şükela:  tümü | bugün
 • tartışmasız türk halkıdır.

  iran'a karşı birleşmiş milletler ve abd ambargolarının özü şuydu: iran ihraç ettiği petrol ve doğalgazın bedelini dolar olarak iran'a sokamayacak bunun yerine karşı taraftan mal alabilecekti. gerekçe de iran'ın geliştirdiği iddia edilen atom bombası için dolar kullanarak malzeme ve teknoloji satın almasını önlemekti. bunun doğruluğunu veya haklılığını tartışmıyorum. bence nükleer silahlar toptan yok edilmeli ama dünya böyle bir yer değil. israil'in elinde nükleer silah varsa iran'da neden olamıyor? izaha muhtaç. ayrıca pakistan'da varsa neden müslüman iran'a vermiyor o da izaha muhtaç. ama konu bu değil.

  konu türkiyenin aldığı doğalgaz ve (varsa petrol) karşılığında iran'a mal göndermesinin zarrab'ın da içinde olduğu tezgah nedeniye engellenmiş olması. bu ne demek? şu demek:
  iran'a hem birleşmiş milletlerin (altına imza attığımız) hem de abd'nin koyduğu ambargoları delmeyecek şekilde mal verebilseydik hem bizim halkımız kazanacaktı hem de iran halkı. bizim fabrikalarımız çalışacaktı. milyarlarca dolarlık mal gönderecektik. yüzbinlerce insan iş bulacaktı, evine aş götürecekti. iran halkı ihtiyaç duyduğu gıda ve sanayi ürünlerine (türk malı olarak) kavuşacak, rahat edecekti.
  bunun yerine ne yapıldı? iranlı ve türk birtakım karanlık yürekli ve yetkili insanlara rüşvetler yedirilerek kurulan bir tezgahla iran'a mal yerine dolar sokuldu. peki bu fena mı? evet fena. çünkü iran'ın gerçekten ihraç ettiği doğalgaz ve petrol'ün değerinin çok altında bir tutar iran'ın resmi kasasına girdi. hem gönderilen doğalgaz tutarı hem de reza'nın iran'a gönderdiği altın miktarı gerçeği göstermiyordu. bin metreküp doğalgaz çıkışı dokümanlarda yüz çıktı gösteriliyor, bir ton altın yazan dokümanlarla yüz kilo altın içeri sokuluyordu. hem iran halkı hem türk halkı zarar görüyordu. aradaki milyar dolarlık farklar da iran'da ahmedinejadın da içinde olduğu bir siyasiler çetesi tarafından türkiye'de de reza'nın rüşvet dağıttığı siyasiler tarafından cukkalandı. gerçek rakamlar reza'nın yumurtladığının muhtemelen çok çok daha üzerindeydi.

  şimdi elini vicdanına koyan söylesin, bu tezgahta en büyük kazığı kim yedi?

  türk halkı bu kazığı işsizlikle aşsızlıkla, yapamadığı üretimle, satamadığı malla, yükselen enflasyonla, yükselen dolar değeriyle yedi, hatta hala da yemekte.

  kim attı bu kazığı : reza

  reza kim?
  sahi, reza kim?

  şimdi amerikan ajanı, fetö kuklası vs denilen reza kim(di)? neden?