şükela:  tümü | bugün
 • çok var ama bence bunlardan birisi : (bkz: berberlik) olacak.
  muhtemelen böyle kafaya takılan bir cihaz yapılacak. tuşlara basarak hangi saç modelini istediğini seçeceksin. cihazı kafana takacaksın ve hooop sıhhatler olsun.
 • sürücüsüz araçların gelmesiyle bir meslek olarak taksicilik yok olabilir. taksiler devam eder ama plaka sahibi sürücüden yevmiye almak yerine, sürücüsüz araç modülü indirir. ya da güncellemesi.

  ama dünyada hiç bir şey yok olmuyor. ampulün icadından sonra mum kullanmaya devam ettik. ayakkabının icadından sonra yerlere halı sermeye devam ettik. dünya ilerledikce genişliyor.
 • (bkz: toplum mühendisliği) e hadi inş.
 • pilot

  artık askeri operasyonların tamamına yakınını mühendislerin kontrolündeki insansız hava araçları yaptığına göre, bu araçlar yeterli manevra kabiliyetine ulaşmış demektir.

  bence beklenenden çok daha kısa süre içerisinde yolcu uçakları için de pilota ihtiyaç duyulmayacak, merkezde görevli mühendis ekibi tarafından uçuş tamamlanacak.
 • (bkz: mütercim tercümanlık)
  google translate şu an için sapıtmaya devam etse de birkaç sene öncesine kıyasla fazlaca mesafe katetmiş durumda. mobil uygulamayla sesli ve görsel çeviri de yapabiliyor. elbette gelişen teknolojiyle google da çeviri hizmetini ilerletecek ve mükemmele yakın bir iş ortaya çıkacaktır diye ümit ediyorum.
 • (bkz: ev hanımlığı) diyorum.

  ev hanımı olmaktan imtina edip çalışma hayatına girip başka birinin evini temizleyip yemeğini yapan ve buna 'iş hayatı' diyenler.

  hakeza çocuk konusunda da öyle. yakında insanlar çalışıyorum diye kendi evini çocuklarını bırakıp başkalarının evini temizleyip çocuklarına bakacak. kendi evine ve çocuklarına başkası bakacak ki yapıyorlar da zaten...

  kapıda karşılaşmak çok ironik olurdu.
 • yapay zeka ve robotik teknolojinin bugünkü hızda gelişimi en fazla 20 yıl sonraya beden işçiliğini ortadan kaldıracak. ağır işlerde çalışan, fabrikalardaki bedensel güç ile çalışan işçiliğin sonu gelecek.
 • nolur (bkz: emlakçılık)

  herif benim kendi emeklerimle internetten bulduğum evin sadece kapısını bana açtığı için 1 haftada kazandığım parayı istiyo benden. üstelik ben bu konuma gelebilmek, o parayı kazanabilmek için yıllarca emek verdim, para harcadım, hayata geç atıldım. herif isterse okuma yazma bilmesin, elindeki anahtarın karşılığı benim bir haftalık emeğim.

  (bkz: ay olabilir mi öyle bişey lütfen olsun çünkü)
 • (bkz: milletvekili)
 • şu an kitap yanımda olmadığı için tam alıntı yapamayacağım ancak aklımda kaldığı şekilde anlatayım. "yuval noah harari" abimiz (bkz: homo deus) adlı kitabında bu konuya biraz değiniyor.
  2004 yılında yapılan bir araştırmayla, yakın zamanda yok olması beklenmeyen meslekler adlı bir liste oluşturuyorlar. bu listenin başlarında ise tır şoförlüğü yer alıyor. kara yolu ile nakliyenin ticaret açısından gerekliliği aşikar iken 2004 yılında böyle bir sonuç çıkması kimseyi şaşırtmıyor tabi. ancak yalnızca 10 yıl sonra sürücüsüz otomobiller meydana çıkıyor.
  yine yapılan bir başka araştırmada ise, bir salgın hastalığın geleceğini sağlık örgütleri, artık dünya sağlık örgütü mü diyordu tam hatırlamıyorum önceden bilebiliyor. örneğin, grip salgını var diyoruz ya, bunu bir süre önce ön görebiliyorlar.
  bir araştırma üzerine bir bölgede yaşayan insanların internet aramaları izlendiğinde, google, sağlık örgütünden daha önce söyleyebiliyor salgın geliyor diye. çok ilginç, evet. şurada konuyla ilgili bir yazı bulunmakta
  başka bir araştırma da ise, facebook beğenilerine göre sizi tanıyıp tanıyamadıklarına bakıyorlar. ve araştırma çok entresan şekilde sonuçlanıyor. tekrar hatırlatayım, sayıları kitap yanımda olmadığı için sallayacağım ancak oranlamaya çalışıp, hepten atmıyorum yani. eğer 300 beğeninize bakarsak sizi eşinizden, 200 beğeninize bakarsak anne-babanız ve yakın arkadaşlarınızdan daha iyi tanıyabiliriz diyorlar. hatta sadece 30 beğeni ile iş arkadaşınızdan daha iyi tanıyabileceklerini iddia ediyorlar. buna da, kişi hakkında anket yapıp ilgililere ve yapay zekaya cevaplandırılarak karşılaştırma sonucu ulaşıyorlar.

  doktorlar ile ilgili de yazdığı güzel bir şey vardı. yine yapay zeka ile ilgili. doktora gittiğinizde bir gün karşımızda dünyadaki tüm verileri, hastalıkları, verilen ilaçların yan etkilerini, nasıl bir insana nasıl bir yan etki yaptığını, hangi tedavilerin olumlu hangilerinin olumsuz sonuçlandığını işleyen bir yapay zekayı bulabilme ihtimalimizin olduğunu anlatıyor.

  kısacası, zamanla tüm mesleklerin yok olma potansiyeli var bence.

  edit: #72603758