şükela:  tümü | bugün
 • zaman yonetiminin ogrenilmesi konusu onemli bir konu olmasina ragmen, zaman tuketimi yapmadan, uygun bir saatte yapilmasi gereken bir eylemdir
 • gun gelip de 'abi niye hic bi isimi zamaninda biteremiorum, gece yarilarina kadar calisiyorum' stresine girdiginizde 'acaba bi yarari olur mu' seklinde daldiginiz tavsiyelerdir. amaci calisma saatlerini arttirmak diil, bunlari organize etmenizi saglayarak bos vakitlerinizi arttirmaktir. icerdigi olgular teoriktir ve tamamen tavsiye niteligi tasir
 • yale üniversitesi'ndeki ünlü bir time management profesörü konuyu ilk derste çok güzel bir şekilde anlatmıştır. konuk olalım bakalım dersine neler olmuş*

  profesör derse girer. bir elinde bir kavanoz, diğerinde ise içi taş dolu bir şeffaf torba vardır. sessizlik sağlanınca taşları teker teker kavanoza doldurmaya başlar. ta ki kavanoz hiç taş alamayacak duruma gelene kadar. sonra sınıfa döner ve sorar.
  -bu kavanoz dolu mu?
  sınıfın büyük çoğunluğu "evet" diye cevap verir. profezör kürsünün altına eğilir ve bir küçük torbanın içindeki çakıl taşlarını çıkarır. dikkatli bir şekilde büyük taşların arasına dökmeye başlar. büyük taşların bıraktığı boşluklar çakıl taşları ile dolar. kavanoz daha fazla alamayacağı zaman yeniden sınıfa döner ve soruyu tekrarlar. duruma uyanan sınıf bu sefer "hayır" der. profesör masanın altına eğilir ve bir kova kum çıkarır. bunu da dikkatli bir şekilde kavanoz daha alamayıncaya kadar doldurur. yine sınıfa döner ve sorar. sınıf coşmuştur "hayır" nidaları yükselir. profesör bu defa masanın altından bir sürahi su alır ve onu da kavanoza boşaltır. sonra sınıfa döner:
  -bugünlük dersimiz bu kadar. ne öğrendiniz?
  kimse cevap vermek istemez. önlerden biri atılır:
  -ne kadar yoğun olursak olalım zaman yaratmak bizim elimizdedir.
  -yanlış. eğer önce büyük taşları koymazsanız daha sonra onlara yer kalmaz*
 • danimarka 'da dogup dunyaya yayildigi kabul edilir.
 • bugun çigdem kagitcibasina 'time management bence bir geyik' dedigim hede. bunu yaptigima inanamiyor olsam da yarin vermek zorunda oldugum egitim nedeniyle olay esnasinda asabi insan olmustum biraz.
 • harcayacak zamanı olan zenginler için uydurulmuş bir kavram
 • "ay bir sürü işim var hiç biri yetişmiyor, bu yöneticilik de pek zor canım" diyen planlama özürlü yöneticilerin imdadına koşarak seminer başına 1000$ alınan, kitapları milyonlar satan işletme bilimi dalı
 • eğitimi alındığı esnada, eğitmenin katılımcıların sorularına ön hazırlık yapması gerektiğini düşündürtecek alternatif öğreti.

  şöyle ki;

  eğitmen: evet arkadaşlar hayır demeyi öğrenmeli, hayatınızdaki olayları önem derecesine göre sıralayarak zamanınızı etkin kullanabilmelisiniz!
  katılımcının biri: ben bir şey soracağım...
  eğitmen: lütfen buyrun...
  katılımcının biri: ben 15 yıldır bu kurumda muhasebe uzmanı olarak hizmet veriyorum, evliyim ve 4 tane çocuğum var...
  hepberaber: allah bağışlasıııınn.
  katılımcının biri: teşekkür ederim. herneyse... benim ailem 2 üstümüzde, eşimin ailesi yan dairede oturuyorlar. sabah yedibuçukta evden çıkıp servisle yaklaşık bir saat yirmi dakikada işe gidiyorum. sonra akşama kadar, hesapları kontrol edip sürekli olan işlerle ilgili şubelere çözüm bulmaya çalışıyorum. akşamın nasıl geldiğini bile anlamıyorum. bazen mecburen mesaiye de kalıyorum. akşam servisle eve dönüş, trafik sebebi ile biraz daha uzun sürebiliyor. genelde saat sekizde bazen biraz daha geç evde olabiliyorum. üst baştı, yemekti, temizlikti oydu buydu derken saat on oluyor. biraz önce bağışlanması konusunda temennide bulunduğunuz çocuklarla ilgilenelim derken 12 gibi koltukta sızıyorum. ve hafta içi her günüm aşağı yukarı bu şekilde geçiyor. ara sıra eve misafirlerin , aynı apartmandaki akrabaların gelmesi durumları da var tabii.
  hafta sonunu hiç anlatamıyorum bile, sabah kalk, çocukları gezdir, temizlik yapılırken ayak altında durma, akrabaları gez, yemek ye, dinlen daha bir çok şey. herşey iyi güzel, eğitimi alıyoruz, hatta o kaseye taşları kumları doldurdunuz mis gibi oldu rengarenk. peki benim için sorarsak bu bilgi gercek hayatta ne isime yarayacak ?
  eğitmen: hımm, demek 15 yıldır bu kurumda çalışıyorsunuz?
  hepberaber:???
 • zaman yönetilemez çünkü bilinmelidir ki " her saat yaralar , son saat öldürür "
 • eger i$yerinde duracell tav$ani gibi devamli "taym menıcımınt! taym menıcımınt!" diye dolanan hobbit boylu kender kilikli egitmenler varsa, taktik gezli bir spas-12 assault shotgun ile kirmizi i$igi tam cemcuk agizlarinin ortasina ni$anlayip bir duke nukem* edasi ile "manage this!" deyip tetige basma duygularina tavan yaptiran bir olgudur.

  hadi ben zamanimi optimize ettim, nefis program yaptim; kopru yolunda $eridinden baydigi icin sola gecen ve bu esnada sol aynayi aksesuar zanneden orospu cocugu yuzunden tikanan trafikte harcadigim 2 saati kim optimize edecek a benim kender yarragim?

hesabın var mı? giriş yap