şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zaman yolcularını göremiyor oluşumuz, zaman makinesinin hiç icat edilmediği anlamına gelmez. zaman geçmişe ve geleceğe doğru sonsuza gider. o halde şu anki zamana ve o zamanın bu konumuna gelmek isteyen biri bunu makineye nasıl girebilir? 2018 yılı yazamaz çünkü 2018 insanoğlunun uydurduğu bir şey ve zaman düzleminde karşılığı olmayan bir şey. miladi hicri veya diğer takvimler anlamsız. bu bizim hayalimizdeki bir referans noktasını esas alıyor. o halde gerçek varlığın referansı ne olabilir? tabii ki zamanın yaratılma anı. o anı biliyor muyuz? bilmiyoruz. ona göre konumumuzu biliyor muyuz? bilmiyoruz. yaklaşık bir hesapla yapacağımız yaklaşım yaklaşıklığın +- 20 milyar yıl etmesi bizi saçma bir duruma sürükleyebilir.

  kısaca demek istediğim şu ki zaman makinesi icat edilmiş olabilir ama bu zaman kesitini bulamıyor olabilirler. zaman kesitini bulsa bile evrendeki o anki konumumuzu da bulamayabilirler. güneş sistemi inanılmaz bir hızla yer değiştirmektedir.
 • bir çok bilim-kurgu filminde "zaman makinası" konseptini görürüz. örneğin; back to the future'da kurgulanan zaman makinası, içerisinde gidilmek istenen tarihin ayarlanabildiği bir dizayna sahiptir. bir araba olan bu zaman makinası, gerekli hıza ulaştığında ayarlanan tarihe yolculuğa çıkar.

  the time machine filmindeki zaman makinası ise, yine tarih ayarlaması yapılabilen ancak küre şeklinde olan bir alettir. bttf'den farklı olarak bu makina çalıştığında zamanın akışı, makinanın icerisindeki gözlemci tarafından görülebilmektedir.

  bana göre zaman, sigaraya benziyor. sigarayı yaktığımızda geri dönüşü yok filtresine gelene kadar yanıp bitecektir. çok kısa sürede de bitirilebilir, veya normal akışında bırakırsak da bitmesi biraz daha uzun sürebilir. neticede hiç yanmamış haline veyahut dumanını ilk çektiğimiz ana döndürülemez.

  geçmişe gitmek dediğimizde, geçmiş bir yerde depolanmış bir şekilde duruyor ve istendiğinde ulaşılabilinen bir durumdan bahsediyormuş gibi düşünüyoruz. bunlara ek olarak entropi kavramı var, ve entropi sürekli artmaktadır, geriye gitmez artar.
 • büyük patlamayı referans alıp ışık hızı kullanılarak istediğin anı hesaplamak mümkün. hatta sadece anı değil gitmek istediğin noktayı da bu şekilde hesaplayıp zaman makinasına aktararak uzay-zamanda istediğin an ve noktaya ulaşabilirsin.
  fizik hocalarını daha nitelikli eğitim vermeleri için göreve çağırıyorum.
 • kesinlikle, istenen bir zaman tutturulamaz, diyerek desteklediğim iddia. dünyadaki zaman, güneş baz alınarak hesaplanmış. şu an 2018 de olduğumuzu iddia etmek ancak miladi takvim baz alındığında mümkün. makine geçmişe gidilse bile, ışık hızının zamana oranı hesaplanarak gidilir ki bu da en iyi ihtimalle 50 yıllık bir sapmaya sebep olabilir.
 • cevabı gök haritası kullanmak olan sorun
 • zamanda yolculuk diye birşey olmadığı için bu kesiti ayarlama sorunsalı da yoktur. önerme yanlış bir önermedir.
  zamanda yolculuk denen ve anlatılan şey hızdır. hiç bir şekilde geçmişe yolculuk yapılamaz. geçmiş yaşandı bitti. biten bir şey yoktur. elinizdeki elmayı ısırın, ısırılan bu elma eksilmiş oldu. zamanda yolculuk yaparak beş dakika geriye gittiğinizi varsayalım, ısırılan elmayı nasıl tamamlayacaksınız? o elma hiç bir zaman ilk hali gibi olmayacak.
  aynı şekilde geleceğe yolculuk; olmayan bir şeye zaman makinesiyle gidemezseniz. çünkü gelecek diye bir şey yok. biz anlık gerçeğiz. yıldızların görünen hali milyon ışık yıl öncesine ait, evet ışık bize yeni ulaşmış olabilir. bu an itibariyle yıldızın gerçek halini göstermez. sönmüş yıldız. bize gelen ve gördüğümüz sadece onun ışığı.
  ışık hızına ulaşılırsa zamanda yolculuk gerçekleşir teorisi yanlış.
  hayal ürünü olup filme dönüştürülen bir kurgu için bu kadar kafa yormayın.