• biraz geç açılmış bir başlık oldu ama yılbaşı alışverişi yaparken daha net gördüğüm değişim. artık ülkece dalgalı ölçü birimine geçtiğimizin resmidir zira normal gramajlı ürün kalmadı.
    alışverişi kendisi yapanlar bilir çoğu şeyin paketleri standarttır. peynir 500 gr ya da 1 kg'dır. tablet kare çikolatalar 80 gramdır. tam yağlı süt %3, yarım yağlı süt %1.5 yağlıdır. kola 330 ml, 500 ml, 1 lt, 2 lt, 2.5 lt diye gider. çay 1 kg ya da 500 gramdır.

son zamanlarda yaptığım alışverişlerde karşılaştığım paketlere bakın bir de; 900 gr çay, 350 gr makarna, %2.5 yağlı süt, 65 gr kare tablet çikolata (80 gr piyasadan kalkmış), 900 gr süzme peynir, 350 gr beyaz peynir, 750 gr tereyağı, 42 gr çekirdek, 170 ml ayran, 90 gr biskrem, şampuan 390 ml, 550 gr kaşar, 1.75 litre kola.

hala daha kriz yok diyenin ağzına 4.5 litrelik ayçiçek yağı tenekesiyle vururum.

editto: başlığın orijinal hali "türkiye'de ölçü birimlerinin değişmesi" idi ama modlar müdahale etti kınıyorum. bana 'hani birimler değişmemiş' diye çemkiren arkadaşlar, aman ha ironi kinaye filan değil bu başlık şimdi siz yalnış anlarsınız. basbaya birimler değişti. artık 0.8 kilogram 1.0 siktograma eşit kabul edilecek. buyrun kaynak sputnik

azala azala bitiyoruz, günden güne eriyoruz. düşen alım gücü karşısında zam yapamayan satıcının sessiz çığlığıdır bu gramaj oyunları. keşke sadece gramaj düşse, her zaman aldığım tuvalet kağıdı son aldığımda gazete kağıdına dönüşmüştü. kalite düşüyor, gramaj düşüyor, alım gücü düşüyor, gümrük vergisi düşüyor ama fiyatlar hiç düşmüyor.
  • cips konusuna bir çok kişi dikkat çekmiş ama ben olayı biraz daha geçmişe taşıyayım.

sene 1991-92 falan*, her gün bir paket cips alarak hayatımı sürdürüyorum. çocuğuz işte yerken de sürekli üstündeki yazıları okuyorum, son kullanma tarihi falan her şeyi okuyorum. o zamanlar bedavasız kampanyasız aile boyu ruffles 210gr.(nerden nereye gelmişiz bak.)

bir gün yine almışım cipsimi yerken bir baktım 205gr. olamaz böyle bir şey. döndüm bakkala diğer cipslere bakıyorum kimisi 210 kimisi 205gr. 1 hafta daha dikkat ederek 210gr. olan paketleri aldım ama onlar da bitti.

1 yıl içinde 180gr. olmuştu bizim cips. sonra işte yüzde 20 bedavalar başladı. 203gr. 205gr. 198gr.

118gr. ne amk?

manyağın biri var orada ayar yapıyor gram gram.

- efendim 1 gram daha indirdim kârımızı maksimize ettim.
    - aferim evladım yarına da bir meeting set edelim.

hıammına koduklarım
  • dışına bakıyon topkek, içine bakıyon yokkek...

nası bi küçültme arkadaşım, paketin içine azcık kek koyun lan!
  • insanları aptal yerine koymanın, kandırmanın yeni yolu. epey de popüler.

eminim sizler de farkediyorsunuzdur bu gözü açık firmaları. her sektörde görmek mümkün ama ben bir kaç örnek vereyim.

- 300'den 250 grama düşürülen ekmek.

- 5'ten 4 buçuk kilograma düşürülen sıvı yağ.

- önceden 200'ken şimdilerde 150 mililitre su eklenmesi gereken hazır içecek türevleri.*

- paketin dibine bir avuç koyulan kuruyemiş türevleri.*

- gramajı düşe düşe fındık boyutuna getirilmiş hazır kekler.*

- 250'den 200 mililitreye düşürülen cam şişe içecekleri.*

- gramajı azaltılmış kişisel bakım ürünleri.*

bir çırpıda aklıma gelenler bunlar. insanların dikkatsizliğinden faydalanıp hiç zam yapmamış gibi görünmek, sinsi hesaplar peşinde koşmak ne kadar etik bilemem ama o markalardan uzak duruyorum. gidip pahalı da olsa diğer markayı satın alıyorum. adam olsun da varsın zam yapsın.

edit: birkaç ekleme daha yapmak istiyorum.

- büyüğünün fiyatıyla satışa sunulan bir alt boy yumurtalar.

- cips, bisküvi, çikolata türevleri.

- 750'den 650 mililitreye kadar düşürülen şampuanlar.

- makarna, dondurulmuş gıda türevleri.

- adeti azaltılmış temizlik ürünleri.*

- dondurmalar.

evet ben de biliyorum bunlardan sağlıksız olanları, üzerinde gramajının yazdığını, bunun bir pazarlama stratejisi olduğunu. ama bu ürünlerin çoğu çocuklara hitap ediyor, kandırsınlar mı yani daha muhakeme yeteneği bile gelişmemiş yavrunu? sen ekmek yemiyorsun diye yiyenleri aldatsınlar mı? paketi bile değiştirmeyip daha da mı azaltsınlar ürünleri. akıl fikir diliyorum böyle düşünenlere.
  • kaşar alıyorum, eve gelip bir bakıyorum ki tost peyniriymiş. ayçiçek yağı aldım sanıyorum bi bakıyorum ki karışım yağmış leş gibi kokuyor. tulum peynir görünümlü eritme peynir yapmışlar, 'tereyağı keyfi' adında ve görünümünde margarin yapmışlar. bunların hepsi mevzuata uygun işler, çünkü bakanlık firmalar nasıl isterse öyle eğip büküyor mevzuat denen siki. alışveriş artık pür dikkat isteyen bir iş oldu her an kazığı kökleyebilirler.
  • doğrudur örnegin tadelle king size 100 gr dı sonra onu 60 gr ardından 45 gr düsürdüler aç gözlü firmaya buda yetmedi birde ürünü zamladılar.

100gr dan 45 gr düdüş ama adı hala king size. o yüzden 2 yıldır asla tadalle yemem. eğer herkes protesto etse öpe öpe ya eski boyutuna getirecek yada satıştan çekecek.
  • (bkz: liechtenstein)

ilk çıktığında fransa kadardı be.
  • bu konuda en büyük ibneliği magnum yaptı herhalde. yılların kocaman, heybetli magnumu japon çüküne dönmüş.
  • bunun en son şampiyonu tuvalet kağıdıydı. bunu geride bırakan ürün olup olmadığını şimdilik bilmiyorum. tuvalet kağıdının şampiyonluğu, zam geldikçe daha da küçülmesinden geldiği için halen şampiyondur diye tahmin ediyorum. bir zam geldi, önce metre olarak azaldı, ortasındaki yuvarlak boşluk büyüdükçe büyüdü, sonra eni kısaldı. daha sonra çift katlı birkaç marka tek katlıya döndü. şimdi konfeti olarak satılacak diye bekliyoruz.
  • yıllardır ekmek üzerinde yapılan harekettir.

dikkat ettiyseniz düzenli olarak tekli ekmek , çiftli ekmek muhabbeti çıkar fırınlarda.

100 gram ekmek 1 lira ise 200gramlık 2 liralık çiftli ekmek yapılır.

genelde de zaten bu büyük ekmekler alınır. sonra yavaş yavaş bu ekmekler küçülmeye başlar gram gram erir bu ekmekler.. 3 5 ay sonra bir bakarsınız ki standart ekmek olması gereken tekli ekmek sandviç ekmeği gibi cüccük kadar kalmıştır.

bir 3 5 ay sonra daha tekli ekmek tamamen tedahülden kalkar o çiftli olan ekmek 110 gramlara kadar düşmüştür ve onun adı artık çiftli filan değil bildiğimiz "ekmek" olmuştur fiyatı 2 liradır. bu şekilde bir 6-7 ay daha devam ettikten sonra tekrar çiftli ekmekler çıkmaya başlar normal(!) ekmek 2 lira ise tabi doğal olarak bu çiftli ekmek 4 lira olur.

bu döngü 1 2 senede bir yavaş yavaş yedire yedire tekrarlanır ve çaktırmadan ekmeğe %100 zam yapılmış olur.
hesabın var mı? giriş yap