şükela:  tümü | bugün
 • insan bundan kirk yil önce imkansiz gibi görünen ses hizini geçme olayini ba$ardi...hedef i$ik hizi.
  madde için imkansiz yoktur...einstein'in teorilerine göre zaman 4.boyut olduguna göre madde zaman denen boyutun içinde yolculuk ediyor..bildiginiz gibi dünyadan her 300000 km.uzakla$ildiginda bir saniye öncesi görülebiliyor.300bin km ötesine o bir saniyelik i$igin gelme hizindan daha çabuk ula$abilmek için uzaya aynalar koyulmasi ve bunlarin belirlenen zaman kadar ötedeki görüntüyü,bozulmadan dünyaya ula$tirabilmesi bugün için fantezi gibi gözükse de imkansiz degildir..günün birinde insanoglu bunu ba$arirsa geçmi$e seyahat degil ama geçmi$i görüntülemek mümkün olacak..
  i$ik,zaman ve mekan kavramlari birarada i$liyor,basit bir matematik denklemi gibi..

  madde ; i$ik,zaman ve mekanla sinirli..
  eger $unlara teoride ve pratikte yanit verilebilirse çok $ey degi$ecek kanimca ..

  hiz + mekan = i$ik + devinim
  karanlik madde ise ; i$ik ; karanliga(bo$luk) e$ degil mi ?
  bo$luk - mekan = sonsuzluk mu ??

  coguna saçma gelebilir,ancak çözüm bekleyen formüller kabaca bunlardir..dü$ünün yanit için..dünyanin bütün cerebral cortexleri birle$iniz !

  kurt delikleri,s.hawkings ve carl sagan'in bu konudaki fikirleri için ;
  artemis.efes.net/webilim adresine bakiniz.
 • insan dunyadan 300 bin kilometre uzakta bir gozlemci oldugunda bundan bir saniye oncesini degil o anki halini bir saniye gec goruyor.. dolayisiyla eger amac gecmi$i gozlemse kameraya cekip istedigimiz zaman seyretmek daha kolay olurdu..
 • sorun zamanda ileri veya gidilip gidilemeyecegi degil, zaman ve uzayın birbirine nasil bagli oldugu. yani zaman 4. boyut mu? yoksa o da uzay gibi 3 boyutluda biz 6 boyutlu bir sistemde yasiyoruz da farkinda mi degiliz?
 • simdiye kadar yalnizca isaac asimovun the end of eternity isimli kitabinda hakkiyla ustesinden gelebildigi kavram..
 • zaman ekseninde diğer tüm cisimlere göreceli olarak daha ileri veya geçmiş zamana gitmek
 • henüz, hiçbir zaman gerçekleşemeyeceği ispatlanamamış ama şimdilik mantıksız görünen olay
 • modern fizik zaman içinde yolculuk eden parçacıkların varolabileceğini teorik olarak kanıtladı diye biliyorum. ancak böyle bir geçişte canlıların hayatta kalmasını sağlayan koşulların korunamayacağı düşünülmekte.
 • raistlin gecmise gidip fistandantilus'un bilgisine sahip olup dark queen'le catismaya girmeyi planlar.zaman yolculugunun mantigi sudur;zaman bir nehirdir,nehirde sürüklenirken cıkıp biraz geriye gidip tekrar nehire girerseniz nehrin akisi degismez.bu su sekilde yorumlanir;dogal sartlar altinda gecmise gitmek tarihi degistirmez,daha önce olmus bir olay tekrar olacaktir.bu durum bazi sekillerde bozulabilir,misal gecmise bir adet kender gönderirsiniz ortaligin agzina sicar.
 • geçmişe gidenlerin tarihin akışını değiştirebilmeleri için şimdiki bilgileri aynen korunarak gidebilmeleri mümkün olmalıdır. aksi takdirde her geçmişe giden olaylara yine bir önceki seferki tepkileri verecektir. geçmişe giden cisim de geçmişteki halini alacaksa, örneğin 20 yıl öncesine giden bir genç tekrar çocuk olacaksa, beynindeki bilgiler de aynı zamana dönecektir.
hesabın var mı? giriş yap