şükela:  tümü | bugün
 • özellikle bilimgurgu ve fantastik kurgu eserlerinde karşımıza çıkabilecek olan, belli bir zamansal döngüde sıkışma durumudur.belli bir saat aralığı sürekli tekrar başa dönerek yaşanır.çoğu zaman bir kaç kişi dışında diğer kişiler bu döngünün farkında değildir ve her bir döngüyü hafızaları sıfırlanmış, daha önce hiç yaşamamış şekilde yaşarlar.durumun özellikle farkında olan kişiler için zaman zaman sonucunu düşünmeden yapılabilecek şeyleri yapmak için bir fırsat, zaman zamansa artık sıkınılmış, kurtulunulması gereken bir durumdur.

  (bkz: groundhog day)
  (bkz: window of opportunity)
  (bkz: sisyphus)
  (bkz: doctor who)
 • bu bilimkurgu konseptinde belirli bir an tekrar tekrar yaşanabileceği gibi aynı gün de tekrar tekrar yaşanabilir. başlagıçta ana karakterler de zaman diliminin sıfırlanıp tekrarlandığının farkında değildir. her sabah kalkarsınız, saat tam 09:16'da caddede bir kaza olur, ambulans gelir. saat tam 10:27'de patronunuz sizi arayarak kovulduğunuzu söyler. bu olaylar sıfırlanıp her gün baştan yaşanır, yeni bir güne uyandığınızı zannedersiniz ancak aslında aynı şeyi defalarca yaşamışsınızdır. bir süre sonra ana karakterlerden biri ya da birkaçı deja vu şeklinde aynı olayları daha önce de yaşadığı hissine kapılır. aynı şeyleri birkaç gün daha yaşadıktan sonra aynı zaman diliminin tekrarlanıp durduğunu farkeder. ancak bu sefer de bu döngüden çıkmak için ne yapacağını bilemez. kimse onu anlamaz, kimse ona inanmaz. genelde döngü olmasına sebebiyet veren bir hata, kötü bir olay vardır ve sürekli tekrarlanmaktadır. ancak bu telafi edildiğinde ve düzeltildiğinde döngüden çıkılır.
 • zaman döngüsü konseptine farklı bir bakış açısını yönetmen michel gondry'nin, kylie minogue'un come into my world adlı şarkısına çektiği video klipte bulabiliriz. burada bir mekanın döngüsel olarak tekrarında, birbirini tekrar eden tek bir zaman parçası, mekan döngüsünün önümüzden her geçişine sırayla bindirilmiş, bu nedenle de mekanda gerçekleşen olaylar, her döngüde bir kez artmıştır. yalnız tabii ortamı algılanmayacak denli kalabalıklaştırmamak için, mekandaki sadece belirli bir takım karakterler tekrarlatılmış, ortaya çok zekice bir klip çıkmıştır.

  izlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=63vqob-mljq

  bir de konusu bu olan filmler var, izlemesi çok keyifli oluyor. sürekli başa saran bir zaman döngüsü içerisinde yollarını bulmaya çalışan insanların hikayeleri, iyi ve mantıklı sayılabilecek bir senaryo içinde değerlendirilirse, çok keyifli bir seyirlik oluyorlar. aklıma gelenler:

  (bkz: triangle)
  (bkz: los chronocrimenes)
  (bkz: groundhog day)
  (bkz: arq)
  (bkz: coherence)
  (bkz: source code)
  (bkz: butterfly effect)
  (bkz: edge of tomorrow)
  (bkz: primer)
  (bkz: run lola run)
  (bkz: donnie darko)

  listesi varmış: https://en.wikipedia.org/…ilms_featuring_time_loops
 • bu olay dr. strange filminde de vardır.
 • ya çok iyi yazarsın ya sıçarsın. öyle bir döngü.
 • bkz:the edge of tomorrow