şükela:  tümü | bugün
 • filmin kendisi buradan izlenebilir

  abraham zapruder'in sekteteri ile birlikte dealey plaza'da 22 kasım 1963 tarihinde çektiği filmdir. tabii filmi çekerken o sırada tarihin en büyük faili meçhul cinayetlerinden ve yüzyılın en büyük suikastlerinden birinin gerçekleşeceğinden habersizdir.

  filmde john fitzgerald kennedy'nin önce boğazından ve ardından da kafasından vurulduğu ve kafasının adeta infilak ettiği net bir biçimde görülüyor. ayrıca kennedy'nin önünde oturan texas valisi connally'nin de vurulma anları net olarak izlenebiliyor.

  warren komisyonunun iddiasına göre kurşunlar, kennedy ve connally'i havada zigzaglar çizerek defalarca yaralamıştır. kennedy feci şekilde ölürken, connaly ise çok ağır yaralanmış ancak daha sonradan iyileşmiştir.

  abraham zapruder 1905'de rusya'da doğmuş musevi kökenli bir iş adamıdır. daha sonradan savaş yıllarında abd'ye göç etmiş ve burada new york şehrinde ticarete atılarak kısa sürede zengin olmuştur.

  zapruder'in adı başarıları ile değil john kennedy suikasti ile tüm dünyada tanınır olmuştur.

  abraham zapruder yıllar boyunca kennedy suikastini gösteren kamerayı ve filmi herkesten saklamış ancak yıllar sonra life magazin'e astronomik meblağ karşılığında satmıştır.

  mikrofilmin halka açık şekilde yayınlanmasına ise amerikan devleti uzun bir süre müsade etmemiştir ve suikastten çok uzun bir süre filmin yayınlanması ve suikast anlarının izlenebilmesi mümkün olmuştur.

  tabii aradan geçen onca zamanda amerikan devletinin mikrofilm üzerinde değişiklik yaptığı ve suikast hakkında gerçeği örtbas ettiği de iddia edilmektedir.

  zapruder filmi değiştirildi iddiası