şükela:  tümü | bugün
 • 2014 yazında yayınlanması beklenen bir anime. kendilerine "sphinx" adını veren iki gencin, tokyo'da düzenledikleri bombalı saldırının ardından, ülkeyi kasıp kavuran bir oyuna girişmeleri anlatılacak denilmekte.

  serinin yönetmeni cowboy bebop ve samurai champloo gibi serilerden de bildiğimiz shinichiro watanabe , müzikleri ise yoko kanno'ya ait. bu ikili esasında cowboy bebop'tan sonra, sakamichi no apollon, space dandy gibi serilerde de beraber çalıştılar. fakat bu 2 seri, çıtır çerezlik denecek seriler olduğu için, benim gözümde asıl yemek gelmeden önceki, iyi birer aperatif oldular. işte bu seri, o ana yemek olabilecek potansiyelde. cowboy bebop'tan hatırlandığı üzere watanabe, karakterlerin psikolojisini yansıtmakta bir hayli başarılı bir yönetmen, işte şimdi tam manasıyla bir psikolojik-gerilim denebilecek bir animeyle karşımıza çıkacağı düşünülürse, bu seriyle ilgili beklentileri büyük tutmak yanlış olmaz.

  tek sıkıntı 11 bölüm sürecek olması, benim bildiğim 11-12 bölüm sürüp de kitlelere mal olmuş seri pek yok, kısa olup da efsane olmuş seriler var ama bir cowboy bebop, bir death note, bir shingeki no kyojin en az 25-26 bölümler. ama az ama öz olsun diyorlarsa ve 11 bölümde anlatmak istediklerini anlatacaklarsa çok da mühim değil esasında.

  hakkında şimdilik ne desek boş, en iyisi temmuz'u bekleyip görmek.
 • 1. bölümü gelmiş ve hatta türkçe meali bile bulunan anime. amma velakin ben öyle maraton şeklinde izlemeden bir halt anlamıyorum o yüzden bitmesini bekleyeceğim. sonra başlarım, iki günde de bitiririm artık.
 • iki zeki arkadaşın millete error verdirdiği animedir.
  ilk iki bölüme dair söylenebilecek tek şey heyecan verici olduğudur. umarım böyle devam ettirirler. ayrıca çizimleri ve müzikleri (yoko kanno) harika. beni her gün olsa da izelesek moduna soktu ve hatta seri sonlanmasın, evet.
 • her yeni anime sezonunda şunun gibi seriler yayınlanmasa vallaha anime endüstrisi bitti diyeceğim. o değil yaş ilerledikçe benim de kafa olarak anime zevkim seinen serilere doğru kaymaya başladı. şu son bir kaç senedir kendimde bunu gözlüyorum ki böyle seriler çıkınca sezon boyunca yayınlanan diğer serilere nazaran bu tarz seinen serilerden aldığım zevk bin kat daha fazla oluyor.

  hatta şunu da eklemeden geçemeyeceğim. hatta son zamanlarda okuma değilde, izlediğim en yetişkin serilerden birisi bile diyebilirim. yine piyasada seinen kategorisi altında, yetişkinlere veya halen ergen dönemin son safalarında olan izleyicilerin izlediği serinen serilere göre daha bir olgun (seinen yani) seri harbiden de.

  realismin doruklarında aşık atarken, sahip olduğu ve şu an halen gelişme aşamasında olan bir o kadar ilginç hikayesiyle birlikte, karakter gelişimi bakımından bir hayli derin ve zeki karakterlerinde hikayeye dahil olduğu, bunun yanında animasyon olarak göz okşayan açılış ve kapanış videolarının bir o kadar güzel animasyonlar ile buluştuğu ve son olarak insanın dinlemesi hoşuna giden ve hikaye yapısıyla bir o kadar uyumlu olan soundtracklerinin de bünyesinde barındırdığı bu seri sanırım bu 2014 yaz anime sezonun belki en iyi değil ama benim açımdan en çok beğendiğim serilerden birisi.

  bu sezon severek takip ettiğim bir diğer yaz sezonu animesi olan aldnoah.zero'dan sonra severek takip ettiğim sezonun en ilgi çekici serilerinden birisidir. severek takip ediyoruz.
 • yaz sezonuna bomba gibi gelen muazzam anime. watanabe reyiz yine döktürmüş. anime tarihinde ilk 10'a oynar kesinlikle. olmuş bu olmuş.
 • animenin çok kısa olması üzücüdür.
 • 11 bölüm sürecek olması haricinde hiçbir eksiği bulunmayan anime. çizimleri, konusu falan çok iyidir ancak benim için en etkileyici tarafı müzikleridir. özellikle 4. bölümde şu şarkının çaldığı motor sahnesi efsanedir. ( link sadece şarkıyı içerir, animeden görüntü yoktur)
 • animenin kısa olması neden eksik veya ortaya üzücü bir durum çıkardığını bir türlü anlamadığım seri. ulan adamlar kısa tutmuş ve öz tutmuş daha ne istiyorsunuz anlamıyorum ki. sakız gibi uzatıp, güzelim serinin alakasız hikaye doldurmalar ile içine mi etsinler yani? uzun soluklu serilerin, captain earth gibi, sakız gibi uzayınca ne kadar da insanın ruhunu sıktığını burada uzun uzun anlatmama bile gerek yok bile. adamlar tadında bırakıyor işte. ayrıca anime tarihinde ilk ona girer gibi kişisel yorumlar yapılmıyor mu işte o zaman deli oluyorum böyle eski klasikleri serileri bir çırpıda ellerinin ucuyla kenara atıyorlar. tamam güzel seri ama öyle ahım şahım da değil ve ilk ona da giremez. bu seriden önce uzun uzun incelenecek, hikaye bakımından da daha şahane seriler var sonuçta ama ha bu sezonun en iyi serilerinden birisiydi derseniz işte o zaman katılırım size aldnoah.zero'yla ile birlikte. kısacası kaliteli bir anime serisi izlemek isteyenlere başta tavsiye edilecek serilerden birisi.
 • başladığı gibi sakin ve güzel biten anime. son bölümüyle kalitesinden hiç ödün vermeden konuyu çok güzel kapatmıştır.

  9. bölümdeki dönme dolap sahnesinde çalan şarkı'nın adı von olup izlandaca'da umut anlamına gelmektedir.
 • (bkz: simon says)

  (bkz: die hard iii)