şükela:  tümü | bugün
  • modern fiziğin vardığı son nokta. aslında zaman diye bir şey yok. zamanı yaratan bizim algılarımız ve yaptıklarımızdır.
  • dünya gezegeni için var edilmiş izafi bir kavramın yok olduğunu savunan görüş.
  • sanırım zamanın göreceliliği üzerinden tüm şeyleri kavrayan bir zamandan söz edilemeyeceği gibi bir iddia anlatılmaya çalışılıyor...

ve fakat hangi modern fizik, nerede zamanın olmadığı gibi bir "son" noktaya varmış, onu algılayamadım.

zaman bir boyuttur. adını da koymak gerekirse 4. boyuttur. şeyler zaman boyutunda ileriye doğru referans noktasına göre değişen hızlarda ilerlerler. hatta einstein fiziğinde tekil bir uzay değil, eğilip bükülebilir bir uzayzaman (spacetime) tarif edilir.

quantum düzeyinde pozitronların zamanda geriye gittiğini de söyleyebiliriz. hatta warp drive gibi bir alet yapılabilmesi durumunda, benzer prensiplerle, hem boyutsal, hem de zamansal görecelilik üzerinden çok ilginç varyasyonlar olabileceğinden söz edebiliriz.

doctor who’s time-traveling tardıs could theoretically exist, says new study

edit:
    why does time pass?
  • zamanın gerçekte olmadığını anlamak için üstat olmak gerekmiyor.. nitekim insanoğlu dünyaya gelirken 24 saatlik saat sistemiyle getirilmedi kimse sana 1 dakika 60 saniyedir demedi..... dünyadaki yaşamını düzene oturtmak için matematiğe ihtiyacı vardı .. dünyanın hem kendi ekseni etrafında hem yörüngesi etrafında dönüşünü baz alarak hem saati hem takvimi oluşturdu.. yarın birisi dese takvim yok gün yok.. saat maat hiç yok.. güneş doğacak batacak.. gece var gündüz var... ne olacak ? ... zaman yoktur ama entropi vardır... zaman evrenin matematiğinin bir parçası olarak gezegendeki yaşamamızı daha iyi anlamak ve düzende götürebilmek için insanoğlunun icadıdır.
  • mümkün olan önerme.

zaman dediğimiz şey temelde değişimler ve bu değişimleri sınıflandırmak için kullandığımız bir bakliyattır. mevsimleri sınıflandırmak, güneşin doğuşunu ve batışını kullanmak için takvimler, saatler uydurmuşuz. zaman dediğin şey bu sonradan uydurulan takvim ve saatlerin içinde. takvimleri, saatleri kaldır ortadan elinde zaman değil "değişim" kalıyor. güneşin gelip gitmesi, yıldızların parlayıp sönmesi, yazın gelmesi ve yerini kışa bırakması, insanın yaşlanması...

"zaman akıp gitmez, akıp giden biziz." diyordu bir yerde. yani şu insanoğlunun yaşlılık kompleksi, ölüm korkusu yok mu, ilahi...

"ben yaşlanıyorum." demiyor da "zaman geçiyor." diyor. "hoca bana taktı."nın üst modeli.
  • … diye yazdı ve içerden; "fecriiii saat olmuş dört buçuk hala ayaktasın yat artık sabah okula gideceksin" diye çıkışan annesine tamam yatıyorum diye seslendi.
  • nasıl oluyor, vakit bir türlü geçmek bilmezken yıllar hayatlar bitiyor...

hz teoman
  • gerçek olmayan gerçektir. zaman yoksa saçımdaki beyazların ne işi var?
  • 3 boyut içerisine hapsedilmiş 5 duyunun başka boyutları algılamaya başlaması için en iyi ilaç yine zamandır, gelecekte öğreniriz.