şükela:  tümü | bugün
 • on the dancefloor, computer love, so ruff so tuff, i can make you dance, more bounce to the ounce gibi oldskool klasiklerini bize armağan etmiş efsane funk grubu. kurucularından roger troutman 4 sene önce kardeşi larry troutman'ın cinnet geçirmesi sonucu kurşunlara hedef olarak hayatını kaybetmiş, kardeşi de hemen arkasından intihar etmiştir. *
 • electro funk'ın kralları, mükemmel grup. roger troutman, larry troutman, lester troutman kardeşler ve diğerlerinin oluşturduğu bu grup pek popüler olmasa da elektronik tabanlığı müziğin gelişmesine en az kraftwerk kadar katkıda bulunmuştur.

  grubun vokalisti roger troutman, talk box adı verilen vocodera benzeyen bir alet aracılığıyla şarkılarını söylerdi. bu daha önce denenmemiş yöntem halkın bir kesiminin ilgisini çekerken, halkın bir diğer kesimi bunu saçmalık olarak nitelemiştir.

  ilk albümleri bootsy collins destekli zapp'ten çıkan büyük hit more bounce to the ounce büyük ilgi gördü ve bir anda tüm diskolarda çalınır hale geldi. özellikle rollerskater tayfası tarafından pek tutuldular.

  zapp ii de ardından geldi. bu albümden doo wah ditty chartları pek sallayamadığı ama yine hayranları tarafından beğenildi. ticari başarı elde edemese de bu albümün içinde grubun mücevher değerinde şarkıları vardır.

  zapp iii'den çıkan i can make you dance grubun bir diğer popüler şarkısıdır. yalnız bu albümü alanların önemli bir kısmı, albümdeki diğer şarkıların kalitesiz olduğunu düşünmüş ve albüm ticari başarıyı yakalasa da tek şarkılık albüm olarak kalmıştır. bunun sebebi herhalde zapp'in her sene stüdyoya girmesi ve bazı şarkıları aceleye getirmesidir. fakat bana kalırsa bu albümdeki şarkılar da hiç fena değildir. örneğin sağlam bir uptempo jam olan heartbreaker ve grubun slow parçalarından "spend my whole life" gerçekten hoş parçalardır.

  the new zapp iv u adlı albümlerini çıkardıkları 1985 yılında halk synthlere, davul makinelere alışmıştı ve müzikleri eşsizliğini yitirmişti. bu yüzden olacak ki onlara doğrultulan eleştiriler oldukça azaldı ve albümleri raflardaki yerini aldı. bu albümlerindeki odak noktası olan parça ise it doesn't really matter'dır. şarkıda büyük funk üstadlarına saygı gösteren zapp tayfası, şarkıya komik bir klip çekmeyi de ihmal etmedi. bu albümden bir diğer baba parça computer love'dır tabii. chartlarda da yükseklerde boy gösteren bu parça funkseverler arasında sevilir, sayılır.

  zapp v adında bir albüm daha yaptılar. bu albüm chartlara pek giriş yapamadı. yalnız içinden sağlam parçalar çıktı. bu albüm de grubun son albümüdür.

  grubun iki büyük elemanı roger troutman ve larry troutman 1999'da acı bir şekilde ölmüştür. olaydan sonra roger'ın evde cesedi bulunmuş, birkaç blok ötedeki arabada larry'nin cesedi ve üzerinde kendisinin parmak izi olan bir tabanca bulunmuştur. olay "larry önce roger'ı sonra pişman olup kendini vurdu" şeklinde yorumlanmıştır.
 • ayrıca gruba * şöhretin kapılarını açan 1980 tarihli debut albümleri.

  1. more bounce to the ounce
  2. freedom
  3. brand new player
  4. funky bounce
  5. be alright
  6. coming home
 • çiçeği burnunda funk grubu tuxedo ile shy adlı parçayı çıkarmışlardır.
hesabın var mı? giriş yap