277 entry daha
  • geçmişe gidemezsin. geçmişi görebilir, kendin için akan zamanı yavaşlatabilir geleceğe gidebilirsin.
  • 1 çünkü evrende hiçbir şey yoktan var olmaz. var olan da yok olmaz. ilkokul öğretmenimden öğrenmiştim. kadın fizik mezunuydu.

2 geçmişi görebiliriz ama değiştiremeyiz. hayır ışıktan hızlı gidip dünyaya bakmaktan bahsetmiyorum. dünyadan yıldızlara bakmak yeterli. güneşin 7 dakika geçmiş halini görüyoruz.
  • herkes ilk önce geçmişe döndüğünden gelecekten gelenleri görmüyoruz, yoksa geliyorlar tabii ki.
  • geçmişe gitmek şu an ki fizikle pek mümkün görünmüyor. (entropi) fakat geleceğe gitmek daha olası. şöyle ki:
    hız ve zaman ters orantılı yani hız arttıkça zaman yavaşlar. (tabi göreceli olarak senden dana az hızlı olanlara göre)

ışık hızına yakınsayan bir araçla belli bir süre dünyayı turlarsan durduğunda dünyada zaman seninkinden daha ileride olacağı için geleceğe gitmiş olacaksın.
  • reddit youtube yada farklı platformda gelecekten geldim diyen insanlara deli, aptal veya salak gözüyle bakan bir ton insan var ve bazen yeri geliyor biz de bu grup içinde yer alıyoruz. yani kalkıp da niye kimse gelmiyor dememiz saçma. ben şahsen gidebiliyor olsam ortalık kımıl kımıl insan kaynayan çok boktan bir döneme gelmektense daha sakin az insanın olacağı kafa dinleyecek bir döneme gitmeyi isterdim.
  • back to the future geleceğe dönüş

işte bunda başlıktaki durum aynen ortaya çıkıyor.

doktor düşüyor ve kafasını vuruyor. hatta alnına bant yapıştırmış vaziyette görüyoruz onu. neyse.

kafasını vuruyor ve aklına zaman makinesinin işleme mekanizması geliyor. ve aynı günün akşamında marty gelecekten ona geliyor :)

bu açıdan bakarsanız süper detay var. bu detayı da şans eseri değil de bilinçli yapmışlar galiba.
  • zamanda atlamayı sadece ileri doğru yapıyor olabilirler. hatta dünyanın mevcut durumuna bakarsak eğer zaman yolculuğu var ise kesinlikle geriye doğru yapılmadığını söylemek mümkün.
  • malum kişiyle alakası olduğunu düşünüyorum.
  • ışık hızını geçerek geldikleri için biz göremiyoruz belki de. misal, ramazan ayında bizim sokaktan geçen davulcular da ışık hızında geçiyorlar ve ben onları göremiyorum. (o saatte balkonda oturuyorum bazen, yine de fark edemiyorum. dımbıdı dımbıdı geçip gidiyor ibneler!)
  • gelecegin gecmisinde degilizdir.
535 entry daha
hesabın var mı? giriş yap