şükela:  tümü | bugün
 • zarrab, "işlem ilk olarak iran'ın türkiye'ye ham petrol ve doğalgaz satmasıyla başlıyordu. iran ulusal petrol şirketi tüpraş'a petrol, botaş'a doğalgaz satıyordu. bu yüzden tüpraş, botaş ve iran ulusal petrol şirketi'nin (nioc) halkbank'ta hesapları vardı.” diyor.
  zarrab, iran'da kurulan sermaye exchange adlı bir şirketten söz ediyor. “bu şirket sadece altın ticareti için kurulmuştu ancak işin doğasına uyması için gerçek ticaret varmış gibi gösteriliyordu.” diyor.
  zarrab, sermaye exchange'in de halkbank'ta bir hesabı olduğunu, iran ulusal petrol şirketi'nin (nioc) buraya para transfer ettiğini söylüyor. çünkü nioc, abd'nin ve bm'nin yaptırımları nedeniyle halkbank'taki kendi hesabından uluslararası para havalesi yapamıyor. iran ulusal petrol şirketi'nin (nioc) paraları halkbank'ta sermaye exchange hesabına geçince, zarrab'ın şirketi devreye giriyor.
  zarrab "bir sonraki adımda sermaye exchange'in parayı bana vermesi lazım ki uluslararası para transferi taleplerini yerine getirebileyim." diyor. sermaye exchange, halkbank'a, paranın zarrab'a ait safir altın şirketine aktarılması için talimat veriyor. para, artık zarrab'a ait bir şirketin hesabında görünüyor. zarrab, “bu para karşılığında altın temin eden bir şirket var” diyor. safir altın, parayı, altını temin eden şirkete gönderiyor ve para safir altın'ın hesaplarından çekiliyor. tüm işlemler halkbank'ta gerçekleştiriliyor. çünkü iran'ın parası halkbank'ta. zarrab "bu parayı halkbank içinde dolaştırarak, artık halkbank dışına çıkarabileceğimiz bir noktaya yaklaşıyoruz" diyor. zarrab “aslında bu, tasarlanan yöntemlerden biri, çünkü iran ulusal petrol şirketi bu işlemi doğrudan yapamıyor. sıra parayı dışarı çıkarmakta... bunun için para, euro veya tl cinsinden denizbank'a aktarılıyor. para böylece halkbank'tan çıkarılmış oluyor.” diyor.
  zarrab "iran ulusal petrol şirketi'nin sermaye exchange'e verdiği havale emri benim ofisime geliyor. bu bir ödeme emri." diyor.
  sonra bu parayla, royal group şirketi aracılığıyla altın satın alınıyor. yani para, altına çevriliyor.
  zarrab “benim adamlarım ellerinde çantalarla rona döviz'e gidiyor, çantaları doldurup geliyorlar. bu kuryeler çantalardaki altını dubai'ye götürüyorlar. ancak türkiye'de hazırlanan gümrük belgelerinde altınların varış yeri dubai üzerinden transitle iran olarak gösteriliyor ama altın hiçbir zaman iran'a götürülmüyor." diyor. altınlar, dubai'de zarrab'ın ofisine götürülüyor. yani türkiye'de zarrab'a ait royal group'tan alınan altınlar, dubai'de zarrab'a ait şirkete götürülüyor.
  zarrab “artık bu noktada altının satılması ve tekrar nakde çevrilmesi gerekiyor ama altınlar iran'a götürülmüyor. çünkü iran'da para veya altına ihtiyaç yok. bunlarla uluslararası ödemelerin yapılması lazım ve para iran'a girerse bunlarla uluslararası ödeme yapılmaz.” diyor.
  zarrab, altını dubai'de dirheme çevirdiklerini söylüyor. dirhemleri dubai'de, abd'li standard chartered bankası'nda da hesabı olan bir döviz bürosuna götürülüyor. bu arada istanbul'daki royal office'e gelen havale emri, zarrab'ın dubai'deki atlantis şirketine gidiyor. böylece havale emri ile para bir araya geliyor. ardından bu para, iran'ın borçlu olduğu şirketlere gönderiliyor. bazı işlemler (örn. çinli şirketlere) standard chartered ve diğer bir abd bankası üzerinden yapılıyor.
  zarrab, tüm bu planın, halkbank'ta sıkışan iran parasını genel dolaşıma sokarak iran'ın uluslararası borçlarının ödenmesi için tasarlandığını söylüyor.

  kaynak : sebla küçük

  edit : imla ...
 • böyle birşey olabilir mi diye sorduğum.