şükela:  tümü | bugün
 • albüm dergisi'nin şubat 98 tarihli sayısında zati sungur'un gösteri afişleri yayınlanmıştı ve bu afişlerdeki bazı tanıtım sloganları şöyleydi: "mysteries of the orient", "the turkish master of magic".

  ama bunlardan en ilginç olanı, basılan son afişinde yer alır: "hayali oyunlar üstadı". üstelik sadece slogan değil, bu son afişindeki kolaj da son derece ilgi çekicidir. sihir ve gizemi gerilim sıfatına yüklemeyi başaran, tek göz'ün * göz bebeğinden çıkan bir ışıltı ile zati sungur'un elleri arasında uçuşan oyun kağıtları ve bir kafatasını aydınlatan, "deep dark" bir afiş.
 • http://www.sihirbazmandrake.com/zati_sungur.htm

  kendisi hakkında daha da bilgi edineceğimizi umuyorum..
 • kendisi komplike olmayan numaralar iceren bir dizi kitap yayinlamistir.icat ettigi en basit kibrit ve iskambil oyununda dahi ne kadar zeka ve matematik oldugunu gorur sasariz,ogrenipte uygularsak sasirtiriz da..
  1975 te duzenlenen dunya sihirbazlar yarismasinda 1. olmus,1983 te ise dunya sihirbazlar krali ilan edilmistir.
 • sihir, dil ve yetenek konularında üstün yetenekliymiş.

  gösterilerinde kullandığı aletleri kendi yaparmış. (değnek, mendil, şapka, güvercin, ebru şallı vbg.)

  o aletleri yapan aletleri de kendi yaparmış.*
 • kitabında birçok basit göz hilesi, kibrit, sayı ve kağıt oyunu bulunan sihirbaz, kitabına ulaşabilirseniz mutlaka inceleyin, işe yarayacak birçok oyun mevcut.
 • eksik olmasın,naçiz bir kaynaktan dinlediğim kısa bir hikayeye hatta rivayete göre:

  zati sungur ve bir arkadaşı iddiaya girerler. "yapamazsın zaticiğim" diyen biriyle tutuşulmuş bir iddiadır bu. yapılamicak şeyse şöyledir: zati sungur gazete kağıtlarını, kağıt para ebadında keser ve bunları bir para çantasına doldurur.(hani filmlerde teslimat sırasında açarlar ya,öle bi çanta. dikdörgen şeklinde,bavul gibin...)
  çantayla birlikte adını bilmediğim bir bankaya gider ve vezne görevlisine bankaya para yatırmak istediğini söyler. para çantasını uzatır. vezne görevlisi para çantasını açar,içindeki paralara (gazete kağıtlarına) bakar ve kendince saydığı yüklüce tutarı (kaç paraysa artık:-a) bankaya yatırır. bu esnada hiç mi hiç sorun çıkmaz ve zati sungur nırmal bir müşteri edaasıyla evine döner.
  iddiaya tutuşan şahıs g.t olmuştur tabi.
  daha sonra parayı kasaya aktarırken görevli mi farketmiştir, bankayı arayıp zati sungur mu "eheh,şakha yaptık size" demiştir, durumu bildirince mi anlaşılmıştır, tomarla gazete kağıdı kasaya girmiştir sonra mı farkedilmiştir bilemiyorum açıkçası...
  velhasıl göz göre göre vezne görevlisini yemiştir... tabi vezne görevlisinin işinin akibetiyle ilgili bir bilgim yok.
  ama işte böyle büyük bir üstaddır kendisi... keşke izleyebilseydik, tanık olabilseydik demekten kendimizi alamıyorus.
 • tek öğrencisi olma yolundaki iddaların ve ısrarın da sebebi büyük yeteneği olsa gerek.

  (bkz: zati sungurun tek ogrencisi benim)
  hayır benim...
  hayır ben.
  ben.
  mine
  mine...
 • zamanında dünyanın en büyük sihirbazları arasında gösterilen, atatürk'e de bir gösteri yapmış, vefat ettiğinde david copperfield'in eşine başsağlığı mektubu yolladığı sihirbaz.
 • türkiye'nin en yetenekli sihirbazıydı. ölümünden bu kadar sene geçmesine rağmen hala yeri doldurulamamıştır.

hesabın var mı? giriş yap