şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir iddia. çok uzatamayacağım işim gücüm var. zaman makinesi icat edilseydi gelecekten gelenler olurdu diye bir argüman var. ben de diyorum ki ya bu dünya gelecekten gelen insanların dünyasıysa? biliyorsunuz biyolojik olarak modern insanın ortaya cıkması ve medeniyet oluşturması taksicilerin bile burun kıvıracağı çok kısa mesafede olup bitiyor. neyse kısaltıyorum. normalde mesela bilgisayarın icadı bir milyon yıl sonra olacaktı ama gelecekten gelip hızlandırılmış insanlık kursu verdiler. mağara adamı pat diye sümer medeniyetini kurdu. birden astronomi, matematik, inkılap tarihi bilir oldular. bu dünya ilk versiyon dünya değil yani. zaman makinesinin icat edilmiş versiyonu. amma uzadı. saygılar.
 • uzat kardeş mevzu iyi. go on please.
 • zamanda yolculuk bulundu zaten türk'ler tarafından

  (bkz: #74817169)
 • (bkz: içki)
 • medeniyetler arası gözlemlediğimiz sıçrama ya da günümüzde bazı teknolojilerin kontrollü bir biçimde ortaya çıkartılması, bir müdahale fikrinin oluşmasına neden olabilir. bunu düşünmek o kadar da çılgınca değildir.

  mesela big bang'e alternatif olan diğer bir teori big bounce'u ele alalım. evrenimiz sürekli kendisini tekrar eden bir yapı olsun. dolayısıyla bizlerin yaşadıkları hayat, bu evren kendini tamamlayıp tekrar başladığında aynı şekilde ya da aynı şekle çok yakın bir biçimde tekrar yaşanacaktır diyebiliriz. böyle bir döngüde ufacık bir müdahale ile büyük değişiklikler meydana getirebilirsiniz. belki de bu evren döngüsünün sonuna gelmeyi başarmış bir medeniye, bu evrenin yeniden yapılanma geçişinde bir arada kalmayı başarabilmiştir. alın size muazzam bir değişiklik. artık bu evren döngüsünün efendileri olmuştur bu uzaylı kavmi, istedikleri medeniyete nasıl bir biçim vereceklerini tasarlayabilirler.

  mesele bir zaman makinesi meselesi değil, zamanda ne kadar hayatta kaldığınız da olabilir.
 • ihtimal dahilinde olan ancak katılmadığım önerme. başlığı açan yazarın belirttiği "mağara adamının birdenbire medeniyet kurması" veya "astronomi ve matematikte yaşanan ani gelişmeler", daha mantıklı sebeplerle açıklanabilir. örneğin bilimdeki ciddi ilerleme, martin luther'in öncülüğündeki protestan hareketinden sonra yükselen toplum merkezcilik ve sekülerizm bağlamında değerlendirilmelidir. bu sayede avrupa'da başlayan yeni bir şeyler keşfetme hareketi, buhar gücünün ve kömürün işlenmesinin keşfiyle sanayi devrimine zemin hazırlamıştır. aynı dönemde yine katolik kilisesi'nin baskısından kurtulan avrupalı entelektüellerden oluşan bilim adamları gözlerini tekrar gök yüzüne çevirebilmişlerdir. zira artık aristoteles'in dünya merkezli evren anlayışı (bkz: geocentric system) yerine copernicus'un güneş merkezli evren anlayışı heliocentric system dimağlarda yer etmeye başlamıştır. kısacası başlık sahibinin iddiası ihtimaller dahilindedir. aslında bir nevi estetiktir de. ancak uzun bu entry'nin sebebi; son yıllarda insanoğlunun değerini, insan zihinlerinde gittikçe itibarsızlaştırmaya çalışan zihniyete bir başkaldırı niteliğindedir. artık zaman; modern insanın, başarılı olduğu olaylara bakarken kendine, kendisinden başka gerekçeler bulmasını yadırgadığı zaman olmalıdır. tıpkı çanakkale destanından bahsederken sürekli yeşil sarıklıların araya sokuşturulduğu gibi. tekrar tekrar söylüyorum, inatla da söylemeye devam edeceğim. balkan harbinde ve sarıkamış'ta neredeydi yeşil sarıklılar? mehmetçiğin çanakkale'de bir destan yazdığını söylemek bu kadar mı zor? hatalarımızı ve başarılarımızı bizden başka şeylerin üzerine yıkmaktan vazgeçtiğimiz gün kazanacak insanlık.
 • aç mı kalaydık?
 • hesap makinesidir o, zaman olsa duramazsın