şükela:  tümü | bugün
  • aptallık olduğunda hepimiz hemfikiriz sanırım, zaten insanoğlu aptaldır.

ilginç bir duygu hali aslında. yaşlılık korkusu mu, zamanın sana, bana, etrafa ölüm dağıtan ilerleyişi mi, kaybolan yılların pişmanlığı mı yoksa anlamlandıramadığımız ve içimize yerleşmiş bir his mi. hangisi olduğunu ben de bilmiyorum ama bir öğrencinin her günün sabahında 'şu okul bitsin de kurtulayım amk' demesi ve son sınavına girerken içine düştüğü o garip bir burukluk halinde gizli aslında bu. ya da her gün acı çektiğiniz bir evden/şehirden/ülkeden ayrılma vaktini belirlemeye çalıştığınız zamanlarda tarihi olabildiğince ileri atarken de ortaya çıkar bu direniş çabaları. sanki bir devir kapanıyordur ve siz o çağa son verirken ne kadar acı çekmiş olursanız olun bir daha dönememenin bir iç çekişi, bir yutkunuşudur belki de kimbilir.

hep duyulan 'bugünleri çok arayacaksınız' sözünün içimize işlediğinden kaynaklanır belki de. 'ne arayacam ulan bugünleri' derken etrafa karşı güçlü durmaya çalışır insan, evet belki de aranacak anlar yaşanmamıştır ama geçen zaman hep sorgulanmıştır, hep düşündürtmüştür.

zamana karşı direnmeye çalışmak, ahmakça ama bir o kadar da insanca.
  • zamanın izlerini silmeye çalışmaktır.

(bkz: ajda pekkan)
  • (bkz: gericilik)
  • yaşlanma korkusudur, 20 dakikalık yolu geç kalma endişesiyle 8 dakikada katetmektir.
  • zamanın getirdiği değişimleri ısrarla görmezden gelme ve insanların hala geçmişteki gibi yaşayacağını sanma takıntısıdır.

birkaç zamandır köyden kente göç olayları tartışılıyor. olayın sırf ekonomik yönü baz alınıyor.

ekonomi elbette çok önemli ancak sebep sadece ekonomi mi sizce ?

gelişen teknolojinin ve değişen hayatların rolü yok mu bu işte ?

televizyon ve internet vasıtası ile şahit olunan hayatlara imrenme ve bu hayatlara ulaşma arzusunun rolü neden hiç değerlendirilmez ?

köylülere damızlık hayvan dağıtarak insanların köyde duracakları ve kentlere göç etmeyecekleri varsayılıyor.

dünya genelinde köylünün giderek yok olduğu ve tarım, hayvancılık gibi alanlarda büyük şirketlerin rekabet ettiği unutuluyor.

bu çağda insanların 16.yüzyıl şartlarına tamah edeceğine nasıl inanıyorsunuz yahu ?

insanlar köyden kente geliyor çünkü köyde sadece iş değil aynı zamanda yaşam da yok.