şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cips konusuna bir çok kişi dikkat çekmiş ama ben olayı biraz daha geçmişe taşıyayım.

  sene 1991-92 falan*, her gün bir paket cips alarak hayatımı sürdürüyorum. çocuğuz işte yerken de sürekli üstündeki yazıları okuyorum, son kullanma tarihi falan her şeyi okuyorum. o zamanlar bedavasız kampanyasız aile boyu ruffles 210gr.(nerden nereye gelmişiz bak.)

  bir gün yine almışım cipsimi yerken bir baktım 205gr. olamaz böyle bir şey. döndüm bakkala diğer cipslere bakıyorum kimisi 210 kimisi 205gr. 1 hafta daha dikkat ederek 210gr. olan paketleri aldım ama onlar da bitti.

  1 yıl içinde 180gr. olmuştu bizim cips. sonra işte yüzde 20 bedavalar başladı. 203gr. 205gr. 198gr.

  118gr. ne amk?

  manyağın biri var orada ayar yapıyor gram gram.

  - efendim 1 gram daha indirdim kârımızı maksimize ettim.
  - aferim evladım yarına da bir meeting set edelim.

  hıammına koduklarım
 • dışına bakıyon topkek, içine bakıyon yokkek...

  nası bi küçültme arkadaşım, paketin içine azcık kek koyun lan!
 • insanları aptal yerine koymanın, kandırmanın yeni yolu. epey de popüler.

  eminim sizler de farkediyorsunuzdur bu gözü açık firmaları. her sektörde görmek mümkün ama ben bir kaç örnek vereyim.

  - 300'den 250 grama düşürülen ekmek.

  - 5'ten 4 buçuk kilograma düşürülen sıvı yağ.

  - önceden 200'ken şimdilerde 150 mililitre su eklenmesi gereken hazır içecek türevleri.*

  - paketin dibine bir avuç koyulan kuruyemiş türevleri.*

  - gramajı düşe düşe fındık boyutuna getirilmiş hazır kekler.*

  - 250'den 200 mililitreye düşürülen cam şişe içecekleri.*

  - gramajı azaltılmış kişisel bakım ürünleri.*

  bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. insanların dikkatsizliğinden faydalanıp hiç zam yapmamış gibi görünmek, sinsi hesaplar peşinde koşmak ne kadar etik bilemem ama o markalardan uzak duruyorum. gidip pahalı da olsa diğer markayı satın alıyorum. adam olsun da varsın zam yapsın.

  edit: birkaç ekleme daha yapmak istiyorum.

  - büyüğünün fiyatıyla satışa sunulan bir alt boy yumurtalar.

  - cips, bisküvi, çikolata türevleri.

  - 750'den 650 mililitreye kadar düşürülen şampuanlar.

  - makarna, dondurulmuş gıda türevleri.

  - adeti azaltılmış temizlik ürünleri.*

  - dondurmalar.

  evet ben de biliyorum bunlardan sağlıksız olanları, üzerinde gramajının yazdığını, bunun bir pazarlama stratejisi olduğunu. ama bu ürünlerin çoğu çocuklara hitap ediyor, kandırsınlar mı yani daha muhakeme yeteneği bile gelişmemiş yavrunu? sen ekmek yemiyorsun diye yiyenleri aldatsınlar mı? paketi bile değiştirmeyip daha da mı azaltsınlar ürünleri. akıl fikir diliyorum böyle düşünenlere.
 • doğrudur örnegin tadelle king size 100 gr dı sonra onu 60 gr ardından 45 gr düsürdüler aç gözlü firmaya buda yetmedi birde ürünü zamladılar.

  100gr dan 45 gr düdüş ama adı hala king size. o yüzden 2 yıldır asla tadalle yemem. eğer herkes protesto etse öpe öpe ya eski boyutuna getirecek yada satıştan çekecek.
 • (bkz: liechtenstein)

  ilk çıktığında fransa kadardı be.
 • bu konu aklıma geçenlerde pazarda yaşadığım bir olayı getirdi. keko koca puntolarla mantar 2,5 lira yazmış dedim fiyat uygun alayım bari bir kilo, akşama sote yaparım hesabı. kekoya 5 tl verdim para üstü gelmedi. dedi kilosu 5 lira, dedim eşşek gibi 2,5 yazıyor nasıl 5 lira olur . sonra dikkatimi çük kadar puntolarla yazılmış yarım kilosu ibaresi ilişti. o an dedim ver paramı almıyorum amk.

  the moral of this story: kurumsal firmasından pazarcısına herkes tuttuğunu düdüklemeye çalışıyor

  (bkz: şark kurnazlığı)
 • yıllardır ekmek üzerinde yapılan harekettir.

  dikkat ettiyseniz düzenli olarak tekli ekmek , çiftli ekmek muhabbeti çıkar fırınlarda.

  100 gram ekmek 1 lira ise 200gramlık 2 liralık çiftli ekmek yapılır.

  genelde de zaten bu büyük ekmekler alınır. sonra yavaş yavaş bu ekmekler küçülmeye başlar gram gram erir bu ekmekler.. 3 5 ay sonra bir bakarsınız ki standart ekmek olması gereken tekli ekmek sandviç ekmeği gibi cüccük kadar kalmıştır.

  bir 3 5 ay sonra daha tekli ekmek tamamen tedahülden kalkar o çiftli olan ekmek 110 gramlara kadar düşmüştür ve onun adı artık çiftli filan değil bildiğimiz "ekmek" olmuştur fiyatı 2 liradır. bu şekilde bir 6-7 ay daha devam ettikten sonra tekrar çiftli ekmekler çıkmaya başlar normal(!) ekmek 2 lira ise tabi doğal olarak bu çiftli ekmek 4 lira olur.

  bu döngü 1 2 senede bir yavaş yavaş yedire yedire tekrarlanır ve çaktırmadan ekmeğe %100 zam yapılmış olur.
 • bu durum en çok, alıcı kitlesi büyük ölçüde çocuklar olan ürünlerde (bisküvi, çikolata, gofret, vs) görülür. sebebini ise yetkili bi abimiz, çocukların tek seferde alacakları para belirli olduğundan (50 kuruş, 1 lira), ürünler bu fiyatlarda tutulmaya çalışılır diye açıklamıştı. yani olay, kar marjını çok düşürmeden 1 liraya ne satabiliriz olayıdır.
 • tadım çekirdekte yıllardır yapıyor bunu. mesela kırmızı paket bugün diyelimki 400 gram ve 8 lira mavi ise 200 gram ve 4 lira. bir yıl sonra kırmızı paketi 300 gram, maviyi 150 gram yapıyor. fiyat aynı kalıyor. kırmızı 200 grama düştümü farklı bir renkte 400 gram çıkarıyor. döngü devam ediyor. ben de çekirdeğimi alıp izliyorum.
 • 1 kg çay 900 grama, 5 lt yağ 4,5 ltye, 45 gram çikolata 40 grama, ağaçlar fidana fidanlar ağaca, aşçı bahcıvana bahcıvan aşçıya, sonra hepsi vatandaşa..