şükela:  tümü | bugün soru sor
  • çok var ama bence bunlardan birisi : (bkz: berberlik) olacak.
    muhtemelen böyle kafaya takılan bir cihaz yapılacak. tuşlara basarak hangi saç modelini istediğini seçeceksin. cihazı kafana takacaksın ve hooop sıhhatler olsun.
  • sürücüsüz araçların gelmesiyle bir meslek olarak taksicilik yok olabilir. taksiler devam eder ama plaka sahibi sürücüden yevmiye almak yerine, sürücüsüz araç modülü indirir. ya da güncellemesi.

ama dünyada hiç bir şey yok olmuyor. ampulün icadından sonra mum kullanmaya devam ettik. ayakkabının icadından sonra yerlere halı sermeye devam ettik. dünya ilerledikce genişliyor.
  • (bkz: toplum mühendisliği) e hadi inş.
  • galiba bankacılık hatta bazı şubelerde atm benzeri gişeler bile var. haydi hayırlısı.
  • pilot

artık askeri operasyonların tamamına yakınını mühendislerin kontrolündeki insansız hava araçları yaptığına göre, bu araçlar yeterli manevra kabiliyetine ulaşmış demektir.

bence beklenenden çok daha kısa süre içerisinde yolcu uçakları için de pilota ihtiyaç duyulmayacak, merkezde görevli mühendis ekibi tarafından uçuş tamamlanacak.
  • (bkz: mütercim tercümanlık)
    google translate şu an için sapıtmaya devam etse de birkaç sene öncesine kıyasla fazlaca mesafe katetmiş durumda. mobil uygulamayla sesli ve görsel çeviri de yapabiliyor. elbette gelişen teknolojiyle google da çeviri hizmetini ilerletecek ve mükemmele yakın bir iş ortaya çıkacaktır diye ümit ediyorum.
  • (bkz: ev hanımlığı) diyorum.

ev hanımı olmaktan imtina edip çalışma hayatına girip başka birinin evini temizleyip yemeğini yapan ve buna 'iş hayatı' diyenler.

hakeza çocuk konusunda da öyle. yakında insanlar çalışıyorum diye kendi evini çocuklarını bırakıp başkalarının evini temizleyip çocuklarına bakacak. kendi evine ve çocuklarına başkası bakacak ki yapıyorlar da zaten...

kapıda karşılaşmak çok ironik olurdu.
  • yapay zeka ve robotik teknolojinin bugünkü hızda gelişimi en fazla 20 yıl sonraya beden işçiliğini ortadan kaldıracak. ağır işlerde çalışan, fabrikalardaki bedensel güç ile çalışan işçiliğin sonu gelecek.
  • nolur (bkz: emlakçılık)

herif benim kendi emeklerimle internetten bulduğum evin sadece kapısını bana açtığı için 1 haftada kazandığım parayı istiyo benden. üstelik ben bu konuma gelebilmek, o parayı kazanabilmek için yıllarca emek verdim, para harcadım, hayata geç atıldım. herif isterse okuma yazma bilmesin, elindeki anahtarın karşılığı benim bir haftalık emeğim.

(bkz: ay olabilir mi öyle bişey lütfen olsun çünkü)
  • (bkz: milletvekili)