şükela:  tümü | bugün
197 entry daha
 • sadece zara değil,çoğu markanın türkiye fiyatları ilginç şekilde çok yüksek.massimo dutti gömlekleri yurtdışında 10 euroya,kazakları 20 euroya alabiliyorsunuz.zarayı bilmiyorum ama onun fiyatları da çok daha ucuzdur..
  türkiye’den bir arkadaşım,bana yürüyüş ayakkabısı gönderip alıyım mı diye sordu.salomon ayakkabı indirimde 700 lira.tıpa tıp aynısını amazon black friday’den 30 euroya almıştım kullanırım belki diye,etiketiyle dolapta duruyordu.ki aldığım zaman euro 7 lira falandı.
  skechers,nike ayakkabılara falan hiç girmiyorum.skecherslar indirimden 20-30 euro arasına gidiyor.onlar bile türkiye’de 500-600 liradan satılıyormuş,çok şaşırdım.
 • siz şimdi zara pahalı satıyor diyorsunuz da ben kargo sektöründe çalışan biri olarak sadece zara grubunun indirim yapmasından nefret ediyorum. adamların indirimi bile diğer markalardan daha pahalı olmasına rağmen kara cumayı ozletecek kadar yoğunluk oluşturuyor.

  bu hafta indirimleri var. bakın pazar günü bile çalışıp bu haftanın kargolarini bitiremeyecegiz.

  demem o ki sen zara pahalı diyorsun ama ama satışları ve satan alanlar hiç düşünmüyor diyerek katılmadığım başlık.
 • internetteki diğer satıcılardan zara'yı da h&m'i de daha ucuza alabilirsiniz. ya da hiç almazsınız olur biter.

  merzifonlu karakaçan'ın da dediği gibi: "sen eşek olursan, semer vuran çok olur."

  t: fiyatlarını her zaman kazık bulduğum firmanın şaşırtmayan eylemi. 700 liraya ceket mi olur lan?
 • bir de buranin çalisanlarinda boyle bir tavirlar var ki sanki ceo anasini satiyim alti ustu asgari ucretli tezgahtarsin kime bu havalar.
 • daha büyük rezalet, zara’ya gelen her yeni sezon ürününün aslında gelişmiş ülkelerdeki geçmiş sezon ürünü olması. bir diğer örneği de h&m.
 • kdv, gelir vergisi bilmeyen bir yazarın isyanıdır. seni kazıklayan aslında zara değil başka bir kurum, biraz da bu konuya odaklan.
 • toplumumuzdaki pahalı olan kalitelidir algısı değişmediği sürece her zaman yaşanması muhtemel olan rezalettir.

  belirli markalardan alışveriş yapmayı statü göstergesi kabul eden insanlar var bu ülkede. üç beş yıkamada solacak, ağzı yüzü kayacak üstelik burada üretilmiş sikindirik bir ürüne, avrupa ülkelerinden daha yüksek fiyata sahip olmayı kendi emeğime, para kazanırken harcadığım emeğe haksızlık olarak görüyorum. bu ekonomik koşullarda f/p olarak daha iyisi bulunabilecek bir basic t-shirt'e, sırf marka bizim tercihlerimiz doğrultusunda kendini premium bir marka olarak konumlandırdığı için fahiş ücretler ödemek bana saçmalık geliyor. eskiden zara ulaşılabilir bir markayken, şu anki ekonomik düzlemde ulaşılması zor bir marka oldu. halbuki ne kalitesi değişti ne de vaadettikleri. yine de varını yoğunu zaradan alışverişe yatıran insanlar biliyorum.

  bilemiyorum altan... özetle; almayın efendim ya da ben avrupalıdan daha fazla eforla daha az kazanıp, aynı ürünü daha pahalıya almaya devam edeceğim diyorsanız tercih sizin.
 • aynı durum meksikadada var. üründe 2 etiket var. birinde 15 eur yazıyor üstte ise 500 mxn yazıyor. oysa 15 eur 350 mxn yapıyor. meksika pezosu öyle çok enflasyon gören para birimi de değil. aynı mevzu bambaşka bir mağazada da oldu. zara ile alakasız bir mağazada.
 • dövizin ve enflasyonun maaş zamlarımızdan daha çok artması ile yaşadığımız yanılsamadır. yurtdışında ne ise burada da o fiyata satıyorlar lakin döviz yüksek.
 • birincisi; serbest piyasadır. şirket, türkiye'de kendini marka değeri yüksek konumlandırıp bunu kullanıyor, iktisat bilimine aykırı bir durum yok. markanın türk halkı üzerindeki kalite algısı (kalitesi değil, öyle algılanması) arttıkça fiyatını arttırır. zira kalite; talep doğurur. yoğun talep ise ya aşırı üretim ile ya da fiyat artışı ile dengelenir. gayet normal.

  ikincisi; bu yeni bir durum değil. ev arkadaşım seneler önce yurtdışında dünyaca ünlü bir markanın mağazasına giriyor, etiketlerin fotoğraflarını bana atıyor. etiketler, kurla çarpınca bile orda daha ucuz. işin garibi, etiketlerde "made in denizli-turkey" yazıyor. niyeyse gelip burda sanki yeni bir olaymış gibi başlığı açılmış ben ona şaşırıyorum.

  üçüncüsü; serbest piyasanın güzelliği burda. bu markanın ürünlerini almak zorunda değilsiniz. başka markalara yönelirseniz talep düşer, arz fazlalığı oluşur ve arz-talep dengesi sağlanabilmesi için talebi fiyat düşürerek arttırırlar.

  şu sözlükte o kadar ekonomi başlığı varken, insanlara serbest piyasayı anlatıyor olmak gerçekten can sıkıcı. sanıyorum ayrı bir başlıkta nedir ne değildir diye açıklayacağım.
23 entry daha