şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insan bundan kirk yil önce imkansiz gibi görünen ses hizini geçme olayini ba$ardi...hedef i$ik hizi.
  madde için imkansiz yoktur...einstein'in teorilerine göre zaman 4.boyut olduguna göre madde zaman denen boyutun içinde yolculuk ediyor..bildiginiz gibi dünyadan her 300000 km.uzakla$ildiginda bir saniye öncesi görülebiliyor.300bin km ötesine o bir saniyelik i$igin gelme hizindan daha çabuk ula$abilmek için uzaya aynalar koyulmasi ve bunlarin belirlenen zaman kadar ötedeki görüntüyü,bozulmadan dünyaya ula$tirabilmesi bugün için fantezi gibi gözükse de imkansiz degildir..günün birinde insanoglu bunu ba$arirsa geçmi$e seyahat degil ama geçmi$i görüntülemek mümkün olacak..
  i$ik,zaman ve mekan kavramlari birarada i$liyor,basit bir matematik denklemi gibi..

  madde ; i$ik,zaman ve mekanla sinirli..
  eger $unlara teoride ve pratikte yanit verilebilirse çok $ey degi$ecek kanimca ..

  hiz + mekan = i$ik + devinim
  karanlik madde ise ; i$ik ; karanliga(bo$luk) e$ degil mi ?
  bo$luk - mekan = sonsuzluk mu ??

  coguna saçma gelebilir,ancak çözüm bekleyen formüller kabaca bunlardir..dü$ünün yanit için..dünyanin bütün cerebral cortexleri birle$iniz !

  kurt delikleri,s.hawkings ve carl sagan'in bu konudaki fikirleri için ;
  artemis.efes.net/webilim adresine bakiniz.
 • insan dunyadan 300 bin kilometre uzakta bir gozlemci oldugunda bundan bir saniye oncesini degil o anki halini bir saniye gec goruyor.. dolayisiyla eger amac gecmi$i gozlemse kameraya cekip istedigimiz zaman seyretmek daha kolay olurdu..
 • sorun zamanda ileri veya gidilip gidilemeyecegi degil, zaman ve uzayın birbirine nasil bagli oldugu. yani zaman 4. boyut mu? yoksa o da uzay gibi 3 boyutluda biz 6 boyutlu bir sistemde yasiyoruz da farkinda mi degiliz?
 • simdiye kadar yalnizca isaac asimovun the end of eternity isimli kitabinda hakkiyla ustesinden gelebildigi kavram..
 • modern fizik zaman içinde yolculuk eden parçacıkların varolabileceğini teorik olarak kanıtladı diye biliyorum. ancak böyle bir geçişte canlıların hayatta kalmasını sağlayan koşulların korunamayacağı düşünülmekte.
 • raistlin gecmise gidip fistandantilus'un bilgisine sahip olup dark queen'le catismaya girmeyi planlar.zaman yolculugunun mantigi sudur;zaman bir nehirdir,nehirde sürüklenirken cıkıp biraz geriye gidip tekrar nehire girerseniz nehrin akisi degismez.bu su sekilde yorumlanir;dogal sartlar altinda gecmise gitmek tarihi degistirmez,daha önce olmus bir olay tekrar olacaktir.bu durum bazi sekillerde bozulabilir,misal gecmise bir adet kender gönderirsiniz ortaligin agzina sicar.
 • hadi yaşadığımız şu an için zaman yolculuğunun pek mümkün olmadığını söyleyelim yada biz bilmediğimiz için bize ööle geliyo. pekiiii... hayvanın biri, bundan hayvan yıl sonra bu zaman yolculuğu aletini, cihazını, makinesini yani her ne haltsa onu icat edipte şu an yaşıyor olduğumuz ana yada yaşadığımız yada yaşayacağımız anlara gelip ortalığın tozunu attıramaz mı???? kimbilr şu ana kadar kaç zamanda yolculuk yapmış insanla tanıştınız ve konuştunuz? hiç düşünmediniz mi? çevreye şööle daha bi dikkatlice bakın göreceksiniz....
  (bkz: yusuf yusuf)
  (bkz: paranoya)
  (bkz: back to the future)
 • gelecekteki değer yargılarının ve politikaların ne olacağını şu an itibariyle bilmediğimizden (belki su belki petrol belki de başka bişiii olacak) sırf kendi ülkesinin yada ırkının yararı için bunu bu şekilde yani insanlığın yararına kullanmıyor olabilirler.
  (bkz: dar acıyla dusunmek)
  (bkz: at gozlugu ile bakmak)
 • gelecege gitmenin imkansiz oldugunu dushunmekle beraber gechmishe gitmek en azindan gechmishi gorebilmek konusunda dushunceliyim. en basitinden havaya yildizlara baktigimizda gechmishi goruyoruz daha dogrusu her zaman gechmishi goruyoruz teorik olarak (bu yanlish oldu pratik olarak da gordugumuz gordugumuz andakinden daha oncenin goruntusu ama fazla pratik oldugu ichin unlashilabilir). ama gechmishe gitmek mumkun olsaydi ya da olacak ise gelecekte, 1 soru chikiyor gelecek sonsuz mu sonlu mu. tabiki sonlu (dunyanin bir omru var) bu soru neden onemli gelecek sonsuz ise ve zaman makinesi icat edilecekse gelecekte zamanimiza gelecekten gelenler olmasi gerekirdi. geliyor da bu zamana gelmiyor olabilir mi sorusu sonsuz gelecekte sonsuz kere kullanilan zaman makinesinden zamanimiza gelinme ihtimali ihtimal olmaktan ote. gelecek sonlu olduguna gore bir de dunya olmeden bashka gezegenlerde yashabilme koshullarini saglayabilme ihtimali olur mu insanin sorusu chikiyor. mumkun olursa ve de sonsuza kadar insan irki devam edebilirse yine zamanimizda ya da gechmishte gelecekten gelen insanlarin kalintilari olmali. o zaman burdan ne anliyoruz zamanimizda veya daha once gelecekten gelen insan goremedigimize gore ya zaman makinesi sonsuza kadar icat edilemeyecek ya da gelecekte dunyanin omru tukenince insan bashka bir gezegende yashama imkanina sahip olamayacak. peki ufo sanilan sheyler piramitler ve hatta dinler zaman makinesi kaniti olabilir mi, gelecekten gelen insanlarin yashadiklari zamanda boktan olan dunyanin o kadar boktan olmamasi ichin insanlari uyarmalarindan ibaret olabilir mi dinler ve kutsal kitaplarda yazdigi soylenen mucizeler ve yine yazdigi soylenen ve bilm tarafindan keshfedilmeden kitaplarda achiklanan bilimsel gerchekler bunun kaniti olabilir mi bu dogruysa da yine chikmazda kaliniyo boyle bishey varsa ve dinler yoluyola dunaydaki yashami degishtirdilerse gelecekten gelenler ve de bu degishen dunyada zaman makinesi icat edilemeyecekse...
 • filmlerdeki zaman yolculukları ile ilgili olarak kafa patlatmak, "evet abi adam doğru söylüyor bariz bidi bidi..." yada "saçmalamış ulan bu gitsin iki belgesel izlesin öyle konuşsun..." demek, boş vakti değerlendirmek için...

  http://www.geocities.com/area51/rampart/6040/