şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çoğu tarihi figür bu duruma reddiye yazmıştır. bunun yerine onlara şiirsel bir son daha cazip ve akla uygun gelmiştir. teatralliği seçerek uğultu oluşturma yoluna gitmeleri, gerçekleşen korkuyu dizginleme amacı mı gütmekteydi yoksa etik bir tavra mı işaret ediyor. bunu öğrenmenin doğrusu yolu yoktur.

    karşı koymak neye karşı konulursa konulsun, o karşı koyan yönünden tatmin sağlamakta gecikmez. ölüm öncesi ve doğumda salgılandığı ileri sürülen dmt etkisinin provası görünümünde, bir çeşit bilinç halinin benliği kuşatarak; vaadedilen ezoterik beklentileri karşılamaya müsaittir. bu karşılanım, en başından beri kulaktan kulağa yayılarak günümüze ulaştı. hiçkimse gizleme, engelleme çabasında bulunmadı.

    yapılan seçim izleyen için ne ifade ediyor. bu yücelenmiş edimi kucaklamak mı yoksa denge sevgisini yüceltmek mi ikilemi ortaya çıkar. ikincisi böyle bir yücelikten kaçınmayı öğütler. bu halde, duruma ilgisizlik yüce zevkin reddine işaret eder ki mücadele yolunu seçenler bu pencereden daha üstün gözükmemektedir. ahlaksal ve etik olarak yüceliği kendincedir en nihayetinde bütün kitlesel adayış bireysel zevklerin toplamına eş değer olmaktadır.