de bu. atina'dan adaya kalkan uçakların hepsi pır pır uçak. ha düştü ha düşecek diye diken üstünde gidiyorsunuz. atina'dan uçakla 40 dakika sürüyor.

  adadaki arabaların kalitesi oldukça yüksek. insanlar ılıman ve misafirperver. okullarda çocuklar az, eğitim kalitesi yüksek. yunan adalarında tatil yapmak isteyenler için gayet güzel bir mekan.
 • yunanistan ın son yıllarda en çok turist çeken adası. sahilindeki gemi enkazı ortama ayrı bir güzellik katmakta.

  http://studentweb.hunter.cuny.edu/…ands, greece.jpg
 • en kuzey ucundaki mavi magaralariyla da unlu, ion adaları bolgesinin guneyindeki ada.
 • yunan adası kartpostallarında bembeyaz bir kumsalda batık bir geminin durdugu koyun bulunduğu adadır..
  benim için girit'ten alınmış olan hediye bir kitap ayracı ile başlayan maceradır.
  burası neresi diye diye sonunda bulduğum ve sonunda bu yaz tatilinde gittiğim adadır.
  santorini ve mykonos'a göre büyük, girit'e goreyse oldukca kucuktur. 1 gunde adanın hepsini araba ile dolasabilirsiniz.
  ada merkezi klasik bir yunan adası görünümündedir. ama kesinlikle "bir adaya gidiyorum, harika deniz ürünleri yiyeceğim hayaline kapılmayın, musakka ağırlıklı bir greek mutfagı heryere hakim. argasi kalabalık merkezlerinden biri olup merkezin tam göbeği ingilizler için inşa edilmiş gibidir. diğer bazı benzeri merkezler ise laganas, porto nikolas, capse skinari ve keri'dir.
  port nikolas'tan kefalonia'ya feribot almanız mümkün, gunde bir kez 09:45'te kalkan feribot aynı gün 18:30'da zackyntos'a geri döner. giden feribot kefalonia'da livathos'a varır. eger arabanız, motorunuz vb yoksa ya taksi çağırıp 20 euro verip sehir merkezine gitmek zorunda kalırsınız ya da hemen yokusun yukarısındaki restoranda birseyler yiyip 20 dk yuruyerek dik merdivenlerden inerek muhtesem bir koyda denize girebilirsiniz.
  kefalonia'da herkes inanılmaz misafirperver. hele türk olduğunuzu duyan herkesin verdiği tepki aynı "binbir gece"...hiç seyremediğim için yorumda bulunamadım ve herkes de inanılmaz sasirdi..
  en muhtesem kapuska'yı merkezde (limana yakın bölgede) dimitri's tavern'de, en harika greek salad'i latvias tavern'de, en harika deniz ürünlerini 'agnadi tavern'de yiyebilirsiniz.
  benim için en güzel deniz (ılık) laganas'ta ve keri'deydi. en soguk deniz ise (aynı zamanda da taslı) porto nikolas civarındaydı.
  santorini, mikonos ve girit'i görmüşseniz gidilebilir ama onları görmeden gitmenin pek bir anlamı yok diye düşünüyorum ben.
  krizin vurmus olduğu yunanistan'da ada içinde merkezde hiçbir restoranda kredi kartı geçmiyor. nakit paranız azsa dimdizlak kalabiliyorsunuz.

  herseye ragmen ship wreck için görülmeye değer..gerci aynı anda 200'er kişilik 2 feribotun yanaşmasıyla tam da bir et pazarının ortasındaydık ama yine de hayatımda görmediğim bir deniz ve de kumsal rengi gördüm...adaya geliş sebebimi hatırladım...gördüm rahata erdim..
  blue caves gercekten de inanılmaz...kaya yapısının kalkerli olması nedeniyle kapkaranlık magaralara girip denizin dibine baktıgınında bembeyaz kayalar sayesinde dipten fışkıran mavi ışığa inanamıyorsunuz...
  kalacak otel icinse mirabelle hotel biçilmiş kaftandır: www.mirabellehotel.gr/
 • insanların public fuck mekanı olmuş diyollaa.

  http://www.milliyet.com.tr/…010/1289399/default.htm
 • yaklaşık 4 gün önce döndüğüm ve üzerine konuşacak şeylerim olan ada diyerek tanımını yapıp ışık hızıyla detaylara geçiyorum;

  öncelikle benim gibi ehliyeti olmayan ve motorlu taşıt kullanamayan birisi iseniz biraz sıkıntı yaşamanız çok olası, zira ada içindeki otobüs seferleri sadece 4 bilemedin 5 majör bölgeye gidiyor, ama geri dönüşler ya çok erken ya da saatlerce beklesenizde gelmeyecek şekilde tasarlanmış ve adanın gerçekten görülesi bölgelerinin bir çoğuna gidemiyorsunuz bu otobüslerle. yani motosiklet ya da araba kiralayamayacaksanız, tam anlamıyla gezemeyeceğiniz, gezerseniz de tek ulaşım çeşidi olan taksiye epeyce bir para bırakacağınız anlamına geliyor. zira benim 7 günlük tatilde bir çok yere gidemediğim* halde ödediğim taksi parası yaklaşık 200 euro civarındaydı.

  ben zakynthos town bölgesine yaklaşık 2,5 hadi bilemedin 3 kilometre uzaklıkta olan bochali de kaldım. ucuz güzel bir otel bulduğum için, ama bochaliye otobüs olmadığı için, ya o yolu yürüyeceksiniz ya da hergün en azından otobüs durağına gitmek için taksiye bineceksiniz demek oluyor. bu yüzden araba kiralamayacaksanız kesinlikle bochali'de kalmayın. hatta akşam adanın yukardan görünüşüne karşı bir içki içmek dışında bochali'ye uğramanıza bile gerek yok diyebilirim.

  bu yüzden kalmak için önerebileceğim başlıca yer zakyntos town bölgesi, çünkü merkezi bir yer en azından ulaşım açısından. ama eğer huzurlu etrafınızda ağırlıklı olarak ailelerin olduğu bir yer arıyorsanız alykes / alykanas bölgesini düşünebilirsiniz, ayrıca gezdiğim yerler arasındaki en güzel plajlardan birisi alykanas plajı idi. lakin yok ben gencim kopuyorum patlıyorum diyorsanız, laganas civarında kalmanız daha mantıklı olabilir, plaj partilerinden extreme gece hayatına kadar aradığınız herşeyi laganas'ta bulabilirsiniz.

  konaklama dışında gezilip görülecek yerlerden bahsetmek gerekirse, kendi gördüğüm yerleri kısaca anlatarak devam edeyim.

  ::: bochali :::

  daha önce de belirttiğim gibi, zakynthos town'a tepeden bakan bir mekan burası, ve hiçbir numarası yok, sadece geceleri manzara eşliğinde bir kadeh birşey içmek için gidebilirsiniz.

  ::: argasi / alykanas :::

  otobüs seferlerinin çok az olduğu ve çok erken bittiği, ama adada gördüğüm en güzel plajlardan birisine sahip küçücük bir bölge. plajını önerebilirim, onun dışında, at binme kurslarının filan olduğu pek fazla bir şey vaadetmeyen küçük bir bölge. burada evlenen insanlar epeyce bir bol, ve yine ağırlıklı olarak ailelerin kaldığı oteller mevcut. kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği huzurlu bir yer. ama kalmak için doğru yer olup olmadığından emin değilim, çoğu yere göre merkezi değil. ama arabanız varsa çok sıkıntı olmaz.

  ::: zakynthos town :::

  burası adından da anlaşılacağı gibi adanın merkezi. alışveriş mekanları, barlar, tavernalar, bankalar vs. gibi aradığınız şeyleri bulabileceğiniz bir bölge. geceleri geleneksel canlı müzikler dinleyebileceğiniz tavernaları epeyce bol, ama bunların dışında meydanından tepeye doğru biraz yürüdüğünüzde barlar sokağı gibi meşhur bir alana çıkıyorsunuz, burada daha modern, güncel müzikler çalan ve bazı geceler partilerin de olduğu mekanlara denk gelebilirsiniz. otobüs terminali ve tekne turları satın alabileceğiniz şirketlerin çoğu da burada bulunuyor. ayrıca benim kaldığım süre içerisinde zakynthos belediyesinin düzenlediği bir plaj partisi de olmuştu*

  ::: navagio beach / the ship wreck :::

  burası zakynthos ile özdeşleşmiş, hatta bir çok insanın google search sonucu zakynthos'a gelmesini sağlayan*, bulabileceğiniz tüm zakynthos kartpostallarında resmini görebileceğiniz dünyaca ünlü bir plaj. ve bütün adada görebileceğiniz en harika plaj deniz kum üçlüsü burada. benim tarif etmem yerine bir google'layıp aklınızı yitirebilirsiniz. buraya araba ile ulaşım yok, tüm adayı dolaşan günlük tekne turları var buraya giden. mutlaka yapmanızı öneririm, diğer bir önemli bölge olan blue caves'e de uğruyor aynı tekne turları, ama orada durmuyorlar. ama bir çok gizli mağara bulacaksınız o tekne turlarında, içine girip yüzebileceğiniz, gerçekten harika bir deneyim, sakın yaşamadan dönmeyin.

  tekrar navagio'ya dönersek, burası diğer adını sahile vurmuş bir gemiden alıyor, gitmişken o karaya vurmuş gemi içerisinde fotoğraflar çekebilir, türlü maymunluklar yapabilirsiniz.

  ::: tsilivi :::

  town bölgesine 4 5 km uzaklıkta olan, genellikle ailece gelmiş tatilcilerin kaldığı küçük bir bölge. plajı da öyle ahım şahım değil, kendisi de. görmezseniz hiçbirşey kaybetmezsiniz, özellikle de az gün için geldiyseniz hiç uğramanıza gerek yok. ben arabasızlıktan ve kaldığım yere yakın olduğu için gitmiştim, sizin arabanız varsa hiç uğramayın derim.

  ::: argasi :::

  burası da laganas yolu üzerinde, birazdan bahsedeceğim laganas'a göre daha kaliteli ve biraz daha büyük yaş grubuna* hitap eden, derli toplu güzel gece klüplerinin olduğu bir mekan. her bölgede olduğu gibi burada da oteller var, ama çok bir fikrim yok açıkası, bu tip bölgeler yerine daha merkezi yerlerde kalıp günübirlik gelmenizi önereceğim bir bölge.

  ::: laganas :::

  burası adanın en çok turist alan bölgesi, çok meşhur hardcore bir gece hayatına sahip. ailelerinden gizlice patlamaya gelen çok yüksek oranda ergen barındırıyor. ve gece klüplerinde sabaha kadar hertürlü çılgınlıkta partiye ev sahipliği yapan bir mekan. gece gittiğinizde heryerde kusan ergen ingilizler görebilirsiniz. ada halkı bu ergen ingilizlerden özellikle çok hoşlanmıyor, çünkü bu ergen arkadaşlar ağızlarıyla içmediklerinden her sene ciddi vukuatlar oluyormuş. o kafayla birbirlerine tecavüz etmelerinden tutunda bir çocuğun alkol komasından ölmesine kadar şeyler yaşanmış geçmişte. ayrıca bu partilerle dolu mekan, soygun vakalarının en çok olduğu, dolayısıyla da cüzdanınıza dikkat etmeniz gereken bir bölge.

  orada tanıştığım eczacılık öğrencisi yunan bir hatunun dediği üzerine, insanların o kadar dağılmasının sebebi buradaki aşırı ucuz kokteyllere eklenen bazı kimyasallarmış, doğru mu bilemiyorum, ama 5in üzerinde shot ve bu uçuk kokteyllerden denerseniz geçici körlük yaşama riskiniz olabilirmiş. ben kızın yalancısıyım. o kokteyllerden de içtim, diğer şeylerden de, makul ölçüde takılırsanız çok bir sıkıntı yaşamazsınız bence. bir kez gidin, ben çok sevmedim, ama zevkinize göre parti insanıysanız, ya da aradığınız one night stand gibi şeylerse, kesinlikle fazlasıyla bulabileceğiniz bir yer.

  ben baya parti seven birisi olmama rağmen burası fazla leş geldi bana, eğer fethiye hisarönü'ne gittiyseniz, oranın biraz daha büyük ve daha fazla opsiyonu olan versiyonu diyebilirim, tabi bir de burada ağırlıklı olarak genç nüfus var, hisarönü'nündeki gibi aileler yok ve hisarönü'ne göre partiler çok daha hardcore.

  son olarak laganas gündüzleri de adadaki en büyük ve uzun plaja sahip, geceleri patlayan gençliği gündüz plajda da kaynaştığını gözönünde bulundurarak sosyalleşmek için gidebilirsiniz, ama denizi çok süper değil belirteyim.

  ::: marathonissi :::

  sadece laganas sahilinden ve limni keri bölgesinden kalkan turlarla gidebileceğiniz, kaplumbağa adası olarak bilinen, laganas açıklarında küçük güzel bir ada. eğer kalabalıksanız küçük tekne kiralayıp gidebilir ve çok eğlenebilirsiniz. lakin ben gidemediğim için çok fazla detay veremiyorum. burada caretta carettalarla yüzüp, scuba diving yapabileceğiniz güzel bölgeler olduğunu da söylemişti tanıştığım bazı insanlar.

  ::: vassilikos :::

  gerakas, st.nikolaos ve banana beach gibi gerçekten güzel 3 plajı barındıran bölge. özellikle bazı google sonuçlarına göre gerakas adanın en iyi plajı olarak gösteriliyor. ben aralarından sadece st.nikolaos'a gittim, küçük bir plajdı, ağırlıklı olarak gençlerin takıldığı, deniz kıyısında güzel barların olduğu, ve türlü su sporlarıyla haşır neşir olabileceğiniz bir bölgeydi. gene günübirlik gidilebilir. gidin hatta.

  ::: limnionas / porto roxa :::

  arabasız asla gidemeyeceğiniz* ama en çok görmeniz gereken yerlerden birisi limnionas. hemen yakınlarındaki porto roxa da yine adadaki en iyi plajlardan bir tanesi. ne yapıp edip gidin, buraya da gitmezseniz zaten zakynthos'u siktiredin, datçaya gidin.

  ::: ulaşım :::

  son olarak yazı boyunca ben gidemedim ama siz gidin temasını kullanmamın birinci sebebi olan ulaşım problemlerine de bir paragraf ayırmak gerekiyor. adada ktel isimli bir firmanın düzenlediği otobüs seferleri mevcut, ve ücretleri yaklaşık olarak 1/3 euro arası değişiyor uzaklığa göre. şu adresten fiyatlarına ve saat programına bakabilirsiniz. ama göreceğiniz üzere çoğu yere saatler çok erken bitiyor ve kaçırdığınızda oradan dönebileceğiniz tek opsiyon taksi.

  taksi ücretlerine de değinirsek, taksilerde taksimetre olmadığı için, binerken mutlaka fiyatını sorun, özellikle otelinizden çağırıyorsanız taksiyi, otelle anlaşmalı oldukları rakamları teyit etmeden sakın gitmeyin, yoksa inerken bir kaç euro daha fazla ödeyebilirsiniz. benim bindiğim yerler ve ödediğim rakamlar kısaca şöyleydi;

  bochali > tsilivi : 10 euro
  bochali > zakynthos town : 6 euro
  zakynthos town > laganas : 15/16 euro
  zakynthos town > argassi : 12 euro
  bochali > alykes-alykanas : 20 euro
  bochali > airport : 17 euro
  zakynthos town > vassilikos : 20 euro
  bochali > limnionas : 60 euro

  gördüğünüz üzere kalabalık gidildiğinde, kişibaşına düşen ücret azalacağından ötürü çok fazla gelmeyebilir, ama benim gibi tek başınıza gittiyseniz, ehliyetinizin olması size büyük fark yaratacaktır.

  kiralamadığım için bilmiyorum ama adada, bisikletinden atv'sine, scooter'ından her çeşit arabasına kadar her tür motorlu/motorsuz taşıt epeyce ucuza kiralanabiliyor. taksi ile kıyaslandığında size getireceği özgürlüğü de gözönünde bulundurursanız her koşulda daha ucuz olacaktır zaten.

  neyse benden bu kadar, keşke ben gitmeden önce böyle detaylı bir yazı bulaydım, ama kısmet benden sonrakilereymiş sevgili sözlük okurları.
 • eğer üzerinde base jumping yaparsanız şöyle bir manzarayla karşılaşacağınız ada.
 • doğa güzelliğini şu aktivite ile gördükten sonra kesin gitmeye karar verdiğim cennet.
hesabın var mı? giriş yap