şükela:  tümü | bugün
 • ukrayna'nın turistik şehirlerinden birisi..

  http://tr.wikipedia.org/wiki/zaporijya
 • ukrayna'nın hiç de turistik olmayan sanayi şehri.
  birkaç müzesi var ama açıklamalar ukraynaca, boş boş bakınıp çıkıyorsunuz. avrasyanin en uzun caddesi burada, zaten bu caddeden çıkıp başka bir sokağa girerseniz yollarda yürümek baya zorlaşıyor, çünkü yıllardır bakılmamış. savaştan çıkmış gibi, binalar terk edilmiş.
  en güzel yanı dinyaper nehri, şehrin siluetini oldukça güzelleştiriyor. çevresi de yemyeşil. sahilleri çok güzel, büyük ama nehir pis, yeşil, otrifikasyondan ölmüş.
  nehrin ortasında çok güzel bir ada var, kazaklarla alakalı bir müze yapmışlar, şehrin en ilgi çekici yeri. toplu taşıma yok, uberle 15-20 tl aralığında ulaşabilirsiniz. local yemekleri denemek çok da önemli değil, hiç birşey kaçırmazsınız. tatsız tuzsuz bir köfteleri, krepleri, etli, sebzeli domates corbalari (borş çorbası diyorlar) var. bizdeki mantinin büyüğü olan varaniki de genelde lor peyniri, patates ya da domuz etiyle yapılıyor.
  otobüs dedikleri minibüsleri var, 5 uah. tramvay 3 uah. troleybuslerin güzergahı google mapste karışık, kullanmayı çok sağlıklı bulmadım. toplu taşıma çok ucuz, şehir turu için otobüsler kullanılabilir.
  havalimanına ulaşım için otobüs var, 5 uah. google mapsten bulabilirsiniz, oteld ki görevliye sorduğumda otobüs yok, taksiyle gidebilirsiniz dedi. sanırım yerel halkın haberi yok :)
  dinyaper nehrinde bazı günler tur yapılıyor ama internette ingilizce bir bilgi yok, burada yaşayan birisinin yönlendirmesiyle katıldık, zira internet sitelerinden bir şey anlamak mümkün değil. bu tur da 120 uah, sehirde yapılabilecek en güzel aktivite.
  buradaki en popüler mekanlar nargile olan bar tarzı yerler. garip bir şekilde ukraynada nargile çok popi.
  ıcki alışverişi için yerel marketler çok uygun. havalimanının yarı fiyatına yerel içkileri bulabilirsiniz. ıthal içkiler de marketlerde daha uygun, bazılarında da indirim var.
  sanırım sezonu kışınmış, o yüzden oteller rolentide çalışıyor, bizim otelimizde havuz ve sauna kapalıydı.
 • ilgi çekici pek bir şey yok. sanki yıllarca kimseler yokmuş, şehre yeni taşınmış gibi herkes. fiyatlar eski türkiye ile aynı. evler, arabalar da aynı eski türkiye. yollar da eski türkiye. yozgat gibi, erzurum gibi. bütün evlerin içleri, dışları eski, yıpranmış. hacı murat 124 benzeri çok araba var. tam eski türkiye ya

  (bkz: eski türkiye)
 • yurtdışına çıkınca kendini bir bok sanan ülkem insanlarının sevmediği şehir. benimse çok güzel anılar ve dostluklar biriktirdiğim ukrayna kenti. insanları oldukça içten ve yardımsever. şehir sakin ve huzurlu. yakınında dnipro şehriyle birlikte güzel bir gezi planı yapılacak yer. kiev’in kapitalist yapısı, popüler şehir algısı ve sevimsizliğine karşı yaşasın zaporijya.
 • nehir kıyısında insanların güneşlendiği, güzel restaurantları, sıcak bir halkı, küçük bir havaalanı olan şehir.