şükela:  tümü | bugün
 • trio $eklinde de cereyan edebilir;

  part 1

  - baba nilgün sana selam söyledi.
  - aa hangi nilgün ?
  - ya var ya i$te bi tane bilmemne çetten
  - haa o mu ? ee çocuk o daha yaa.
  - ama abi kız seni seviyo
  - ya git be abi.

  part 2

  - nilgüncüm üzgünüm ama herif tınmadı bile..misson failed
  - ühüüh
 • ilk defa evimi aldigim emlakci amcadan ogrendigim fakat kelime anlami** ile arasindaki iliskiyi cozmekte basarili olamadigim deyim.
 • sanal platformlarda yapilan sekli de bulunan, karsidaki kisiyi bir sekilde kandirip istenen sekilde davranmasini saglamaya yonelik hareketlerin genel adidir. cokca laf oyunu kullanilani makbuldur. soylenen cumleler oyle kurulmalidir ki hedef kisi tam olarak ne anlatilmak istendigini anlamasin ve hatta gerekirse kendi istedigi sekilde anlayabilsin ama tam da emin olamasin. bu durumda konunun muhattabi olan hedef kisi de bos durmayacak birkac sey soyleyecek, belki kendince hakli da olacaktir ama onemli olan soyledikleri degil, soylenenlere tepki vermis olmasi, atilan zarfi havada kapmasidir. artik ikinci asamaya gecilebilir, en son ve soylenmek istenen sey bu sefer daha az kelime oyunu yapilarak ifade edilir, elde kanit da vardir, bu sonuclarin cikmasi asikardir. hedef kisi buraya nasil gelindigini bile anlamamistir belki ama donup de soylediklerine bir goz atinca safligina kendi bile sasirir. daha da vahimi, bu yaptigi safligi farketmeyip sasirma evresine gelemeyenler de olacaktir ki bunlar her daim atilan zarflari havada yakalayacaklar ve hatta bundan mutlu olacaklardir, ne de guzel laf koydum diyeceklerdir, yuzlerine karsi yazik demek gerekir.
 • bir nevi insanlar arası iletişim protokolünün pingidir. özellikle, ortamda muhabbeteortadangirenadam varsa, topluluk üyeleri sıkıldıkları anlarda bu eylemi gerçekleştirerek ping atarlar. kimi zamanlar zarflar request timed outa uğrayabilirler. bu, karşıdaki kişinin zarfı algılamamış, yoğun olmasından kaynaklanabilir, zarf atıcı yılmamalıdır.
  kimi topluluklarda, kişilerin en başarılı zarf atıcıyı belirlemek için, zarf atılan kişinin zarfa cevap verme süresi, konuşma süresi gibi parametrelerle puanlama yaptıkları görülmüştür.
 • bazi memurlari yerlerinden kaldirip yapmakla yukumlu olduklari isi zamaninda ve duzgunce yapmalarini saglamak icin yapilan aktivite. zarf in icinin dolu oldugunu belirtmeme gerek yok herhalde.
 • okey oyununda, solunda oturan oyuncunun ise yarar tas atmasini saglamak icin, elden uygun tas cikarmaktir. ornek vermek gerekirse, elden cikardiginiz kirmizi 8li, ile "bak seriyi bozdum, kirmizi 7 veya 9 atabilirsin isime yaramaz" denmektedir. rakip istenen tasi atmis ise buna da mektup okumak denir.
 • zarf atilan kisi bir muhabbeteortadangirenadam ise muhabbet arayisi icinde olan bu adam kimseye zarar verme isteginde olmadan ilgisini ceken bu muhabbete atlayiverir. gayet eglencelidir.
 • agiz aramak da denilebilir
 • sözlükçülerin aslında demek istedikleri birçok şeyi başka başlıklarla anlatma biçimleri bu deyimin çerçevelediği kategori içinde gösterilebilir.