şükela:  tümü | bugün
 • koridor yayıncılıktan çıkan bir ken grimwood kitabı daha.

  --- arka kapak spoiler ---
  ya sizi bekleyen bir son olmasaydı...

  hayatındaki insanlar birer birer siliniyor. kocaları, sevgilileri, ailesi ve arkadaşları yaşayıp ölüyor ama o hep aynı kalıyor. sevdiklerini kaybederken hep çaresiz. insanlar onun neden sürekli genç göründüğünü merak ettiğinde ise yer değiştirmek zorunda. tüm olasılıklar karşısında üç yüz yıl yaşamış biri olarak yanlış bir şey söylediği an, zaman çarkı tepetaklak olabilir.

  elise tıbbi bir mucize sonucu ebediyen genç kalacaktır. hayatı üç yüz yıl önce başlamıştı. versailles sarayı'nda, 14. louis'nin hükmettiği bir devirde. ilk kez her şeyi göze alıp sonsuz gençliğinin sırrını, sevdiği adamla paylaşmaya karar verdiğinde bu isteğinin neden olacağı tehlikeleri (hem kendisi hem de tüm dünya için) hayal bile edemez. bilim bu duruma yanıt verecek bir seviyeye ulaştığında ancak birileri onun çaresizliğini görebilecek.

  sonsuza dek yaşamak ve hiç yaşlanmamak... bir tek kırışıklık ve kırlaşmış saç için her şeyini vermeye hazırdır elise. yalnızca sıradışı bir kahramanın hikayesi değil aynı zamanda insanlığın en tutkulu arayışının büyüleyici bir keşfi.

  --- arka kapak spoiler ---

  http://www.dr.com.tr/…n/macera/urunno=0000000383643
 • bugüne özel d&r 'ın internet sitesinde 5 tl'ye satılan kitap. normalde fiyatı 16 tl. hiç beklemeden koyuyoruz sepete.

  http://www.dr.com.tr/…n/macera/urunno=0000000383643
 • ken grimwood'un kitabı olan için :

  hiçbir şeyin doğru düzgün açıklanmadığı, sanki yazarın yarısında canı sıkıldığı için "falan filan, olaylar olaylar, bitti" diyerek toparlamak istediği izlenimini verdi bana. romandan çok bir roman trailer'ı gibi.

  --- spoiler ---

  patrick'in karısına olan sevgisi, sonunda olan olayı destekleyecek kadar açıklanmamış. uyuşturucu kısımları, tatilleri, öğrendiği zamanki tepkisi vs çok havada.
  elise araştırmalar yapıyor, tıp dünyasını takip ediyor, neredeyse bir doktor kadar cok bilgisi var bu alanda, üstüne düşünmek için de 300 yılı var ve bugday bilmemnesi hastalığı aklına gelmiyor hiç?
  revel'le olan ilişkisi, isyan ve büyücü sanılma kısımları hep "yahu sayfa oldu 200, hala bir yere bağlamadım" düşüncesiyle sanki çok çabuk geçilmiş.

  --- spoiler ---
 • karanlık ve işığın savaşını yepyeni bir dünya üzerinde anlatan fantastik roman. son kitabının çıkmasını sabırsızlık içinde bekliyoruz.
 • arkasını okuyunca bırakamadığım kitap.

  --- spoiler ---

  patrick annem n'aptın sen?

  --- spoiler ---
 • ilk kitabını okuduğum sıralar bir arkadaşımın kitabın son cümlesini sesli bir şekilde okumasından sonra beni delirtip arkadaşımın üstüne yürümeme sebep olan seri.
  13 kitaptır bu arada. her babayiğidin harcı değildir bitirmek.
 • ofislerde düzenlenen yılbaşı çekilişlerini bilirsiniz. heyecanlı bünyeler çalışanların isimlerini kağıtlara yazar ve bu bünyelerin organizasyona en meyillisi bu kağıtları sırayla herkese çektirir. insanlar birbirlerine hediye alırlar ve sonucunda herkes mutlu falan...

  işte bu tip çekilişlerin birinde, benim adımı çeken arkadaşımın hakkımda yaptığı kısa bir araştırma sonucunda fantastik edebiyat sevdiğimi öğrenmesi ve bu nedenle 13 kitaplık zaman çarkı serisinin (sanırım son bir kitap daha geliyor) 13. kitabını alması ile hayatıma giren seri.

  okumaya ne kadar heves etsem de serinin son kitabını okumanın bir anlam ifade etmeyeceği gerçeğini göz önünde bulundurarak ve o anda içinden geçtiğim maddi krizin, her biri 50 tl değerinde 12 kitap almaya müsaade etmemesi nedeni ile hislerimi bastırıp kitabı nadasa bıraktım. uzun lafın kısası, zaman çarkı döndü ve ben ilk kitabı oldukça hevesli bir şekilde satın aldım. fakat hayal kırıklığı...

  aynı betimlemelerin, sözlerin defalarca tekrarı ve karakterlerin kendi içindeki çelişkiler ile sanki heyecan unsuru daha da artsın diye özellikle ağdalanmış hissi yaratan olaylar, beni bu kitabı sevmekten itti. ama her yazar ikinci bir şansı hak eder desturu ile fakat bu kez daha temkinli olarak ikinci kitabı e-kitap olarak indirip okudum. yine olmadı.

  yine de bu kitap serisi hakkında umudumu yitirmiş değilim. zaman içerisinde belirli bir gazla ve patrick rothfuss'un brandon sanderson hakkındaki yorumlarını da dikkate alarak serinin kalanını okumaya çalışabilirim.
 • henuz baslarinda oldugum seri. o yuzden fazla ahkam kesmek istemiyorum. ancak bazi detaylar var ki bahsetmeden gecemeyecegim.
  --- spoiler ---

  * travelling people diye bahsedilen halkin roman halki, sea folk diye adlandirilan halkin da ispanyol-portekiz kirmasi olduguna dair bir hissiyatim var.
  * aes sedai'lerle elfler arasinda benzerlik gormek mumkun. uzun yasamalari, doga guclerine hukmedebilmeleri, guclu kadin karakterler oluslari (galadriel'den bahsediyorum) gibi.
  * ba'alzamon - sauron ve fade - nazgul analojileri gozden kacacak gibi degil. orc- trolloc'lardan bahsetmeye gerek bile yok.
  * bizim uc kafadarlar da baslangicta epey hobbit cakmasi gibiydiler, neyse ki karakterler biraz gelisti.

  --- spoiler ---

  henuz ikinci kitabin sonlarindayim. tum seri bitince daha detayli bir analiz yazmayi planliyorum. simdiden mesaj atip kufretmeyin gencler.

  not: spoiler ibaresi kibrit kolisi'nin uyarisi uzerine eklendi.
hesabın var mı? giriş yap