şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimseye önermem ama karşılarına geçip "ehonomi çoğ iyi ehi ehi" diye söylenerek yapılabilecek eylem. hele siz kriz yaklaşıyor o nedenle tedbirli olmak lazım diye uyardığınızda "avmler dolu millette para var kriz nerde hep bunlar laikçi söylemi diye sizi umursamamış hatta dalga geçmişler ise iki kat zevklidir.

  işte cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden saparsan olacağı bu.

  cumhuriyetçilik
  “cumhuriyet’in iç siyaseti, vatandaşın yaşayışını hiçbir etki, baskı ve sataşmanın tesirinde bırakmaksızın sağlamaktır.” m.k.atatürk (1929)

  cumhuriyetçilikten sapınca ne oldu halk kutuplaştı. deri eldivenli üstleri çıplak tipler gören bir halk,görmeden gördüm diyen gazeteciler, afedersin ermeniler çıktı. kindar ve dindar nesil çıktı. yıllarca içli dışlı komşular, ikiside vatansever olduklarını iddia edip bir birlerini vatan haini ilan etmeye başladı. tek sebebide meşru bir demokratik seçimde komşusundan farklı oy kullanmak. sadece refaramdumda evet ya da hayır demekle nasıl hain olunur.lütfen yukarıda yazdığım atanın sözünü tekrar okuyun. ve düşünün.

  milliyetçilik
  “millî hedefler, millî irade yalnız bir kişinin düşünmesinden değil, bütün milletin arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir.”m.k.atatürk (1923)

  miliyetçiliği ayaklar altına alınca noldu her taraf hendek doldu şehirlere bomba soktuklarını bilmekle yetindiler, yüzlerce şehit verdik.

  halkçılık
  “kurtulmak ve yaşamak için çalışan ve çalışmaya mecbur olan bir halkız. bundan dolayı her birimizin hakkı vardır. yetkisi vardır. fakat çalışmak sayesinde bir hakkı kazanırız. yoksa arka üstü yatmak ve hayatı çalışmaktan uzak geçirmek isteyen insanların bizim toplumumuz içinde yeri yoktur, hakkı yoktur. o hâlde halkçılık, toplum düzenini çalışmaya, hukuka dayandırmak isteyen bir toplum sistemidir.” m.k.atatürk(1921)

  “millî servetin dağıtımında, daha mükemmel bir adalet ve emek sarf edenlerin daha yüksek refaha ulaşması millî birliğin muhafazası için şarttır.” m.k
  atatürk(1931)

  halkçılıktan saptınız. noldu yeşil sermaye diye bir sınıf doğdu ak mütahitlere ihaleler havuz medyalarına devletten trilyonluk reklamlar geçiş garantili hazine kredili köprülerle çalışmadan kazananlar türedi. sınıfsal farklılıklar arttı.

  devletçilik
  “memlekette her çeşit üretimin artırılması için, özel teşebbüsün devletçe gerekli görüldüğünü önemle vurguladıktan sonra, diyebiliriz ki “devlet ve özel teşebbüs birbirine karşı değil, birbirinin tamamlayıcısıdır.”m.k.atatürk (1929)

  devletçilikten sapımca ne oldu
  tutunacak dallar kurudu sektörün sigortası kurumlar yok olunca ekonomi raydan çıkmaya başladı. neredeyse 1 asırlık devlet yatırımları kimisi ekonomik kimisi stratejik olan 100lerce kurum neredeyse yok pahasına kimisi devlete sızan fetöcülerce örgütte kaynak için kimisi yamdaşa peşkeş için kimisi günü kurtaracak nakit para ile dış borç ödemek için satıldı. fakir halkin dişinden tırnağından artıklarıyla kurtuluş savaşının yıkımına 2.dünya savaşının krizine kısaca yokluğa rağmen alınan yapılan 100lerce yatırım satıldı. sekamlar tekeller şeker fabrikaları limanlar telekomlar... büyük resmi görenler için sıralı tam liste (bkz: #77013826)

  laiklik
  “türkiye cumhuriyeti’nin resmi dini yoktur. devlet idaresinde bütün kanunlar, nizamlar ilmin çağdaş medeniyete temin ettiği esas ve şekillere, dünya ihtiyaçlarına göre yapılır ve tatbik edilir. din telakkisi vicdani olduğundan, cumhuriyet, din fikirlerini devlet ve dünya işlerinden ve siyasetten ayrı tutmayı, milletimizin çağdaş ilerlemesinde başlıca muvaffakiyet etkeni görür.”m.k.atatürk (1930)

  laiklikten sapınca ne oldu anlı secde görüyor diye liyakatta bakmadan devlete imamlar doluştu mesleğinde iyi doktor değil alnı secde gören baş hekim oldu hastalar öldü. bilim adamı değil hayvanat bahçesi müdürü tübitaka geçti bilim yerlerde. gerçek hoca değil bizw cahil adam lazım diyenler rektör atandı. üniversiteler ilim irfan yuvası değil eşin dostun doktora yaptığı torpil yuvası artık.
  haktan hukuktan anlar hakim savcı yerine sırf alnı secdede diye adaletten yoksunlar hakim savcı olunca olmaz işler yargıda olura döndü balyoz ergenekon derken ordunun çivisi çıktı. bileği kuvvetli pilot yerine dindarlar kurmay olunca yedik 15 temmuzda bombaları kafamıza. işte o yüzden laikten sapmamalı devlet ama hala ders alınmıyor.

  inkilapçılık.
  “vatan artık bayındır hale getirilmek istiyor, zenginlik ve refah istiyor. ilim ve bilgi, yüksek medeniyet, hür fikir ve hür zihniyet istiyor! şeref, namus, bağımsızlık, öz varlık, vatanın bu isteklerini tam olarak ve hızla yerine getirmek için esaslı ve ciddi bir şekilde çalışma emreder”m.k
  atatürk (1924)

  inkilapçılıktan sapınca ne oldu fikri hür vicdani hür kişiler devlette bulunmayınca ilim ve bilgiden uzaklaşınca maden kazalarında ölenler güzel ölmüş denir oldu. ölüm bu işin fıtratında var denir oldu. öyle bulut bilişim falan fazla kafaya takmayın sıyırırsınız denir oldu. ben doların yükselişini kabul etmiyorum denir oldu.

  bütün bu ilkelerden sapınca ülkenin çivisini çıkması normal. eğitim yerlerde ekonomi yerlerde toplumsal huzur barış yerlerde komşularla iyi ilişkiler yerlerde demokrasi yerlerde liyakat yerlerde torpilsiz iş tayin ihale burs imkansız.

  işte bu ahval ve şerait altında atamı tanımadan onu kötü bilmiş akp seçmenin dolar ve bu zamlar karşısındaki şakınlığına ya ne olacağdı diye çemkirmek haksız sayılmaz.
  haburdan davul zurna ile geçen pkk lılar yüzünden ben kan ağlarken bana barış düşmanı kan seviciler dediklerinde fetöcüler devlete sızıyor dediğimde benle buna kargalar bile güler diye dalga geçildiğinde buna hak kazanılmıştır diye düşünüyorum . bu ülkenin kurucu değerleri ile bu kadar oynamışken dolara benzine markete gelen zamma şaşkın şaşkın bakanlara " ya ne olacağdı" denilebilir.

  edit: atatürkün yukarıdaki sözlerini ilk kez duyan atamla yeni tanışan ak partili vatandaşlarım (aynı vatanlı olanlara denir) içinde bir link vereyim. link türk silahlı kuvvetlerinin atatürk için hazırladığı sitenin ilkeler sayfası.
  isteyen istediği ilkeye tıklayıp o ilkeler ile ilgili neredeyse 90 sene önce söylenen sözleri görebilir. bu sözlere karşıysanızda yine karşı olun lafım yok ama sadece bilip öyle karşı olun bilmeden değil.