şükela:  tümü | bugün
  • einstein-hawking tarafından geliştirilen uzay-zaman teorileriyle ve kuantum fiziğiyle desteklenerek kabul edilmiş olan 4.boyuttur. reel uzayda bir cismin tam olarak koordinatlarını verebilmeniz için x,y,z koordinatları ile birlikte zaman koordinatını da vermeniz gereklidir. ha neden mi zaman boyutuna da gerek var; dün de bilgisayar başında oturuyordunuz, bugün de. koordinatlarınız aynı di mi. fakat iki var oluş arasında fark var, siz dünkü siz değilsiniz. dünkü siz ile bugünkü siz arasında fark varsa, aynı koordinatlarda oturmanız sizin birebir aynı olduğunuzu ispatlamaz. zamanla göre evren değişebiliyorsa, zaman koordinatını da işin içine almanız lüzum eder.

    bu arada sinemalarımız bile 5. boyuta çıkmış iken bizim daha 4 tane boyutu ispatlamış olmamız da ilginçtir tabi. (gerçi bazı fizikçilerce 11 tane boyutun varlığı ileri sürülür, fakat henüz tam olarak kabul edilmiş değildir, görüş farklılıkları hala daha devam etmektedir)
  • algılayabildiğimiz gerçeklik olan üçüncü boyutun bir üst boyutu. dünyada varolduğumuz süre boyunca karşı koyamadığımız tek fiziksel güç.