şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zamanın nasıl önüne geçilemeyen, durdurulamayan, yakalanamayan bir güç olduğunu çok güzel anlatan söz. zaman tınlamaz hiçbir şeyi, hiç kimseyi, süzülerek akar gider kendi bildiği yolda, bildiği şekilde. o size değil, siz ona uymak zorundasınızdır, ona ayak uyduramayanlar arkada kalmaya ve bunun cezasını çekmeye mahkumdur. kaybedilen zamanın geri dönüşü olmaz, geçip gitmiştir artık, olan olmuştur, telafisi yoktur. yeterli paraya, şana, şöhrete kavuşan insanlar olabilir belki dünyada, ama hiç kimsenin asla yeterli zamanı yoktur, olamaz. zaman kimseye "ait" değildir çünkü ve de sonsuzdur.
 • insani panige surukler. okunmasi gereken makaleler, bunlardan yola cikarak yazilmasi gereken bir odev, uyulmasi gereken bir teslim saati vardir (ki zaten bir kere uzatmissinizdir o gune kadar). ve siz hala zamaninizi bosa harcamaktasinizdir.
 • zamanın akıp gitmesi alphons de lamartine'in, ünlü göl şiirindeki şu dizelerini getirir her zaman aklıma;
  "zaman dur artık geçme,
  bahtiyar saatler, sizler akmaz olunuz."
  evet, akar gider durması mümkün değildir.bahtiyar saatler, üzüntülü vakitler daima geride kalır iyi ya da kötü hatıralar bırakarak.ölüme yaklaştırır insanı.
 • hayır anlaşılacak gibi değil bu zamanın akışı arkadaş, doğumuna şahit oluğun bebeler büyüyüp güzelliğini resim etme yaşına erişiyorlar sense hala kendini dünkü bebe sanıyorsun...
 • hepimiz yaşarız aslında... bir anı gözümüzde canlandığında daha dün gibi aklımda deriz. eskimemiş dostlarla koyu bir sohbet ortasındayken veya bir fotoğrafa bakarken anımsarız daha çok zamanı. geçmişe takılı kalmış ya da geleceği beklerken buluruz kendimizi. geçmiş mutlu bir insan için genellikle güzel hatırlanır. gelecek ise vaat doludur çoğu zaman. biz bugünde kalmayı unuturuz ama. bu nedenle bu cümleyi çok sık kurarız zaman ne çabuk akıp gitmiş. ve zaman akıp giderken kaç yaşında olduğunun bir önemi yoktur. sadece yaşlandıkça telafiler daha zor olur.
 • zaman aslında akmadığından bir yanılsama olan şey
  mıt philosopher explains why time doesn't pass
 • siktirsin gitsin, varken de bi' işe yaradığı yok.