şükela:  tümü | bugün
  • 2016 senesinden beri olan durum.

işyerinde bile zaman normalinden hızlı akmaya başladı. işim olmasa otursam bile zaman deli gibi hızla akmaya başladı, birden akşam oluyor. anlamıyorum bile önceleri zaman geçmezdi.

akşam eve gittiğimde daha önceleri kendime zaman ayırabiliyordum. televizyon, kitap okuyor kaliteli zamanlarım oluyordu. şimdi akşam yemeği yedin bitti saat gece 23:00 olmuş birden bitiyor akşam.

sadece bana mı öyle geliyor anlamış değilim.
  • yaş ilerledikçe zaman hızlı akar. 9 yaşındaki bir çocuğa göre zaman 1 ölçek akıyorsa 60 yaşındaki birine göre zaman 2.3 ölçek akıyor diye hir yazı okumuştum. bulursam editliycem.

yani yaşlaniyorsun sevgili suser.

(bkz: zamanın yaşlandıkça daha hızlı akması)
  • galaksinin merkezindeki karadelikten, gunesten ve dahi yer kureden uzaklasarak galaksiler arasi uzay bosluguna dogru gittiginizin gostergesidir. size uygulanan kutlecekim azaldikca zamanin hizlanmasi normal.
  • yaş ilerledikçe zamanın dahahızlı geçtiği, böyle hissedildiği bilinse de, son yıllarda adeta fiziksel ve somut olarak da hızlı geçiyor gibi hissettirdiğinden katıldığım önerme. hani ne bileyim, sanki tüm evrenin hızı artmış, ama aynı anda hızlandığından farkı göremiyoruz gibi görece bir hızlanmadan bahsediyorum. sonuçta zaman hareketttir, sanki evrenin atomları daha hızlı hızlı nefes alıyor da, bizim bu hareketin birimini ölçtüğümüz şu paristeki platinyum saat de (metre miydi o yoksa, neyse hassas bir ölçü şeysi vardı sonuçta) aynı hızla hareket ettiğinden hızlanmayı farkedemiyor muyuz acaba diye de kurgu bilim fikir yürütmeme neden olmaktadır.
  • güzel vakit geçirdiğiniz, eğlendiğiniz zaman zamanın hızlı trene binmesidir.
  • zamanın içinde gerçekleştirdiğiniz eylemlere göre algınızda beliren hızlılıktır.

bu nasıl olur? eğer monoton bir hayatınız varsa ve gün içerisinde benzer durumlar içerisindeyseniz zamanın hızlı aktığını düşünürsünüz. çünkü geçen süre içerisinde çeşitlilik azalır ve süre aynı eylemlerle dolar.

oysa atraksiyonu bol bir yaşa sürüyorsanız an içinde hızlı gibi görünse de bütünüyle baktığınızda; yavaş ilerlediğini gözlemlersiniz. çünkü aynı süreye çok daha fazla ve çeşitli eylem sığdırırsınız.
  • ortalama 70 yıllık bir ömrün olsun. 10 yaşındayken ölümüne daha 60 yıl vardır. ama 40 yaşına geldiğinde yaşayacağın kadar yaşayabileceğine olan inancın dip yapar.

dolayısıyla zaman algının değişmesidir olan, zamanın kendisinin hızlanması değil.
  • şuanki fizikle ancak zamanın bükülmesiyle oluşabilek durumdur. daha dün doğdu ne zaman okula başladı ile aynı orantılı olup, insanın zamanı kontrol edemeyeceğini kabullenmesi gerekmektedir.
  • herkesin başına gelecek musibet...