şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gencebay'ın "kimi aşktan yorgun kimi de hayattan, kimi feryat ediyor aşksız yaşamaktan" dediği 70'lerin sonundan gencebay şarkısı...

  zaman akıp gider durulmadan
  ne sual ne cevap bulunmadan
  biz onun içinde bitip kahroluruz
  bize yaşamak yok yorulmadan...
 • (bkz: time)
 • orhan gencebay sarkısı

  sözlerını de yazayım tam olsun

  zaman akıp gider durulmadan
  ne sual ne cevap bulunmadan
  biz onun içinde bitip kahroluruz
  bize yaşamak yok yorulmadan

  bilirim hayatin güzelliğini
  bilirim sevenin ne çektiğini
  dertler bizim için sevmek bizim için
  işte gel de yasa kahrolmadan

  kimi aşktan yorgun kimi de hayattan
  kimi feryat ediyor aşksız yasamaktan
  ben ömür yolunu koşarak geçerken
  gönlümde hal kalmadı seni aramaktan
  gönül yorgun düştü seni aramaktan

  ümit bekleyiştir hasret aramak
  sevmek bulanık bir denize dalmak
  kader tüm hayatin olaylar zinciri
  en büyük gerçekse olup olmamak

  aşkınla anladım varolduğumu
  sen öğrettin benim ben olduğumu
  sevmek bizim için dertler bizim için
  herkes duysun sana kul olduğumu
 • orhan gencebay'ın en iyi şarkısıdır.
 • iddia ediyorum türk sanat müziği tarihinde bestelenmiş en kaliteli 5 şarkı diye bir liste varsa o listeye tepeden girecek muazzam bir eser. klasik türk musikisine burun kıvıran klasik batı müzikçilerine dinletilerek sanat müziğine itibar kazandıracak derecede mükemmel bir beste.

  çok sesliliğe bu kadar müsait, ritm sazların ve yaylıların bu kadar büyük bir armoni ile buluştuğu başka bir eser uğramamıştır türk sanat müziğine. hicaz makamı temelli olsa da uşşak, nihavent, muhayyer kürdi gibi bir çok makam arızası ve çok sazlı orkestrasyon mantığı ile icra edilmiş, adeta bir makam ziyafeti çektiren eser. introsundaki muazzam keman solo, nakarata girişteki yaylı partisyonları, ara nağmede hicaz perdesinde devam eden üflemeli kısmın altında gezinen serbest keman geçişi ile adeta bir müzik ziyafeti.

  http://www.youtube.com/watch?v=4u3xyrxussi
 • öğretmenimin yorumladığı şekli aşağıdaki gibi olan şarkı.

  http://www.herkesdinlesin.com/…=406253#.t7qeuvj6ylk
 • müzik cahili meczuplarca türk sanat müziği kategorisinde ele alınması gerektiği gerçeği; manasız, altı boş ve aptalca yorumlarla yok sayılan, tamamen türk müziği makamlarına bağlı kalınarak bestelenmiş, düyek usülünde, hicaz makamında, şarkı formunda bir türk sanat müziği eseridir. samsun devlet klasik türk müziği korosu, bursa devlet klasik türk müziği korosu'nun rerpertuvarlarında yer almaktadır. bu müzik cahili meczuplara kahire konservatuvarında okutulan abdel halim hafız'ın mısır müzik tarihi kitabını edinmelerini salık veririm. kitapta mısır müziği makamlarının tamamen türk müziği makamları temeli üzerine oturtulduğundan, temel yapının zaten türk müziği olduğundan bahsedildiğini görecekler. 60 sonlarında türk radyolarının kapatılıp, arap radyolarının dinlendiği yıllara gidelim seninle. acaba o dönem türk halkı neden kendine yakın görüp arap radyolarını dinlemiş? yoksa abdel halim'in, ümmü gülsüm'ün uşşak, hicaz, saba eserleri mi varmış? hmm? abdel halim'in türk müziğinden etkilendiğini her ortamda dile getirdiğini, münir nurettin ile buluşmasında, tanburi cemil bey in müzikal yaşantısında, büyük bir yeri olduğunu belirttiğini, la takzibi, han el wed ve belki de dünya çapında ün kazanmasını sağlayan enta omri eserlerinde, türk müziği makamlarını kullandığını, türk müziğinden bu derece etkilendiğini, uşşak, hicaz makamında onlarca bestesi olduğunu biliyor muydun acaba? bak ben sana kulaklarını yıkat demiyorum cahil arkadaşım. bilgin yoksa sus diyorum sadece. son olarak kulak yıkatmamı tavsiye ettiğin üflemeli kısma geleyim. belirttiğim üzere hicaz arızasıdır o kısım cahil kardeş. hicaz makamı arap müziğinde en çok kullanılan makamlardan biridir. ama türk müziği makamıdır. bu arızadaki şedlerden biri de şedd-i araban'dır cahil kardeş. sana arabik gelmesinin sebebi belki budur. hmm? neyse. haydi sen git şimdi terdi fayfur, gülsüm mürses dinleyip bileklerini falan kes. müzik senin işin değil.
 • orhan gencebay'ın yine saatlerce özellikle müzikal anlamda kritiğinin yapılması gereken şarkısı.
 • art arda dinlenilmesi gereken gencebay şarkısı. sadece müziği bile yeter.
 • bilimsel olarak yanlış şarkılardan biri daha
  (bkz: zamanın b teorisi)