şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hayat kavramını incelediğimizde; doğum ile ölüm arasındaki zaman dilimi olarak kabul ederiz. o halde zaman aslında kesitler ya da bütün haliyle hayatımıza eşittir.

    insanlar zaman öldürmeyi, zamanını çaldırmayı önemsemeyecek hale geldiler. eskiden değerli olan bu olguyu; internet çağı dediğimiz virüsün sinsi bir oyunuyla hızlı gibi görünen, fakat daha da değersiz mertebeye indirgemiştir insan.

    sahi gerçek dünyada ise; boş muhabbetler, gereksiz kısır tartışmalar ya da sizi yoran ilişkiler sarmalı... bırakınız efendim. zaman oldukça değerli ancak siz katilleri ile birlikte yaşıyorsunuz.
  • "büyük kent insanının sık kullandığı uyuşturuculardan biri de hız. aynı şey, telaşsız da aynı sürede yapılabilir. üstelik yapılacak şeye ayrılan zaman ve enerjinin bir bölümü seferberlik sırasında tüketilmeden. ama hız, insanın içindeki boşlukla yüzleşmemesi için çağdaş normların da pekiştirdiği ve uyuşturucu niteliği kazandığında yavaşlatılması zor bir araç. 'yaşamın amacı ölümdür' ilkesi doğrultusunda, her anı, aslında ne olduğu da pek tanımlanmamış bir sona bir an önce ulaşmak istercisene yaşamak. ölçülen zamanın egemenliği, benliğimize mal ettiğimiz çalar saatlerden ötürü ilk bakışta bize baş edilmez görünebilir. ancak yaşantılarımıza dikkatle bakıldığında, pek çok şeyi, saati ayarlamış olduğumuz zamanda değil de 'eşref saati' geldiğinde gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz. trafik ışığı kırmızıyla dönüşmeden önce yetişebilmek için seferberlik durumuna geçtiğinde ya da asansörün gelmesini bekleyemeden merdivene yöneldiğinizde kazandığınız saniyelerin neden sizden daha değerli olduğu sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?"

    -engin geçtan-