• zam yapip potansiyel musteriyi kacirmaktansa, fiyati ayni tutup satilan urunu kucultme/azaltma prensibi kapitalizmin enfes oyunlarindan sadece birisidir. bilhassa dunkin gibi mc donald's gibi--food--chain storelarda filan gorulebilir. dunkin'in three cheese flatbread sandwich'i yeminlen iki sene once neredeyse iki katiydi. simdi ayni fiyata cucuk kadar veriyor hainler.

ekonomist filan olmadigim icin boyle de yuzeysel yaklastim yani konuya. teknik tanimi/tarafi elbet vardir. [aramaya da inanmadim, varsa da cani cehenneme, sicaktan nefes alamiyorum]
  • sanırım ülker çikolatalı gofrette en çok hissedilmiştir bu. çocukluğumda kocamandı o ya bugün gibi hatırlıyorum. hayır ben çok küçük olduğum için öyle gelmiyordu, bildiğin büyüktü işte. şimdi minicik kalmış. kıyamam.
  • gecen sene dallas bbq'de full yani 12 parca crispy hot wings $14.99'du.. simdi ayni deal ayni fiyata sadece 10 parca!
  • kfc deki coleslawlar için uygulanmakta olan teknik...
    yakında çatal ucuyla verecekler.
  • genelde fırıncı abilerimizin izlediği bir yöntemdir. birden bire ekmek, simit gibi ürünler aynı fiyata gözünüze küçük görünmeye baslar..
    (bkz: gizli zam)
  • tadım ayçekirdeği ürününde günbegün takip edebildiğim hadise. hesapta 1 tl'lik paket ama her hafta 5 ya da 10 gram eksik. bir süre sonra 1 tl paketi 50 kuruşluk olanın yerini alıyor.
  • cips paketlerinde özellikle 1tl'lik çerezos sinemada net olarak farkedebildiğim ve uygulanan durum. lan bari insan 5er 10ar falan azaltır bunlar direk 20 30 gram falan azaltıyolar.
  • dünya tarihinde ilk keşfedenlerin hollandalılar olduğu olay.gerçi daha çok fiyatları yükseltemeyince kaliteyi düşürmek şeklinde vuku bulmuştur.
  • birçok temizlik ürününün pazarlamasında kullanılan yöntem...

(bkz: gizli zam)
    (bkz: konsantre deterjan)
    (bkz: ariel)
    (bkz: omo)
    (bkz: yumoş)
    (bkz: vernel)

artık nasıl bi konsantreyse yap yap bitmiyor...
  • " ben hep 50tl. lik benzin alıyorum zaten zam falan skimde olmaz ehin ehin " adamları ürkmesin, alışveriş yapmaya devam edebilsin diye kullanılan prensip.
hesabın var mı? giriş yap