şükela:  tümü | bugün
  • tsaragotsa (ts = ingilizcedeki th okunusunun abartilmis hali) diye seslendirilen ispanyol sehri.
  • futbolla falan alakası olmayan, 6. hissine güvenilen bir arkadaş* bulunur. kendisine 8 adet takım adı yazılır ve içine doğanın söylenmesi istenir.
    akabinde sabahın 10unda insanı sandalyeden düşüren replik gelir.
    "zaragoza ne lan ismini sikiim.. canavar sesi gibi. zaragozaaaögrh! 10000 yıllık uykumdan uyandım! zaragozaaaaaa!"

kura sonrası edit: güvenilecek şeyi biliyormuşum, ben bugün bunu gördüm.
  • trenle gidildiginde madridden iki,barcelonadan ise uc saat uzaklikta olan sehir.pilar meydani ve bazilikasi bu sehirde bulunur.onun disinda gorulecek pek de bi yani yoktur.endustri cehennemine donusmesinden oturu sehirde oldukca koyu tonlar ve kasvetli bi hava hakimdir.
  • guatemala'da bulunan bir kasaba. bir efsaneye gore zara isimli bir ispanyol prensesi bu bolgeyi cok begenmi$ ve buraya yerle$meye karar vermi$. bu yuzden de kasabanin ismi zaragoza * olarak kalmi$.
  • 2008'deki üç aylık world expo'ya evsahipliği yapan ispanya kenti.
  • zara firmasının doğduğu ve ona isim babalığı yapan şehir.
  • kurucusu caesar augustus'tan aldığı adını, denize kıyısı olmamasına rağmen yetiştirdiği denizcileriyle sargasso denizine vermiş ispanyol kenti. adı dönemler itibariyle şu sırayla yamulmuştur: caesaraugusta, saragossa, zaragoza.
  • katedrali, sarayı (adını hatırlayamadım) ve madrit'teki* kadar büyük olmasa da arenası ziyaret edilmelidir. katedralindeki küçük şapeller ve tavandaki süslemeler büyüleyicidir, yalnız peşinizden koşan papazlar fotoğraf çekmenize (flaş kullanmadığınız halde) izin vermemektedir* aynı zamanda hediyelik eşya satan dükkanları gezdiğim büyük ispanyol şehirleri içinde en ucuz olanlarıydı, çeşitlilik de cabası. turistik bölgelerin haricinde, sadece héroes del silencio'nun doğduğu şehir olması bile kendini çekici kılabilir kanımca.