şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kanuni sultan süleyman ve ikinci selim zamanında vezirlik yapmış olan boşnak asıllı devşirme. kanuni sultan süleyman'ın kapıcıbaşı olduğu dönemde, şehzade mustafa'nın boğdurtulması vakasında önemli bir rol oynamıştır. babasının çadırında, yedi dilsiz celladın elinden kurtulan mustafa, güreş konusunda mahir olan kapıçıbaşı mahmut tarafından, durdurulup yer çökertilmiş, bu sayede cellatlar mustafa'nın boynuna kemendi geçirip boğabilmişlerdir.

  daha sonra sultan ikinci selim’in kız kardeşi şah sultan ile evlendirilmiştir. eşi şah sultan ile 1580 yılında aynı günde ölmüştür.
 • seni dostum diye görenleri türlü kahpelik, türlü namertliklerle ölmesine vesile ol, sonra günah cikarip aklanmak adina cami yaptir, tarihin böyle gereksiz bir adamidir bu iste.
 • kendisiyle ilgili internette bulduğum şu yazı hakikaten çok enteresandır.

  --- alıntı ---

  kanuni sultan süleyman ilk şehzadesi şehzade mustafa'yı cellat zal mahmut'a katlettirmiştir. şehzade mustafa, üzerine çullanan 7 dilsiz cellatla baş etmeye çalışırken arkadan yaklaşan zal mahmut ağa, kimilerine göre kement ile, kimilerine göre balta ile genç şehzadeyi katletmiştir.

  kanuni sultan süleyman, şehzade mustafa'ya o kadar öfkelidir ki hanedan mensubu bir kişinin balta ile katledilmesini gözardı ederek cesedinin çadırın önünde sergilenmesini emreder. amacı şehzade mustafa'ya bel bağlayanların son umutlarını da kırmaktır.

  bu kollektif cinayetin tetikçisi zal mahmut ağa, basit bir saray görevlisi iken (kapıcıbaşı) ödüllendirilerek 1560-1566 yılları arasında anadolu beylerbeyi görevine getirilmiştir.

  kanuni sultan süleyman'ın ölümünden sonra tahta çıkan 2. sarı selim, ilk iş olarak zal mahmut tarafından katledilen ağabeyi şehzade mustafa'ya bursa'da bir türbe yaptırmak olmuştur.

  sarı selim, kardeşini katleden zal mahmut ağa'yı da unutmamış onu istanbul'a çağırarak kızı şah sultan ile evlendirmiştir. sarı selim tahta çıkmasında desteğini esirgemeyen zal mahmut'u hanedan mensubu yaparak böylece minnetini göstermiştir. sarı selim bununla da yetinmemiş, zal mahmut ağa'yı divan-ı hümayün'da 5. vezirliğe yükseltmiştir.

  zal paşa, karısı şah sultan ile 1580 yılında aynı sene ölmüştür. ölmeden önce bir cinayetle elde ettiği servetini eyüp semtinde mimar sinan'a yaptırdığı zal mahmut ağa külliyesine vakfeder. bugün hala eyüp'te zal paşa caddesi ve zal mahmut ağa külliyesi ayaktadır.

  orhan asena ya devlet başa ya kuzgun leşe adlı tiyatro oyunuyla kanuni dönemindeki bu kepazelikleri çok güzel anlatmıştır. ya devletin başı ya da kuzgunların leşi olunan bir coğrafyanın güzel bir özeti gibidir.

  --- alıntı ---
 • nalet gelesice herif.tebrik edecem şu dizide rüstemle bu adamı kadroya alan insanı.adam zal mahmud olmak için doğmuş.

  lanet olsun sana çünkü sende annene lanet etmişsin!!1! ayrıca;

  mustafa:(
 • rivayete göre şehzade mustafa'dan vakti zamanında iyilik görmüş, şehzadenin bildiği tanıdığı biriymiş. hatta cellatların elinden kurtulan şehzade mahmudu görünce sevinmiş, kurtar beni mahmut demiş ama zal mahmut yediği çanağa tükürerek şehzadeye baltayla saldırmış.
 • kendisi hakkında bilgi kirliliği olan kişiliksiz, hadım edilesi ağa. bir anlatıma göre şehzade mustafanın en yakınlarına sızmış bir ifrit, hatta mustafa boğdurulurken mahmudu görünce seviniyor imdada geldi diye ama o da ne bu anası kerhane balası baltayı ya da tekmeyi indiriyor aslan şehzadeye, diğeri ise aynen dizi deki işlenen karaktersiz gibi.. tabii değişmeyen tek şey ise rüstemin köpeği olup, su katılmamış orospu çocuğu olmasıdır. rüstemle gayipte kamasutra hesabı takıldıklarından mihrimahın hışıma uğradığı söyleniyor it oğlu itin.. mimar sinan da sevmezdi bu ibneyi aynı rüstemin camisinde olduğu gibi ahenksiz bir yapı yaptı şakülü kaymış mahmuduna..
 • dizide boşnaktan çok kürt veya acem kökenli olduğunu düşündüğüm,tarihi tozlu sayfalarından kopup gelen osmanlı devlet adamı.bu ülke ne zallar gördü,rahat uyu zal mahmud paşa.